Okładka książki Zapowiada się piękny dzień

Zapowiada się piękny dzień

Autor:
wydawnictwo
Czytelnik
typ
papier
takisobiejac
7,09 (35 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Mimo podobieństwa tematycznego ostatnia książka Szmaglewskiej nie jest podobna do jej wcześniejszych pozycji czy do prozy Borowskiego, "Czarnej bramy" Krzyżanowskiej i innych. W tamtych książkach zawarte było przerażenie z jednej strony bestialstwem, do jakiego zdolny jest człowiek - z drugiej stwierdzeniem do jak nieprawdopodobnych granic można niszczyć w człowieku jego człowieczeństwo. Ta...

Ta książka jest przesiąknięta optymizmem. Pokazuje człowieka, który po latach Oświęcimia ma siłę do walki o swoją wolność, o swe życie.

["Tygodnik Demokratyczny"]

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 1969

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Mariusz | 2013-01-14
Przeczytana: 06 stycznia 2013

Szmaglewska dopisała kolejny tom do swoich obozowych wspomnień. Tym razem jest to opowieść o podróży ze świata absurdu i śmierci do świata żywych, choć duchy zmarłych do samego końca w podświadomości są obecne i nie dają zapomnieć o koszmarze. To, co jest szczególnie cenne w tej książce, to brak czarno-białych postaci. Nawet niemiecki żołnierz, których bohaterki panicznie się boją, może wyciągnąć pomocną dłoń, może być także żałośnie bezradny. Powoduje to, że historia jest bardziej prawdziwa niż sztampowe historie wojenne. Tu nic nie jest oczywiste, wiele zdarzeń jest zupełnie przypadkowych, śmierć często także. Mróz i śnieg są wszechobecne, ale maszerujące kobiety nie tracą nadziei, że piękny dzień nadejdzie. Jego zwiastunem jest ludzka solidarność, bez której ta prognoza byłaby nie do pomyślenia.

Alicja | 2011-07-15
Przeczytana: 2005 rok

gdy czytałam tę książkę, miałam 11 lat i wywarła na mnie wtedy ogromne wrażenie (w sumie nie wiem, czy w ogóle pozwolono mi ją przeczytać, czy sama ją znalazłam...). na pewno opisane w niej wydarzenia są drastyczne i zdecydowanie nieodpowiednie dla dzieci. mimo przerażenia i paru koszmarnych nocy, książka bardzo mi się podobała.

katarzyna12 | 2012-04-19

To kontynuacja Dymów nad Birkenau. Pokazana jest likwidacja obozu w Oświęcimiu i ucieczka kobiet z konwoju. Czytałam z zapartym tchem i nie mogłam się oderwać. Autorka tak pięknie pisze że aż trudno uwierzyć że była więźniem tego obozu POLECAM.

książek: 1945

Kalendarium literackie
  • Aleksander Kamiński
    112. rocznica
    urodzin
    A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei. Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec.
  • Anna Onichimowska
    63. rocznica
    urodzin
    Boli mnie głowa, ręce i nogi. Mięśnie, kości, paznokcie, włosy, zęby i serce. A najbardziej dusza.
  • Andriej Diakow
    37. rocznica
    urodzin
    Jeśli coś postanowiłeś, zrób pierwszy krok. I nie bój się zrobić następnego. Bój się bezczynności. Wyznacz sobie cel i wyrzuć z głowy całą resztę.
  • Sidonie-Gabrielle Colette
    142. rocznica
    urodzin
    Trudno zadowolić jednocześnie wszystkich i samą siebie. Wolę zacząć od siebie...
  • Arnaldur Indriðason
    54. rocznica
    urodzin
    Znam to uczucie. Znudzenie samym sobą. Tym potworem, jakim się jest i którego człowiek nie jest w stanie się pozbyć. Na jakiś czas to się udaje, ale ten potwór zawsze wraca i zaczyna się ta sama stara pieśń.
  • David Lodge
    80. rocznica
    urodzin
    Wystarczy, żebyś wyznaczył sobie granicę wytrzymałości, a już po tobie.
  • Peter Pezzelli
    56. rocznica
    urodzin
    Dzięki uczeniu się nowych rzeczy człowiek ma ochotę wstać rano z łóżka.
  • Ismail Kadare
    79. rocznica
    urodzin
    Bóg nie daje całego szczęścia naraz.
  • Sakyō Komatsu
    84. rocznica
  • Grzegorz W. Kołodko
    66. rocznica
    urodzin
    Oczywiste jest, że najlepszym antidotum na głupotę i arogancję jest mądrość i wiedza. Dlatego też wypada walczyć. Słowem. Czyli bardzo dużo czytać i słuchać innych, trochę pisać i mówić do tych, którzy chcą słuchać. Trzeba rozmawiać. Najwięcej zaś- myśleć.
  • Fiodor Dostojewski
    134. rocznica
    śmierci
    Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kim innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą.
  • Astrid Lindgren
    13. rocznica
    śmierci
    ... nie wychodząc stąd, raczej trudno będzie wam znów tu przyjść.
  • Josif Brodski
    19. rocznica
    śmierci
    Generalnie, zasada odnośnie wszystkiego co nieprzyjemne jest taka, że im szybciej człowiek sięgnie dna, tym szybciej wypłynie na powierzchnię.
  • Dino Buzzati
    43. rocznica
    śmierci
    Marnotrawić noce, nie kładąc się spać, nie bać się, że za późno, czekać na wschód słońca, smakować nieskończoność czasu, jaki się ma przed sobą, i nie martwić się

Znajdź nas na Facebooku