Bywa, że mech śpiewa

Okładka książki Bywa, że mech śpiewa Agnieszka Hellwig
Okładka książki Bywa, że mech śpiewa
Agnieszka Hellwig Wydawnictwo: Media Rodzina literatura piękna
Media Rodzina
2012-01-01
2012-01-01
978-83-7278-679-1
Erasmus

Czuję jakby lekkie rozczarowanie, niby fajnie, lekko i przyjemnie a jednak czegoś w niej brakuje, miałam ciągle uczucie niedosytu, z każdą stroną liczyłam na coś więcej, a tu taka płycizna, szkoda bo sama opowieść, ta cała fantazja była z wielkim potencjałem który nie został wykorzystany. Taka pozycja na raz

Świetna ksiazka, polecam.

Świetna ksiazka, polecam.

Sięgając po tę książkę miałem co do niej takie "obojętne" oczekiwania, gdyż nie wiedziałem czego mogę się po niej spodziewać.
Znajdziemy w niej akcję, krew, przygodę, fantastykę, miłość, pomieszanie świata rzeczywistego z fantastycznym światem Indian. Brzmi zachęcająco? 🌿
Sam pomysł na książkę był dobry, lecz jego wykonanie już oklepane i złe.
Gdyby odpowiednio rozwinąć i poprowadzić te wątki jakie wcześniej wymieniłem, książka byłaby moim zdaniem czymś genialnym.
Natkniemy się tu na wiele niedokończonych wątków, spraw pozostawionych bez wyjaśnienia.
Było tu wiele nielogicznych i niespójnych rzeczy. Większość bohaterów była płaska i bez wyrazu. Ehhh... Autorka, zamiast rozwinąć i dokończyć wiele wątków, postanowiła dać więcej opisów kochającej się pary (Laury i Natama). Mnóstwo wyznań miłości, opisów ich miłosnych stanów, całusy, przytulasy, obściskiwanie się.
LUDZIE?! Książka z takim potencjałem zmieniała się w oklepane, słabe i żałosne romansidło. Myślę, że nawet fani romansów by się gruboA zawiedli.

Ale ogólnie to lekko I przyjemnie się czytało.

Sam pomysł na książkę był dobry, lecz jego wykonanie już oklepane i złe.
Gdyby odpowiednio rozwinąć i...

"Bywa że mech śpiewa" z początku akcja bardzo wolno się rozwija, z tego książka dłużyła mi się, ale ostatnie strony na prawdę czytałam bez złapania oddechu. Książka ta jest o miłości od pierwszego wejrzenia. Zawiera w sobie elementy fantasy, ukazuje kulturę mieszkańców Wisconsin. Polecam na jesienne dni z kubkiem gorącego kakao :)

Uważam, że książka miała potencjał, jednak nie został wykorzystany. Wszystko przedstawione za bardzo "po łebkach", zbyt płytko, za mało szczegółów, wątki nie rozwinięte, nie zostało wyjaśnionych wiele kwestii. Czytało się dobrze i szybko, ale pozostaje duży niedosyt. Naiwność i cukierkowość, przeplatana ze skrajnymi sytuacjami nie wiadomo skąd, aż biła po oczach i zepsuła powieść w wielu miejscach.

SPOILER
Wątek Davida i odciętej dłoni Natama jest chyba najbardziej irracjonalny z całej książki... Zero jakichkolwiek wyjaśnień, pociągnięcia tematu, rozwiązania... Facet z d*py wpada do buszu, znajduje swojego brata bliźniaka, odrąbuje mu dłoń, ucieka i...tyle. Potem dłoń zostaje cudownie "doklejona" do ciała Natama, i już. Niby pojawiają się jakieś dywagacje ze strony Laury dlaczego David mógł się tak zachować, no ale heloł, czy zazdrosny brat w normalnych warunkach odcina siekierką dłoń brata a później zachowuje się jak gdyby nigdy nic? Chyba wątpię...
No i cała ta historia z przekazaniem krwi, zmianą grupy krwi i przekazaniem cudownych mocy... Serio? Przyłożenie skaleczonych palców podziałało takie cuda? WOW! Jedna kropla innej krwi zmieniła dziewczynę nie do poznania? Ktoś chyba troszkę się tutaj zagalopował. No ale okay, nawet jeśli, to dlaczego nie zostało nic w tej kwestii wyjaśnione? Wszyscy przyjęli to z lekkim zaskoczenie, i...tyle! Żadnego dociekania dlaczego, co i jak.
I taki mój mały osobisty niedomówiony wątek - skoro z tego wigwamu/namiotu nie można było w ogóle wychodzić, i trwało to kilka ładnych dni, to jak przepraszam bardzo załatwiano swoje potrzeby fizjologiczne? Rozumiem że pod siebie?
Zdecydowanie nie dopracowana książka, a szkoda! Bo można było zrobić z tego niezłą powieść.

