Wawrzyny już ścięto

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Les Lauriers sont coupes
Poezja francuska, 19w.
literatura piękna

Książka to myśli głównego bohatera Daniela Prince. Autor porównuje swoją twórczość do Jamesa Joyce.

źródło opisu: Opracowanie własne

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Dama | 2018-12-14
Na półkach: Przeczytane, Jednorożec

Staroświecka historia. Bardzo XIX w. i francuska przez lekkość obyczajów. Daniel Prince pozyskuje względy tancerki, poprzez pieniądze. Czy wszystko pójdzie po jego myśli? Czy dobry sposób na miłość? Tego nie zdradzę, to trzeba przeczytać. :) Tłumacz i autor posłowia porównuje do Joyce, bo autor opisuje tok myślowy bohatera.

Marcin Demianiuk | 2018-05-02
Przeczytana: 01 maja 2018

"Wawrzyny już ścięto" to właściwie pierwsza na świecie próba stworzenia narracji wyłącznie za pośrednictwem monologu wewnętrznego i, tym samym, powieść początkująca bogaty zbiór utworów wykorzystujących zabieg strumienia świadomości. Nie ma tu ani jednego zdania, które nie rodziłoby się wyłącznie w głowie głównego bohatera - nawet kwestie wypowiadane przez towarzyszące mu postaci są przetwarzane i przekazywane czytelnikowi za pośrednictwem świadomości bohatera. Jego przechadzki, spojrzenia na obcych ludzi - wszystko to czytelnik otrzymuje nacechowane sądami bohatera. Historia o nieudolnych próbach przekonania do siebie młodej aktorki teatralnej jest jednak tylko pretekstem do stworzenia dogłębnej analizy sposobu ludzkiego myślenia - więcej, wejścia w głowę bohatera. Dujardin, jako prekursor osiągnął jednak szczyt w tworzeniu takiego modelu narracji - wszystkie inne utwory stanowiły tylko imitację, by wspomnieć Woolf, której postaci rozwlekają się na temat własnych uczuć i historii...

Medellin | 2014-08-06
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Dla miłośników czystej formy pewnie będzie to uczta duchowa. Czytanie na ponad 100 stronach o tym jak główny bohater wzdycha do młodej aktorki, jest gotów do wielkich poświęceń, pisze list za listem, a ona wykorzystuje go finansowo i tylko od czasu do czasu pozwala mu spędzić ze sobą kilka godzin, odprawia spod drzwi za pośrednictwem pokojówki i bardzo rzadko dopuszcza do jakiegokolwiek kontaktu fizycznego (ukradkowy pocałunek) - jak dla mnie graniczyło z masochizmem.