Wniebowstąpienie Lojzka Lapaczka ze śląskiej Ostrawy

Wydawnictwo: Świat Książki

Lojzek, którego od zwykłych ludzi odróżnia umiejętność latania i komunikowania się ze zmarłymi, przychodzi na świat, gdy ukochany futbolowy klub jego ojca, FC śląska Ostrawa, idiotycznie przegrywa mecz. To ważne, bo w skład drużyny już w latach dwudziestych wchodzili Czesi, Polacy, Niemcy i Żydzi, których losy za sprawą dramatycznych zakrętów historii potoczyły się odmiennie i nierzadko tragicznie.

Naia | 2013-12-07
Przeczytana: 28 lipca 2010

Absolutnie zachwycająca! Ten czarny humor, ta smakowita krytyka ludzkich przywar, a w tle barwna narodowościowa mozaika pogranicza czesko-niemiecko-polskiego i trudna, ciężka, niestrawna XX-wieczna historia... Pochłania się tę książkę jak gęsty budyń, długie godziny rozkoszowania się każdą stroną i przyjemnej czytelniczej sytości.

Blondo | 2017-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2017

W ciągu kilku lat miałam kilka podejść do książki. W końcu się udało. Treść bardzo obfita i nieco przydługawa, co nie przeszkadzało w dobrej zabawie w trakcie lektury. Styl narracji powodował nieraz uśmiech na twarzy, czasem zdziwienie, np. jak opisywana była jakaś osoba, jej perypetie życiowe a zaraz ni z tego ni z owego informacja, że osobnik w Dachau skończył wylatując przez komin. Jedna z absurdalnych historyjek to też ta o porażeniu prądem, bardzo mi się podobała. Wydarzenia końcowe spajają się wokół roku 1968, bardzo często pojawiającego się w czeskich filmach i literaturze.
Wydaje mi się, że książka przeznaczona jest tylko dla miłośników specyficznego czeskiego poczucia humoru. Innych może zanudzić.

Pavol | 2016-05-09
Przeczytana: 2014 rok