Okładka książki Zapowiada się piękny dzień

Zapowiada się piękny dzień

Autor:
wydawnictwo
Czytelnik
typ
papier
takisobiejac
7.09 (35 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Mimo podobieństwa tematycznego ostatnia książka Szmaglewskiej nie jest podobna do jej wcześniejszych pozycji czy do prozy Borowskiego, "Czarnej bramy" Krzyżanowskiej i innych. W tamtych książkach zawarte było przerażenie z jednej strony bestialstwem, do jakiego zdolny jest człowiek - z drugiej stwierdzeniem do jak nieprawdopodobnych granic można niszczyć w człowieku jego człowieczeństwo. Ta książk...

Ta książka jest przesiąknięta optymizmem. Pokazuje człowieka, który po latach Oświęcimia ma siłę do walki o swoją wolność, o swe życie.

["Tygodnik Demokratyczny"]

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 1969

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Mariusz | 2013-01-14
Przeczytana: 06 stycznia 2013

Szmaglewska dopisała kolejny tom do swoich obozowych wspomnień. Tym razem jest to opowieść o podróży ze świata absurdu i śmierci do świata żywych, choć duchy zmarłych do samego końca w podświadomości są obecne i nie dają zapomnieć o koszmarze. To, co jest szczególnie cenne w tej książce, to brak czarno-białych postaci. Nawet niemiecki żołnierz, których bohaterki panicznie się boją, może wyciągnąć pomocną dłoń, może być także żałośnie bezradny. Powoduje to, że historia jest bardziej prawdziwa niż sztampowe historie wojenne. Tu nic nie jest oczywiste, wiele zdarzeń jest zupełnie przypadkowych, śmierć często także. Mróz i śnieg są wszechobecne, ale maszerujące kobiety nie tracą nadziei, że piękny dzień nadejdzie. Jego zwiastunem jest ludzka solidarność, bez której ta prognoza byłaby nie do pomyślenia.

Alicja | 2011-07-15
Przeczytana: 2005 rok

gdy czytałam tę książkę, miałam 11 lat i wywarła na mnie wtedy ogromne wrażenie (w sumie nie wiem, czy w ogóle pozwolono mi ją przeczytać, czy sama ją znalazłam...). na pewno opisane w niej wydarzenia są drastyczne i zdecydowanie nieodpowiednie dla dzieci. mimo przerażenia i paru koszmarnych nocy, książka bardzo mi się podobała.

katarzyna12 | 2012-04-19

To kontynuacja Dymów nad Birkenau. Pokazana jest likwidacja obozu w Oświęcimiu i ucieczka kobiet z konwoju. Czytałam z zapartym tchem i nie mogłam się oderwać. Autorka tak pięknie pisze że aż trudno uwierzyć że była więźniem tego obozu POLECAM.

książek: 1905

Kalendarium literackie
  • Ray Bradbury
    94. rocznica
    urodzin
    Książki są po to, by nam przypominać, jacy z nas durnie.
  • Jan Tomkowski
    60. rocznica
    urodzin
    Najprościej mógłbym powiedzieć, że książki otwierają świat: są duchowym bogactwem, szczeblem do kariery, narzędziem rozwoju intelektualnego, źródłem wiedzy. Ale książki są również niebezpieczne. Dlatego równie słuszne wydaje się twierdzenie, że książki świat w jakiś sposób zamykają. Kto raz wszedł d... pokaż więcej
  • Jerzy Jarzębski
    67. rocznica
  • Annie Proulx
    79. rocznica
    urodzin
    Między tym, co wiedział, a tym, w co starał się wierzyć, istniał pewien rozziew, ale nic na to nie można było poradzić, a jeśli nie można czegoś zmienić, trzeba z tym żyć.
  • Peter James
    66. rocznica
    urodzin
    Nic nie trwa wiecznie. Trzeba cierpliwie czekać na właściwy moment, a prędzej czy później dostanie się wielką szansę. Tak jak w przyrodzie. Najwięksi drapieżnicy są też najbardziej cierpliwi.
  • Ladislav Klíma
    136. rocznica
    urodzin
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Jan Kochanowski
    430. rocznica
    śmierci
    Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie, A ludzką sprawiedliwość w ręku trzymacie, Wy mówię, którym ludzi paść poruczono I zwirzchności nad stadem bożym zawierzono: Miejcie to przed oczyma zawżdy swojemi, Żeście miejsce zasiedli boże na ziemi, Z którego macie nie tak swe własne rzeczy, Jako wszyt... pokaż więcej
  • Lucjan Szenwald
    70. rocznica