Style życia i porządek klasowy w Polsce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Scholar
978-83-7383-562-7
socjologia, klasy, Bourdieu, styl życia
almos

Ta książka zrodziła się z ciekawości i rozczarowania. Byliśmy ciekawi, czy zaproponowany przez Pierre’a Bourdieu podział na trzy klasy – wyższą, średnią i niższą – daje się obronić w odniesieniu do Polski. Chcieliśmy sprawdzić, na czym polegają zbieżności i różnice między stylami życia we Francji i w naszym kraju. Rozczarowani byliśmy dotychczasowymi sposobami wykorzystywania teorii Bourdieu w Polsce, gdyż zbyt swobodnie traktowano w nich pojęcia autora Dystynkcji. Zaproponowana przez nas koncepcja stylów życia jako rywalizujących uniwersalności – mimo że nieortodoksyjna – to, jak sądzimy, pozostaje wierna duchowi i kierunkowi ewolucji teorii Bourdieu.
Maciej Gdula i Przemysław Sadura

źródło opisu: http://scholar.com.pl

źródło okładki: http://scholar.com.pl

Zosiek | 2013-09-14

Ciekawa pozycja i dużo tu przydatnych informacji, które warto przeanalizować. Mi osobiście nasunęło się wiele refleksji i jakoś tak bardziej intensywnie zaczęłam się przyglądać otaczającym mnie osobom. Nie, niektóre teksty maja ciekawą zawartość ale są "betonowym piórem pisane" i ciężko mi było przez nie przebrnąć. Literatura mimo wszystko godna uwagi chociaż do najprostszych nie należy