Okładka książki Zapowiada się piękny dzień

Zapowiada się piękny dzień

Autor:
wydawnictwo
Czytelnik
typ
papier
takisobiejac
7,09 (35 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Mimo podobieństwa tematycznego ostatnia książka Szmaglewskiej nie jest podobna do jej wcześniejszych pozycji czy do prozy Borowskiego, "Czarnej bramy" Krzyżanowskiej i innych. W tamtych książkach zawarte było przerażenie z jednej strony bestialstwem, do jakiego zdolny jest człowiek - z drugiej stwierdzeniem do jak nieprawdopodobnych granic można niszczyć w człowieku jego człowieczeństwo. Ta książk...

Ta książka jest przesiąknięta optymizmem. Pokazuje człowieka, który po latach Oświęcimia ma siłę do walki o swoją wolność, o swe życie.

["Tygodnik Demokratyczny"]

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 1969

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Mariusz | 2013-01-14
Przeczytana: 06 stycznia 2013

Szmaglewska dopisała kolejny tom do swoich obozowych wspomnień. Tym razem jest to opowieść o podróży ze świata absurdu i śmierci do świata żywych, choć duchy zmarłych do samego końca w podświadomości są obecne i nie dają zapomnieć o koszmarze. To, co jest szczególnie cenne w tej książce, to brak czarno-białych postaci. Nawet niemiecki żołnierz, których bohaterki panicznie się boją, może wyciągnąć pomocną dłoń, może być także żałośnie bezradny. Powoduje to, że historia jest bardziej prawdziwa niż sztampowe historie wojenne. Tu nic nie jest oczywiste, wiele zdarzeń jest zupełnie przypadkowych, śmierć często także. Mróz i śnieg są wszechobecne, ale maszerujące kobiety nie tracą nadziei, że piękny dzień nadejdzie. Jego zwiastunem jest ludzka solidarność, bez której ta prognoza byłaby nie do pomyślenia.

Alicja | 2011-07-15
Przeczytana: 2005 rok

gdy czytałam tę książkę, miałam 11 lat i wywarła na mnie wtedy ogromne wrażenie (w sumie nie wiem, czy w ogóle pozwolono mi ją przeczytać, czy sama ją znalazłam...). na pewno opisane w niej wydarzenia są drastyczne i zdecydowanie nieodpowiednie dla dzieci. mimo przerażenia i paru koszmarnych nocy, książka bardzo mi się podobała.

katarzyna12 | 2012-04-19

To kontynuacja Dymów nad Birkenau. Pokazana jest likwidacja obozu w Oświęcimiu i ucieczka kobiet z konwoju. Czytałam z zapartym tchem i nie mogłam się oderwać. Autorka tak pięknie pisze że aż trudno uwierzyć że była więźniem tego obozu POLECAM.

książek: 1935

Kalendarium literackie
  • Szczepan Twardoch
    35. rocznica
    urodzin
    Można umierać ładnie i brzydko, to jasne, tak jak można mieć dobre i złe maniery przy stole. A wy nie potraficie nawet zabić zwierzęcia, które potem jecie, zamykacie całe to zabijanie do fabryk i udajecie, że go nie ma. Co jest, wierzcie mi, wyjątkowo żałosne. Te wasze płacze, że ktoś zabił pieska,... pokaż więcej
  • Krystyna Kofta
    72. rocznica
    urodzin
    ...rozbierz się, zdejmij wszystko, zdejmij skórę, teraz chcę Twojej duszy...
  • Beverly Barton
    68. rocznica
    urodzin
    Na zawsze pozostaje w nas jakaś cząstka naszego dzieciństwa,naszej młodości. Czy tego chcesz, czy nie.
  • Donna Tartt
    51. rocznica
    urodzin
    Piękno to strach. Cokolwiek nazywamy pięknym, boimy się tego
  • Giuseppe Tomasi di Lampedusa
    118. rocznica
    urodzin
    Jeśli chcemy, by wszystko pozostało tak, jak jest, wszystko się musi zmienić.
  • Damian Dibben
    49. rocznica
    urodzin
    Dzień po dniu mozolnego wkuwania. Daty, wzory, równania... Tylko w jakim celu? Żeby zdać jakieś bezsensowne egzaminy? Żeby pójść do kolejnej, tak zwanej wyższej szkoły? Żeby zasłużyć na nagrodę w postaci równie nużącej bezbarwnej pracy i tak doczekać banalnej, nic nieznaczącej śmierci? Jeśli zależy... pokaż więcej
  • Jan Potocki
    199. rocznica
    śmierci
    Mało kto potrafi zapomnieć o samym sobie; znajdziesz samolubstwo w radach, jakich ludzie ci będą udzielać, w przysługach, jakie ci wyświadczą, w związkach, jakich pragną, i przyjaźniach, jakie zawierają. Przejęci własnym interesem, choćby najbardziej oddalonym, obojętni są na wszystko, co się ich ni... pokaż więcej
  • Anatolij Rybakow
    16. rocznica
    śmierci
    Zdobyć władzę najwyższą i nie móc jej utrzymać - oto los nieudolnych polityków, utrzymać się przy władzy jest znacznie trudniej, niż ją zdobyć.

Znajdź nas na Facebooku