Przyznam, że srodze się oszukałam tą książką (nie bierzcie ze mnie przykładu). Trochę się spieszyłam i w bibliotece tylko pobieżnie zerknęłam na opis z tyłu okładki. Do tego tytuł, w miarę ciekawy, o, jakieś wątki indiańskie, Europa, USA, zderzenie kultur, szamani, uzdrawianie - taki ciąg skojarzeniowy przeleciał mi przez głowę i zabrałam lekturkę. No i przy czytaniu okazało się co? Tak zwane psinco. To zwykłe marne romansidło! Nie wiem, czemu na okładce nie ma jasnej informacji - miłośniczka romansów po to nie sięgnie, bo opis nie sugeruje żadnych miłosnych przeżyć, antymiłośniczka romansów - jak ja - po prostu się zawiedzie. Po co komu taka polityka wydawnicza? No ale zostawmy te żale. Co się stało... Mimo irytacji postanowiłam dociągnąć lekturę do końca i oto moje wrażenia.

Hellwig poświęciła oryginalność na rzecz sprawdzonych (co nie znaczy, że dobrych) wzorców, które dominują ostatnio w młodzieżowych bajkach typu "Zmierzch" i jego mutacje. Mamy tu większość schematów, które unoszą w nirwanę nastoletnie czytelniczki:
1) Zwyczajna, przeciętna dziewczyna (Laura) zakochuje się (z wzajemnością) w zabójczo przystojnym, tajemniczym mężczyźnie (Natam),który zwyczajny nie jest. Ma niezwykłe, paranormalne zdolności. Jest Indianinem. Ma genialną muskulaturę i przepiękne lico. I gładką skórę, gładszą niż Europejczycy. Mógłby mieć każdą kobietę, ale - rzecz jasna, przecież to bajka - leci na protagonistkę jak menel na twarz.
2) Narracja pierwszoosobowa gwarantuje, że zamiast interesującego opisu akcji otrzymamy przytłaczający ładunek opisu "życia wewnętrznego" i przeżyć bohaterki. Już po dwóch takich akapitach człowiek żałuje, że to nie film i że nie można nacisnąć przycisku Fast Forward.
3) Okazuje się, że protagonistka wcale nie jest zwyczajna, o nie! Pod koniec też zyskuje super moce i dzięki temu jest specjalnym płatkiem śniegu (po angielsku brzmi to lepiej: Special Snowflake Syndrome;),bo tak powinno być w tego typu literaturze.
Żałuję, że mam tę powieść w wersji papierowej, bo gdyby to był ebook, pokusiłabym się o policzenie, ile razy w tekście pada czasownik "wtulić". Laura "wtula się" w swojego chłopa z byle powodu - jest smutna, wesoła, przestraszona, zamyślona, słońce świeci, wiatr wieje... Drugim irytującym zwrotem jest "Cha, cha cha!", od którego gołąbeczki rozpoczynają co piątą wypowiedź.
Romantyczne relacje polegają na jak najczęstszym noszeniu bohaterki na rękach przez jej wybranka. Nóżka boli, trampek się zmoczy, panna zaśnie albo tak po prostu, dla sportu, z punktu A do B. Natam lubi też ujmować panienkę pod brodę, czasem cmoknie ją w czółko, zapyta, co jej się roi w tej główce, nazwie głuptaskiem. Może kogoś rajcuje taki protekcjonalizm, mnie nie wydaje się romantyczny, a raczej irytujący.
Autorka rozpoczęła kilka wątków, które porzuciła albo zakończyła zupełnie bez sensu. Ponieważ nie mogę wytłumaczyć, o co mi chodzi bez zdradzania szczegółów, daję ostrzeżenie:

