Fidel Castro Prawdziwa Historia

Wydawnictwo: G+J
La autobiografia del Fidel Castro. Libro Uno: El paraiso de los otros
978-83-7778-268-2
Mourner

Poznaj historię Fidela Castro, na którą składają się nie tylko fakty, ale przede wszystkim motywacje i cele kubańskiego przywódcy. Norberto Fuentes przedstawia w jaskrawym świetle najintymniejsze szczegóły z życia dyktatora. Autor stworzył fascynujący portret tej niezwykle enigmatycznej i bardzo kontrowersyjnej postaci historii współczesnej oraz drobiazgowy, oparty na dokumentach, opis...

Norberto Fuentes przedstawia w jaskrawym świetle najintymniejsze szczegóły z życia dyktatora. Autor stworzył fascynujący portret tej niezwykle enigmatycznej i bardzo kontrowersyjnej postaci historii współczesnej oraz drobiazgowy, oparty na dokumentach, opis rewolucji kubańskiej i jej dziedzictwa.

Biografia mądra, barwna, napisana z ikrą. Castro opowiada o wszystkim, począwszy od morderstwa pierwszego rywala politycznego i kampanii przeciwko Batiście, poprzez kryzys w Zatoce Świń, kryzys karaibski aż po dzień dzisiejszy. Choć opowieść jest nafaszerowana plotkami i dygresjami, pozostaje dosadna, przeważnie linearna i przez cały czas bardzo wciągająca.
Publishers Weekly

Fuentes pokazuje obsesje i wybujałe ego kubańskiego przywódcy. Jego manie i filozoficzne zapędy są przykrywką dla obojętności i wyszukanych manipulacji.
Washington Post

Kreację Komendanta można potraktować jako frapującego bohatera fikcyjnego –aroganckiego, zabawnego, pompatycznego, lubieżnego, skupionego na sobie i okłamującego samego siebie.
New York Times

źródło opisu: http://www.gjksiazki.pl

źródło okładki: http://www.gjksiazki.pl

Grzybek | 2019-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2019

Zastanawiające iż wszyscy najwięksi dyktatorzy XX wieku nie pozostawiali pamiętników, czy jakiejś formy autobiografii. Znamy ich z przemówień, książek, czy wspomnień współpracowników. Nigdy jednak Hitler, Stalin, czy Castro nie sięgali po pióro, żeby na bieżąco spisywać swoje myśli.

Stąd potrzeba takich książek, jak ta fałszywa autobiografia Fidela Castro autorstwa Norberto Fuentesa. Przyjaciel kubańskiego dyktatora próbuje "wczuć się" w myśli i uczucia Castro.

Wyszła z tego ciekawa książka, z której wyłania się obraz Castro jako kochliwego egocentryka, przekonanego o dziejowej misji jaką ma do spełnienia. To castro wyznacza kierunki rewolucji i walki o władzę. Inni, nawet tak znaczący jak Che, muszą się podporządkować. W przeciwnym wypadku mogą spodziewać się zdań typu: "kolejne kłamstwo Che".

Ciekawe, ile w tych opowieściach jest prawdy, a ile zawiedzionej przyjaźni Fuentesa do Castro?

Dominik | 2015-11-11
Na półkach: Przeczytane, historia

Masakrycznie nudne.
Autor na siłę stara się coś udowodnić i dobrać do mózgu Castro przekazując jego (tzn. zdaniem pisarza) sposób myślenia. Dodatkowo brak chronologii (czyżby znów jakaś sztuczka autora?) i dostajemy totalnie pogmatwaną i nudną historię.
Do tego jeszcze beznadziejnie napisaną: zdania na kilka linijek lub akapity na kilka stron są normą. Nikt mi nie powie, że coś takiego czyta się dobrze.
Za dużo chciał, za mało potrafił...

oto_słowo_moje | 2015-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2015

Jest to jedna z tych rzadkich książek, przy których zasnąłem kilkanaście razy. Pod koniec nie mogłem się już doczekać, kiedy dobrnę do ostatniej strony. Kiedy to wreszcie nastąpiło, odetchnąłem z ulgą, jakby mi jakiś kamień spadł z piersi. Nie będę analizował i starał się pojąć, o co chodziło autorowi. Bo z pewnością nie była to biografia Fidela Castro, upozorowana na autobiografię. Szkoda waszego czasu, lepiej przeczytać raz jeszcze Hobbita...

Matt Wojciechowski | 2014-06-23
Przeczytana: 2013 rok

Ciekawie napisana biografia.

Jędrzej | 2014-03-07

Książka napisana dobrze, jednak nie pisał jej sam Fidel Castro, lecz Norberto Fuentes.
Na początku czyta się fajnie, później książka przeradza się w długi utwór uwielbienia Fidela.
Jeżeli ktoś chce się zapoznać z faktami z życia kubańskiego dyktatora to jest to lektura godna polecenia.

Jan | 2013-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2013

Odradzam - książka napisana w perspektywie I osoby przez byłego przyjaciela niestety raczej nie ma tu faktów - raczej przemyślenia w stylu "wyciągnąłem cygaro i doznałem objawienia" niechronologiczna i przypisująca Fidelowi motywacje jakie chciałby widzeć tenże były przyjaciel - odradzam