Zapowiada się piękny dzień

Wydawnictwo: Czytelnik
takisobiejac

Mimo podobieństwa tematycznego ostatnia książka Szmaglewskiej nie jest podobna do jej wcześniejszych pozycji czy do prozy Borowskiego, "Czarnej bramy" Krzyżanowskiej i innych. W tamtych książkach zawarte było przerażenie z jednej strony bestialstwem, do jakiego zdolny jest człowiek - z drugiej stwierdzeniem do jak nieprawdopodobnych granic można niszczyć w człowieku jego człowieczeństwo. Ta...

Ta książka jest przesiąknięta optymizmem. Pokazuje człowieka, który po latach Oświęcimia ma siłę do walki o swoją wolność, o swe życie.

["Tygodnik Demokratyczny"]

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 1969

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

• Raz na zawsze

8,1 (10 ocen i opinii)
Koniec warty
Stephen King

7,02 (402 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Kobiety w kąpieli
Tie Ning

7,36 (14 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Mariusz | 2013-01-14
Przeczytana: 06 stycznia 2013

Szmaglewska dopisała kolejny tom do swoich obozowych wspomnień. Tym razem jest to opowieść o podróży ze świata absurdu i śmierci do świata żywych, choć duchy zmarłych do samego końca w podświadomości są obecne i nie dają zapomnieć o koszmarze. To, co jest szczególnie cenne w tej książce, to brak czarno-białych postaci. Nawet niemiecki żołnierz, których bohaterki panicznie się boją, może wyciągnąć pomocną dłoń, może być także żałośnie bezradny. Powoduje to, że historia jest bardziej prawdziwa niż sztampowe historie wojenne. Tu nic nie jest oczywiste, wiele zdarzeń jest zupełnie przypadkowych, śmierć często także. Mróz i śnieg są wszechobecne, ale maszerujące kobiety nie tracą nadziei, że piękny dzień nadejdzie. Jego zwiastunem jest ludzka solidarność, bez której ta prognoza byłaby nie do pomyślenia.

Alicja Okrasińska | 2011-07-15
Przeczytana: 2005 rok

gdy czytałam tę książkę, miałam 11 lat i wywarła na mnie wtedy ogromne wrażenie (w sumie nie wiem, czy w ogóle pozwolono mi ją przeczytać, czy sama ją znalazłam...). na pewno opisane w niej wydarzenia są drastyczne i zdecydowanie nieodpowiednie dla dzieci. mimo przerażenia i paru koszmarnych nocy, książka bardzo mi się podobała.

katarzyna12 | 2012-04-19

To kontynuacja Dymów nad Birkenau. Pokazana jest likwidacja obozu w Oświęcimiu i ucieczka kobiet z konwoju. Czytałam z zapartym tchem i nie mogłam się oderwać. Autorka tak pięknie pisze że aż trudno uwierzyć że była więźniem tego obozu POLECAM.

książek: 2091
zacofany-w-lekturze | 2013-11-17