rozwińzwiń

W celi śmierci

Okładka książki W celi śmierci Mateusz Wyrwich
Okładka książki W celi śmierci
Mateusz Wyrwich Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM powieść historyczna
246 str. 4 godz. 6 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza RYTM
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
246
Czas czytania
4 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7399-530-7
Tagi:
ruch oporu podziemie niepodległosciowe XX wiek
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
146
75

Na półkach:

Ciężki temat ciężka książka

Ciężki temat ciężka książka

Pokaż mimo to

avatar
333
126

Na półkach:

Książka Mateusza Wyrwicha z pewnością nie jest lekką, przyjemną lekturą, ale wartą przeczytania. Wspomnienia ludzi, którzy usłyszeli od komunistów wyrok śmierci, są emocjonalne i wstrząsające dla kogoś, kto szczęśliwie tragizmu wojny czy totalitaryzmów nie zasmakował na własnej skórze. Plusem jest, że autor zapewnia czytelnikowi informacje o wcześniejszej działalności niepodległościowej bohaterów, co pozwala lepiej ich poznać.
Na mnie chyba największe wrażenie zrobił ostatni rozdział, który jest wywiadem z nazistą, który by chronić własny tyłek, poszedł na współpracę z UB. W głowie się nie mieści, że tyledziesiąt lat po wojnie nadal pozostało w nim hitlerowskie postrzeganie świata...

Książka Mateusza Wyrwicha z pewnością nie jest lekką, przyjemną lekturą, ale wartą przeczytania. Wspomnienia ludzi, którzy usłyszeli od komunistów wyrok śmierci, są emocjonalne i wstrząsające dla kogoś, kto szczęśliwie tragizmu wojny czy totalitaryzmów nie zasmakował na własnej skórze. Plusem jest, że autor zapewnia czytelnikowi informacje o wcześniejszej działalności...

więcej Pokaż mimo to

avatar
713
694

Na półkach:

„Ludzie ci uniknęli śmierci. Nie zostali więc wpisani na rozsiane dziś po kraju tablice poświęcone poległym w walce z komunistycznym reżimem. Znaleźli się jednak w przedsionku dnia ostatecznego”.

