Wniebowstąpienie Lojzka Lapaczka ze śląskiej Ostrawy

Tłumaczenie: Jan Stachowski
Wydawnictwo: Świat Książki
Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy

Lojzek, którego od zwykłych ludzi odróżnia umiejętność latania i komunikowania się ze zmarłymi, przychodzi na świat, gdy ukochany futbolowy klub jego ojca, FC śląska Ostrawa, idiotycznie przegrywa mecz. To ważne, bo w skład drużyny już w latach dwudziestych wchodzili Czesi, Polacy, Niemcy i Żydzi, których losy za sprawą dramatycznych zakrętów historii potoczyły się odmiennie i nierzadko tragicznie.

źródło opisu: Opis autorski

paprotkowa | 2018-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2018

Książkę Oty Filipa kupiłam dobre 8-9 lat temu i tyle samo czasu przeleżała w mojej biblioteczce czekając na przeczytanie. W ramach nadrabiania lektur, które stanowczo za długo pozostają nieprzeczytane zabrałam się więc za "Wniebowstąpienie Lojzka Lapaczka ze Śląskiej Ostrawy". Podeszłam do niej bez większych oczekiwań i okazało się, że wyszło mi to na dobre, bo też żadnych większych oczekiwań ta książka nie spełnia. Jest to opowieść o Lojzku Lapaczku, który żyje w Śląskiej Ostrawie w czasach kiedy całe to terytorium zamieszkują różne narodowości - Czesi, Polacy, Niemcy i Żydzi. Temat wydawałoby się ciekawy, ale historia, jaką opowiada Ota Filip jest nudna. Nie ma w niej tego czegoś, co sprawia, że chce się poznawać dalsze losy bohaterów. Taki sam zarzut postawiłam kilka tygodni temu książce "Pchli Pałac" Elif Shafak. Ciekawy pomysł na fabułę, jednak podany w sposób nieinteresujący. Lektura tej powieści nie była czasem straconym, ale też niewiele bym straciła, gdyby w dalszym ciągu...

Naia | 2013-12-07
Przeczytana: 28 lipca 2010

Absolutnie zachwycająca! Ten czarny humor, ta smakowita krytyka ludzkich przywar, a w tle barwna narodowościowa mozaika pogranicza czesko-niemiecko-polskiego i trudna, ciężka, niestrawna XX-wieczna historia... Pochłania się tę książkę jak gęsty budyń, długie godziny rozkoszowania się każdą stroną i przyjemnej czytelniczej sytości.

Blondo | 2017-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2017

W ciągu kilku lat miałam kilka podejść do książki. W końcu się udało. Treść bardzo obfita i nieco przydługawa, co nie przeszkadzało w dobrej zabawie w trakcie lektury. Styl narracji powodował nieraz uśmiech na twarzy, czasem zdziwienie, np. jak opisywana była jakaś osoba, jej perypetie życiowe a zaraz ni z tego ni z owego informacja, że osobnik w Dachau skończył wylatując przez komin. Jedna z absurdalnych historyjek to też ta o porażeniu prądem, bardzo mi się podobała. Wydarzenia końcowe spajają się wokół roku 1968, bardzo często pojawiającego się w czeskich filmach i literaturze.
Wydaje mi się, że książka przeznaczona jest tylko dla miłośników specyficznego czeskiego poczucia humoru. Innych może zanudzić.

jrmo | 2018-01-28
anteksława | 2017-06-29