Petrarka

Petrarca Petrarka

Okładka książki Wspomnienia Teresa Tatarkiewicz, Władysław Tatarkiewicz
Wspomnienia Teresa Tatarkiewicz...
Okładka książki Korespondencja Henryk Elzenberg, Zbigniew Herbert
Korespondencja Henryk Elzenberg, Z...
Okładka książki Listy Lou Andreas-Salomé, Rainer Maria Rilke
Listy Lou Andreas-Salomé,...

Piękna historia niezwykłego człowieka. Szkolny Petrarka - nudny, staroświecki w swej miłości do Laury - tutaj przedstawiony jest jako pionier renesansu, bojownik wolności i miłośnik natury. Ogólnie - wspaniała biografia.

Biograficzna książka Parandowskiego przybliża życie Petrarki i ukazuje go na tle swojej epoki (schyłek średniowiecza) nie tylko jako twórcę indywidualistycznej poezji miłosnej, ale zwiastuna renesansu, znawcę i badacza literatury klasycznej, myśliciela i dyplomatę. Parandowski buduje swoją opowieść nie kryjąc podziwu wobec swojego bohatera, Petrarka to dla niego protoplasta europejskich humanistów (zakonu ludzi-księgi) i ideał pisarza-uczonego. Status jaki Petrarka osiągnął za życia był wyjątkowy i przyniósł mu nie tylko popularność wśród najniższych warstw społecznych, ale i władców całej Europy. Petrarka jawi jako na wskroś nowoczesny wpływowy intelektualista, którego opinie przyjmowali z szacunkiem i uwagą zarówno królowie jak i papieże, choć co naturalne – jak intelektualiści w każdej epoce – nie miał istotnego wpływu na sprawy społeczno-polityczne. Jednak jego odwaga cywilna i republikański duch do dziś mogą budzić szacunek. Żył skromnie, nie przywiązując wagi do spraw materialnych, a jego największą namiętnością była literatura. Prócz własnej twórczości życie poświecił studiom nad klasykami, których dzieła wytrwale kompletował, uważnie studiował i komentował. I tak też ponoć odszedł – wg tradycji śmierć zastała go w trakcie lektury ukochanego Wergiliusza.

• Literatura
  • Biografie