SPOJLERY

Cały motyw z bratem Natama (David) jest DURNY DO KWADRATU. David nagle pojawia się w lesie, bez słowa rzuca się na brata z siekierą, obcina mu dłoń i zwiewa. Świadkiem tego jest Laura. Na końcu powieści jest impreza, David podchodzi do Laury i gratuluje jej zostania jasnowidzką. Tak po prostu. Powtórzę to jeszcze raz. David obcina Natamowi dłoń, wcześniej grozi nożem Laurze, a potem podchodzi i jej gratuluje. Czy jest na tej sali psychiatra? Pani Hellwig, psychika ludzka tak nie działa. Kto radośnie grilluje z niedoszłym mordercą, nie mając żadnych oporów, choćby drobnej niechęci?! W stosunku do szamana, który był wobec niej oschły, choć nie niegrzeczny i w dodatku jej POMÓGŁ, Laura jest chłodna, z gratulacji Davida-psychola jest zadowolona, bo są "szczere". Alleluja, priorytety.
Odcięta dłoń Natama zaczyna się rozkładać, więc facet obkłada ją ziołową papką, tkanki dłoni (Odciętej. Tak literalnie, od ciała.) odzyskują zdrowy wygląd, więc przykłada ją sobie do kikuta i po godzinie to się zrasta. Tak. Odcięta dłoń, która zaczynała gnić, zrasta się z ręką i działa jak dawniej. Ktoś tu chyba palił grube zioła, i nie było to oregano.
Przez sporą część książki mamy do czynienia z kolegami ze studiów Laury - Pili, Jamesem, który chyba nawet zaczyna "mieć się ku" Laurze. Potem panna wyjeżdża do USA i koniec, niczego już o tych postaciach się nie dowiemy, podobnie jak o konsulu, który pomógł jej wjechać do Stanów. Po co mają zajmować cenne strony. Lepiej wypełnić je opisem miziania się głównej pary.
Natam jest programistą (tak przynajmniej się przedstawia na początku),a mimo to nie ma pieniędzy, w USA pracuje jako kelner, żeby zarobić na bilet. No zaraz, zaraz. Programiści są cenionymi fachowcami i czeszą niezłą kasę. Mam uwierzyć, że zdolny informatyk nie umie znaleźć (w USA!) dobrze płatnej pracy i woli roznosić żarcie w knajpie?! Chyba autorce coś nie wyszło, albo, jak mniemam, nie pomyślała, że pisze bzdety.
Na koniec zostawiłam dziwną, nieludzką uczuciowość bohaterów. Natam niby przeżywa śmierć ojca, obwinia się o nią, ale pojawia się Laura, wymieniają kilka razy płyny ustrojowe przy pomocy ust i już jest dobrze. Natam pociesza się do tego stopnia, że już do samego końca nic o ojcu nie wspomina. Pewnie, szkoda czasu na pierdoły, żałoba po ojcu jest mało sexy, lepiej ją odbębnić i szybko przeskoczyć do najważniejszego, czyli romansów i opisów, jak bohaterka płonie od dotyku kawalera.
Podobnie reaguje Laura, dziwnie lekko przechodząc do porządku nad imprezowaniem w towarzystwie psychola Davida. Za to jej emocje, gdy Natam dotknie ją opuszkiem palca...! "Przyjemne mrowienie, pozwoliłam sobie na chwilę zapomnienia, tonąc w jego czekoladowym oddechu, moje żyły ogarnął pożar, oddawaliśmy się słodkiemu zespoleniu, wtuliłam twarz, wtuliłam się w niego, leżałam wtulona, fala gorąca rozpełzła się po moim ciele, boskie oczy Natama, miejsce, w którym jego palec stykał się z ustami, płonęło, poczułam się, jakby walnął we mnie piorun i z mózgu zrobił sieczkę." (Rzeczywiście, sieczka z mózgu to dobre podsumowanie tej książki).
Hellwig nie wstydzi się nawet wyciągnąć z kufra tak obciachowego motywu, jak ględzenie o dwóch połówkach...

KONIEC SPOJLERÓW

Moja niska ocena nie jest bynajmniej spowodowana rozczarowaniem co do gatunku (aż taka podła nie jestem;). Książka zasłużyła na to godnie słabym stylem, niestrawnym mieszaniem scen, urywaniem wątków, zbyt dużą ilością opisów migdalenia się protagonistów, pobieżnością opisów, denną psychologią i wykorzystaniem klisz, o których powiedzieć, że są oklepane, to nic nie powiedzieć.

"Brr, co za koszmarne zakończenie..." (ostatnie zdanie w książce, jakże znaczące;)

Pozycja taka do poczytania nie "na poważnie", na zluzowanie przed bardziej wymagającą lekturą :)

Świetna książka, uwielbiam! polecam.

Świetna książka, uwielbiam! polecam.

Wspaniała, polecam z calego serca.

Wspaniała, polecam z calego serca.

Rewelacyjna.

Rewelacyjna.

• 2017
  • Przeczytane w 2017
  • Na półce
  • Romans

Dodaj cytat z książki Bywa, że mech śpiewa