Prosty gest

Tłumaczenie: Andrzej Flisek
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
El invierno que tomamos cartas en el asunto
Andrzej Flisek
Ag2S

Nadciąga zima, a wraz z nią do Porvenir docierają złe wieści: w związku z drastycznym spadkiem liczby listów miejscowa poczta zostanie zamknięta, a personel przeniesiony w inne miejsce. Wygląda na to, że SMS-y i poczta elektroniczna zepchnęły na margines tradycyjną korespondencję. Sara jest jedyną listonoszką w miasteczku, w którym się urodziła i mieszka z trzema synami. Spędza wiele czasu ze...

Sara jest jedyną listonoszką w miasteczku, w którym się urodziła i mieszka z trzema synami. Spędza wiele czasu ze swoją sąsiadką, osiemdziesięcioletnią Rosą, która zrobiłaby wszystko, aby oszczędzić cierpień Sarze i jej dzieciom. Ale cóż może uczynić wątła staruszka, aby dotychczasowe życie najukochańszych istot nie legło w gruzach? Może napisać list. Ale nie byle jaki − tylko list, który przechowuje w swoim sercu od sześćdziesięciu lat. Ten prosty gest będzie kamykiem wyzwalającym lawinę zdarzeń, które nieoczekiwanie zmienią życie wielu osób.
Małe miasteczko, które wkrótce straci listonoszkę, i osiemdziesięcioletnia staruszka, która ma plan… Piękna opowieść o marzeniach, tęsknocie, upływie czasu, przebaczeniu, o potędze słów i o drobnych gestach, dzięki którym możemy poznać smak szczęścia.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Monika | 2017-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Cudowna, ciepła, wzmacniająca wiarę w ludzką dobroć książka na każdą porę roku i na każdy nastrój. Kupiłam książkę "Prosty gest", bo zachęciła mnie opinia, którą tu przeczytałam. Miałam tylko zajrzeć na pierwszą stronę i odłożyć na nieokreślone kiedyś. Nie udało się, pochłonęłam całą w jeden dzień. Wydawać by się mogło, że jest to historia banalna, o zwykłych ludziach z małego miasteczka- nic szczególnego. Poznajemy tu różnych bohaterów, ich tajemnice, marzenia, radości i smutki, problemy. Może to właśnie zwykłość jest niezwykła? Może prości ludzie z małego miasteczka inspirują najbardziej? Zachęcam do przeczytania książki "Prosty gest".

Magdalena T | 2017-04-13

„Prosty gest” to debiutancka powieść Angeles Donate, kobiety, która ceni sobie odręczne pismo i nadal przechowuje wszelką korespondencję, włącznie z kartkami bożonarodzeniowymi. Stworzyła historię z pozoru prostą. Płynącą powoli swoim nurtem i wciągającą swoich czytelników do miasteczka Porvenir, gdzie domy z kamienia mają swój czar. Gdzie wszyscy się znają, gdzie skrywają swoje sekrety, demony i marzenia. Miasteczko spokojne, otoczone lasami i górami, gdzie czas płynie po swojemu. Jest tam też pewna ruda kobieta, Sara, matka, rozwódka, listonoszka. To ona ma kłopoty i ktoś jej bliski wpada na pomysł jak uratować ją, jej posadę i pocztę w miasteczku. Od tego momentu jesteśmy świadkami owego prostego gestu. Ogniwa, które łączy się z następnym i kolejnym. Kilka zdań. Myśli. Tajemnic. Przypadkowych osób i ważna sprawa, która jednoczy mieszkańców miasteczka i zmienia ich życie.

Wyobraźcie sobie, że macie napisać do kogoś przypadkowego z waszego miasteczka. Zrobić malutki gest dla...

Wera2604 | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Czy jednym listem można rozwiązać problemy? Naprawić błędy młodości? Ale czy błędem jest miłość? Wiele pytań i wiele odpowiedzi.
Jeden list i łańcuszek dobra dla listonoszki Sary w Porvenir pnie się w górę. Czy można uratować pracę jedynej listonoszki w małym miasteczku, którą chcą przenieść daleko od domu pisząc listy? Co ma z tym wspólnego 80-letnia Rosa, która chce pomóc dziewczynie? Czy zła decyzja zostanie wybaczona, gdy nie ma kto odczytać listu? Ale jest ktoś kto ten list odczytuje i niesie dobro dalej.
Miłość niesie wiele cierpień i każe się nam poświęcać. Ale czy warto dla niej tak się nastawiać, rezygnować, tracić przyjaźń najlepszej przyjaciółki. A może lepiej dać sobie z tym spokój, mieć czyste sumienie, ale nie zaznać tej prawdziwej miłości drugiej połówki. Wybór jest trudny, ale Rosa podjęła go bez zastanowienia. Straciła dużo i niesie tej ciężar przez całe swoje życie. Co ma z tym wspólnego Sara? Książka o bólu sprzed lat...tajemniczym domku...magiczna książka.

kinga | 2017-04-11
Na półkach: Przeczytane, 2017