Władza i jednostka

Okładka książki Władza i jednostka Bertrand Russell
Okładka książki Władza i jednostka
Bertrand Russell Wydawnictwo: Książka i Wiedza nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
127 str. 2 godz. 7 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Authority and the individual
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1997-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1997-01-01
Liczba stron:
127
Czas czytania
2 godz. 7 min.
Język:
polski
ISBN:
8305128873
Tłumacz:
Hanna Jankowska
Tagi:
Władza jednostka
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
295
295

Na półkach: , ,

Relacja władzy do jednostki, czy też odwrotnie, to jeden z najbardziej doniosłych problemów polityczno-społecznych wszystkich czasów. Stosunek ten kształtował się historycznie w sposób rozmaity, najczęściej jednak władza znaczyła wszystko, natomiast jednostka, jeśli nie podporządkowała się jej dyktatowi, kończyła marnie. Tak było, z małymi wyjątkami, przez całe dzieje ludzkości. Dopiero dosyć niedawno uznano, iż człowiek jest jednak podmiotem posiadającym swoje prawa, a to, co śniło się myślicielom epoki Oświecenia, zaczęło powoli być realizowane w praktyce (często bardzo kulawej).
Bertrandowi Russellowi nic, chyba poza matematyką i logiką, nie było tak bliskie, jak właśnie prawa jednostki do skutecznego oporu przeciwko bezmyślnym decyzjom władz, które co rusz prowadziły do rozpaczy i marazmu znakomitej większości społeczeństw. W swym jak zwykle błyskotliwym i, jak na niego, nad wyraz zwięzłym zbiorze myśli w tym przedmiocie, porusza się swobodnie po historycznych meandrach rozwoju zagadnienia władza - jednostka. Słusznie np. zauważa, iż demokracja ateńska miała przewagę nad każdą następną odmianą tego systemu, także w XX wieku. Wspomina w pracy problemy separacji i wzajemnej kontroli poszczególnych władz w państwie, co puentuje dosyć banalną uwagą (chociaż, jak pokazało ostatnie 8 lat w naszym kraju, nie dla każdego jeszcze jest to truizm): "Nawet prawomocny proces nie wystarcza, jeśli sędziowie nie są niezależni od władzy wykonawczej". Interesująco wypowiada się również o tym, kiedy rewolucja jest dopuszczalna oraz kiedy należy, a kiedy nie, być posłusznym wobec prawa. Podsumowuje natomiast swój niesamowity szkic w swoim, czyli filozoficznym stylu, tłumacząc, że "państwo" jest tylko abstrakcją, a nie bytem samym w sobie. Absolutyzowanie tej abstrakcji kończyło się zazwyczaj w przeszłości bardzo źle, a na pewno z wielką niekorzyścią dla jednostki i jej praw.
Rozważania angielskiego myśliciela są jak najbardziej aktualne i dzisiaj, w dobie niekończącego się rozwoju technologicznego, a także zakusom różnych małych watażków, do przedkładania swej zakompleksionej żądzy władzy nad szczęście i dobrobyt wszystkich jednostek tworzących społeczeństwo.

Relacja władzy do jednostki, czy też odwrotnie, to jeden z najbardziej doniosłych problemów polityczno-społecznych wszystkich czasów. Stosunek ten kształtował się historycznie w sposób rozmaity, najczęściej jednak władza znaczyła wszystko, natomiast jednostka, jeśli nie podporządkowała się jej dyktatowi, kończyła marnie. Tak było, z małymi wyjątkami, przez całe dzieje...

więcej Pokaż mimo to

avatar
133
13

Na półkach: ,

Zbiór cennych wykładów, który, gdyby był wydany dzisiaj, nie tyle nie utraciłby nic ze swojej aktualności, co jeszcze by na niej zyskał. Właśnie dziś, w świecie wielkich korporacji, stopniowego zaniku jednostki w morzu ludzkiej masy pozycja ta otwiera ospałe oczy czytelnika, a zarodki własnych, nieśmiałych przemyśleń i lęków powoli jakby kiełkują...

Zbiór cennych wykładów, który, gdyby był wydany dzisiaj, nie tyle nie utraciłby nic ze swojej aktualności, co jeszcze by na niej zyskał. Właśnie dziś, w świecie wielkich korporacji, stopniowego zaniku jednostki w morzu ludzkiej masy pozycja ta otwiera ospałe oczy czytelnika, a zarodki własnych, nieśmiałych przemyśleń i lęków powoli jakby kiełkują...

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    81
  • Przeczytane
    19
  • Posiadam
    8
  • Filozofia
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Bertrand Russell
    2
  • Filozofia
    2
  • 2) Filozofia: Teksty źródłowe
    1
  • Filozofia, religie, o człowieku
    1
  • Może kiedyś
    1

Cytaty

Więcej
Bertrand Russell Władza i jednostka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także