Maszerując z diabłem

Tłumaczenie: Michał Kompanowski
Wydawnictwo: Bellona
Marching with the devil : legends, glory and lies in the French Foreign Legion
rafałs

Prawda, legendy, mity i fałsz o Legii Cudzoziemskiej. Przejmujący zapis wspomnień zbieranych i notowanych w wolnym czasie w pamiętnikach podczas pięcioletniej służby autora we Francuskiej Legii Cudzoziemskiej, którą odbył na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Jak na wstępie zaznacza autor - to jego prawdziwa historia. Książka odziera Legię z nimbu elitarności: autor gorzko rozlicza tę mityczną...

Prawda, legendy, mity i fałsz o Legii Cudzoziemskiej.

Jak na wstępie zaznacza autor - to jego prawdziwa historia. Książka odziera Legię z nimbu elitarności: autor gorzko rozlicza tę mityczną formację ze wszystkich toczących ją chorób i problemów. Przestarzała, źle wyszkolona, źle dowodzona, skorumpowana, a na dobitkę rasistowska Legia, nie spełniła pokładanych w niej
oczekiwań młodego poszukiwacza przygód.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=5539

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=5539

Pszczoua | 2019-06-16

Książka przeczytana w dwie noce. Bardzo dobre podejście do tematu. Bez zbędnego cukierkowania, same fakty ;)

Dawid Kucfir | 2018-06-02

Jest świetna przede wszystkim jeśli chodzi o treść. Rozbija w drobny mak idylliczny obraz legii cudzoziemskiej jaki panuje wśród wielu osób. Co jest jeszcze ważne - jako jedna z niewielu książek uciera nosa Polakom. Przedstawia ich bez owijania w bawełnę jako wycwanionych pijaków, którzy w potrzebie zostawią rodaka, są skrajnie leniwi, niekompetentni i ogólnie nie stanowią wymarzonych towarzyszy broni, do wojska wstępując przede wszystkim po "darmowy" socjal i ewentualnie nową tożsamość. To niesamowicie miła odmiana po tym całym lukru (po części zasłużonym) jaki schodzi na nas w książkach Chrisa Kyle'a czy Matthew Parkera ;)

Artus | 2018-02-03
Przeczytana: luty 2018

Moja ocena dla książki, a nie dla Legii.
Trochę się zawiodłem na Niej po przeczytaniu tej książki.
Aczkolwiek w niektórych momentach swojego życia utożsamiał bym się z Nią, choć nigdy Tam nie byłem.
Właśnie z Legią i autorem.

lola | 2015-09-05

Nie doczytałam do końca tej książki. Nie wiem czy to wina samej książki, czyli autora, który nie jest profesjonalnym pisarzem czy też nie był to dla mnie odoowiedni czas na czytanie.Może jedno i drugie. Tak czy inaczej myślę, że ta książka miala potencjał, który został zmarnowany. Szkoda.

adamats | 2014-05-07
Przeczytana: 06 maja 2014

Dlaczego przeciętna? Bo taka ocena ogólna wydaje mi się najbardziej właściwa dla tej książki. Wspomnienia „nie-literatów” bardzo często dotknięte są grzechem jakiejś takiej surowości przekazu. Jakkolwiek teksty te są na pewno poddawane jakiejś jeszcze obróbce, nie zawsze to wystarcza. A już na pewno nie wystarczyło tym razem – przynajmniej w mojej opinii. Osobiście bardzo razi mnie brak precyzji w operowaniu słowem, nieporadność w opisywaniu epizodów towarzyszących głównemu wątkowi i nieumiejętność płynnego, harmonijnego przechodzenia z tematu do tematu. To w moim odczuciu wpływa na niespójność, brak ciągłości opowieści i taką wadą dotknięte są wspomnienia Davida Masona. Wielokrotnie, podejmując jakiś nowy – nawet interesująco zapowiadający się – wątek, autor zarysowywał go i nagle porzucał. Albo okazywało się w rezultacie, że nie miał na ten temat nic ciekawego do napisania, albo że historia kończyła się zanim jeszcze dobrze się rozpoczęła, a jeszcze na to wszystko nakładał się...

Arek | 2014-02-22
Przeczytana: luty 2014

Mason obnaża prawdziwe oblicze, jeżeli ktoś naiwny miał inną wizję, Legii. Instytucji, która szkoli żołnierzy do WSZYSTKICH zadań. Tych brudnych także. Chociaż w swoim opisie skupił się tylko i wyłącznie na negatywnych oraz złych aspektach. Na marginesie; (piszę to w 2014) w Legii po kilku poważnych skandalach w 2010 wiele takich zjawisk znalazło potwierdzenie w kolejnych relacjach.

Natalia_94 | 2013-12-14
Przeczytana: 13 grudnia 2013

Autor książki opisuje jego 5 lat służby w Legii Cudzoziemskiej. Pokazuje jak naprawdę wygląda służba oraz dlaczego nie jest to formacja dorównująca np: Armii Australijskiej. Książka jest momentami ciekawa, ale czasami czytając czekamy po prostu na jej finał i końcowe przemyślenia. Dlatego polecam ją tylko ludziom zainteresowanym tematem Legii. Inaczej książka może być po prostu za nudna.