Książka Mateusza Wyrwicha „W celi śmierci” to kolejny głos w procesie przywracania polskim bohaterom narodowym należnego im miejsca w naszej historii i świadomości. To opowieści jak z koszmarnego snu, przedstawiające losy kilkunastu żołnierzy i działaczy polskich organizacji niepodległościowych ( AK, WiN, NSZ, NZW i innych) skazanych w latach 1945-1956 przez komunistyczna władzę na karę śmierci. Przyznam się szczerze iż z racji tego iż tematyka poruszana przez autora jest mi szczególnie bliska i w związku z tym przeczytałem bardzo wiele książek i publikacji dotykających tych strasznych wydarzeń, niewiele z nich zrobiło na mnie takie wrażenie jak ta właśnie lektura .
Czy sprawił to wywiad autora z umierającym hitlerowskim zbrodniarzem Franzem Josefem Schleyenem mordującym na polecenia polskich oficerów UB wskazanych przez nich współwięźniów? Czy wstrząsające, opowiadane ze ściśniętym gardłem, historie cudem ocalałych polskich patriotów? Opis gehenny jaką przeszli i doświadczyli w komunistycznych katowniach, napiętnowani wyrokiem śmierci, często miesiącami i latami nie wiedząc iż kara ta została im zamieniona? Bezmiarem ludzkiego okrucieństwa i wynaturzenia, folgowania najniższym i najbardziej sadystycznym zachciankom, wszechwładna bezkarności katów? Wstrząsające relacje z wielogodzinnych przesłuchań, psychiczne i fizyczne pastwienie się nad oskarżonymi oraz świadomość iż to o czym czytam nie jest literacką fikcją a naprawdę miało miejsce? Może nieujawnione i nadal słabo znane fakty z działalności polskiego aparatu bezpieczeństwa w latach 1945-1956 i zbrodni dokonanych przeciwko narodowi polskiemu ( relacje z tego co działo się w obozach pracy jak np. Jaworznie powoduje iż nadal ciarki przechodzą mi po plecach).
Chyba wszystko to po trochu, w połączeniu z bardzo osobistym i naznaczonym emocjami sposobem przedstawienia tego przez autora, powoduje iż z pewnością będzie to jedna z tych książek która na długo zagości w mojej literackiej i historycznej pamięci. Mateusz Wyrwich nie boi się poruszeń tematów kontrowersyjnych i trudnych, nazywając rzeczy po imieniu a zbrodniarzy i stalinowskich oprawców wymieniając z imienia i nazwiska. To nie suche, obojętne, przedstawienie faktów, lecz pisana z pasją i zaangażowaniem opowieść o dramacie ludzi wpisanych w swój czas, o zawiedzionych nadziejach, goryczy, żalu i normalności do której nie ma już powrotu.
Tragedia przedstawionych postaci jest tu odbiciem losu niemal całego pokolenia polskich patriotów ponoszących straszliwą cenę (w tym również ich rodziny i bliscy) za przynależność do wszelkich antykomunistycznych organizacji:
Dużo miejsca poświęca tzw. „mordowi sądowemu” czyli sytuacji gdy kara śmierci orzekana jest z przyczyn politycznych, będąc niewspółmierna do popełnionych (czy niedopełnionych) czynów. Szacuje się iż w ten sposób w latach 1945-1956 zamordowano zostało około 5000 polskich patriotów, a około 100 tysięcy skazanych zostało na wieloletnie wyroki, przechodząc piekło komunistycznych więzień. Ile tysięcy z nich zginęło bez tej parodii sprawiedliwości, zamordowanych w ubeckich „powiatówkach”, leśnych ostępach, ciężko jest nawet oszacować. Porusza też niezwykle ważny aspekt odpowiedzialności składów sędziowskich i samych sędziów ferujących takie wyroki, z których wielu w spokoju i dostatku doczekało późnej starości, nigdy nie odpowiadając za swoje zbrodnie. Problem winy i odpowiedzialności przewija się przez całą tą lekturę.
Książka Mateusza Wyrwicha szarpie naszymi emocjami, zmusza do przemyśleń i naprawdę głębokich refleksji. Przekonuje nas jak wiele jeszcze jest w naszej historii białych plam, ponurych tajemnic, niewygodnych pytań które trzeba zadać i winnych których trzeba osądzić, choć dziś już niekiedy tylko symbolicznie. Wydaje mi się iż dopiero wtedy tak naprawdę będziemy mogli uwolnić się od straszących nasz od dekad demonów przeszłości i oddać należną cześć ludziom którzy bronili nasz kraj przed sowietyzacją.

„Ludzie ci uniknęli śmierci. Nie zostali więc wpisani na rozsiane dziś po kraju tablice poświęcone poległym w walce z komunistycznym reżimem. Znaleźli się jednak w przedsionku dnia ostatecznego”.

Książka Mateusza Wyrwicha „W celi śmierci” to kolejny głos w procesie przywracania polskim bohaterom narodowym należnego im miejsca w naszej historii i świadomości. To opowieści...

więcej Pokaż mimo to

avatar
142
39

Na półkach:

Jest to pierwsze książka Mateusza Wyrwicha, którą miałem okazję przeczytać. Zajęło mi to 4 wieczory i już wiem, że sięgnę po kolejne pozycje książkowe tego autora :)

Jest to pierwsze książka Mateusza Wyrwicha, którą miałem okazję przeczytać. Zajęło mi to 4 wieczory i już wiem, że sięgnę po kolejne pozycje książkowe tego autora :)

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    42
  • Przeczytane
    13
  • Posiadam
    7
  • Dla P
    1
  • 2020
    1
  • Teraz czytam
    1
  • II wojna światowa
    1
  • 2017
    1
  • Historia Polski
    1
  • Patriotyczne
    1

Cytaty

Więcej
Mateusz Wyrwich W celi śmierci Zobacz więcej
Mateusz Wyrwich W celi śmierci Zobacz więcej
Mateusz Wyrwich W celi śmierci Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także