Sekrety geniuszu. Poznać i zrozumieć człowieka

Okładka książki Sekrety geniuszu. Poznać i zrozumieć człowieka praca zbiorowa
Okładka książki Sekrety geniuszu. Poznać i zrozumieć człowieka
praca zbiorowa Wydawnictwo: G+J Seria: Focus Cywilizacje popularnonaukowa
popularnonaukowa
Focus Cywilizacje
G+J
2011-11-09
2011-11-09

Bardzo ciekawa książka o geniuszach, o byciu indywidualistą i o "zarażeniu się" inteligencją.
Dużo ciekawych stron internetowych, z których można dowiedzieć się jeszcze więcej.

Całkiem dobra seria fokusa, która pozwala spojrzeć na pewne rzeczy z zupełnie innej perspektywy :)

Polecam!

Polecam!

Niniejsza publikacja jest zbiorem ciekawych artykułów dotyczących geniuszów wszelakich. O niektórych nie słyszałem wcale, o niektórych dowiedziałem się czegoś nowego. Czytałem głównie w czasie dojazdu na uczelnię i takie dawkowanie wiedzy zawartej w tej książce wydaje mi się odpowiednie. Jeśli chcielibyśmy czytać bez przerwy - chyba przesycilibyśmy się informacjami.

Naukowcy, wynalazcy, odkrywcy. Efekty ich pracy znamy doskonale, dlaczego więc nazwiska większości z nich nic nam nie mówią? Autorzy sprzeciwiają się tezie, że uczeni "są tak mądrzy i tak porządni, że aż nudni"* i przedstawiają kulisy ich pracy oraz inne szczegóły z ich życia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, kto oskarżył Edisona o kradzież, jakie specyfiki testowali na sobie naukowcy i czy wynalazca silnika na wodę interesował się biustonoszami, ta książka jest dla ciebie. Poza tym można dowiedzieć się nieco o rodzajach inteligencji, trenowaniu utalentowanych i... noblach, które nie liczą się jako polskie, ponieważ ich laureaci opuścili ojczyznę. Polecam.

* cytat z książki, tekst "Nie dla sztywniaków" Jana Stradowskiego

Kolejny raz się nie zawiodłam na zbiorze artykułów z popularnej gazety "Focus". Chyba każdy, przynajmniej raz w życiu, zastanawiał się czym jest geniusz i czy może uważać się za osobę inteligentną. W książce tej nie znajdziemy odpowiedzi na te pytania. Dowiemy się jednak z niej, jak złożone są to zagadnienia i jak wiele jest sposobów ich interpretacji. Ponadto zawarto tu wiele biografii znanych i mniej znanych naukowców, wynalazców i ludzi cenionych za swoje możliwości intelektualne. Są to bardzo budujące rozdziały, bowiem wielu z nich w początkowych latach życia klepało biedę, miało problemy z nauką, bądź było uznawanych za ociężałych umysłowo. Książka jest bardzo ciekawa i odkrywa sekrety geniuszu na różnorakie sposoby, nawet te nie do końca poważne (np. Ig Noble- czemu ja nigdy wcześniej o nich nie słyszałam?).

Nie wiem czemu, ale mam dziwne wrażenie, że każdy słysząc słowo „geniusz” ma przed oczami szalonego naukowca z okularach ochronnych, z rozwianą czupryną i probówkami w ręce. Ostatecznie pierwsza osoba, która przychodzi na myśl to niewątpliwie Albert Einstein. Jednakże prawda jest taka, że pojęcie to, ma dużo większe znaczenie niż się wydaje.

Jeśli choć trochę interesujecie się skandalami naukowymi oraz tym, w jaki sposób ludzie potrafią zapamiętywać tak wiele rzeczy, a także chcielibyście poznać innych naukowców i geniuszy, to powinniście sięgnąć po książką „Sekrety geniuszu”. Jest to bardzo przyjemna książeczka, która nieco przybliży Wam owe zagadnienia, a kto wie, może znajdziecie w niej jeszcze więcej niż byście oczekiwali?

Tematów, które zostały tutaj poruszone jest naprawdę sporo, a bardzo ciekawe moim zdaniem okazały się skandale – w jaki sposób naukowcy sami fałszowali wyniki badań czy też podkradali pomysły innym swoim kolegom po fachu. Poznajemy historię wielu naukowców, którzy poczynili znaczne kroki do zmiany naszego świata, a o wielu z nich nie pamiętamy – choćby dlatego warto po tę pozycję sięgnąć – aby zobaczyć komu zawdzięczamy świat, w którym obecnie żyjemy. Poza tym niesamowite jest czasami to , w jaki sposób osiągali oni sukcesy i swoje cele.

Za bardzo trafiony dodatek uważam rożne rubryczki, które wyjaśniały wiele pojęć – chociażby różne rodzaje inteligencji. Nawet nie sądziłam, że jest tego aż tyle, i że każda może zostać zbadana. W innej rubryczce zostały podane linki do różnorakich testów, a więc każdy, kto posiada dostęp do Internetu może się przetestować. Spodobał mi się również bardzo podrozdział „Wynalazki, które czekają na wynalezienie”, a także wzmianki o IgNoblu, potocznie zwanym anty-noblem – czegoż to ludzie nie wymyślą!

Jest to bardzo przyjemna pozycja, która wprowadzi nas w owe sekrety geniuszu. Zapozna nas z ciekawymi osobistościami i ich wynalazkami, pozwoli uwierzyć w to, że każdy może wiele w życiu osiągnąć. To już kolejna książka z serii „Poznać i zrozumieć człowieka”, którą dane mi było przeczytać, i kolejna, z której jestem naprawdę zadowolona. Polecam wszystkim, nie tylko naukowcom!

Jeśli choć trochę interesujecie...

Zbiór bardzo ciekawych artykułów wziętych z miesięcznika Focus. Bardzo dobra lektura do pociągu, w parku albo przy kominku.

Książka troszkę mnie zawiodła. Niby przedstawione wydarzenia-notatki są jak najbardziej ok jednak nie zrobiła na mnie jakiegoś szczególnego wrażenia.

• Popularnonaukowe
  • 2015