Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Marpress
Gdańsk, Pomorze Gdańskie, Kaszuby
historyczna
Tetiisheri

Naszą Wielką Ojczyzną jest Polska, ale na co dzień żyjemy w mniejszych i całkiem małych ''ojczyznach'' - regionach, wsiach, miastach i dzielnicach. Z dnia na dzień rośnie zainteresowanie ich historią. Mieszkając w jakiejś okolicy, chcemy wiedzieć, jak się rozwijała, skąd pochodzi jej nazwa, kto w niej mieszkał przed nami, co w niej było niezwykłego. Książka o dzielnicach Gdańska odpowiada na te pytania. Mapki pozwalają zlokalizować omawiane miejsca w terenie, a ilustracje, w znacznej części archiwalne, przypominają, jak wyglądały w przeszłości. Znając historię, lepiej rozumiemy teraźniejszość. Można powiedzieć, że czujemy się bardziej u siebie, co jest szczególnie ważne w Gdańsku. Ta książka pomaga zrozumieć jego historyczną wielokulturowość i czerpać ze starych tradycji wszystko, co było dobre i piękne.

Tetiisheri | 2012-10-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam ♥
Przeczytana: 07 października 2012

„Od Gyddanyzc do Wielkiego Gdańska" to nie pierwsza publikacja Andrzeja Januszajtisa, którą miałam przyjemność przeczytać. Wielki miłośnik Gdańska opisuje w niej historię miasta, od samego jego początku. Podobnie jak tytułem „Z uśmiechem przez Gdańsk” czy „Legendy dawnego Gdańska” i tym razem jestem oczarowana wiedzą jaką posiada Andrzej Januszajtis, a także sposobem przekazywania tych jakże cennych dla historyków, ale nie tylko, informacji o mieście, które ja sama zamieszkuję.

W książce „Od Gyddanyzc do Wielkiego Gdańska" znajdziemy przede wszystkim dane dotyczące początków Gdańska, etymologii nazwy, przyjrzymy się rozwojowi terytorialnemu, a także poznamy wiele ciekawych informacji o dzielnicach Gdańska. Liczne historyczne fakty, opowieści związane z wybranymi miejscami, a także dane statystyczne obok fotografii przedstawiających na przykład dawne młyny, domy, kościoły sprzed lat, stare mapki, czy szkice to z pewnością nie lada gratka dla osób zainteresowanych historią...

Raybella | 2015-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

Wspaniała książka wspaniałego człowieka!
Inspiruje do poznania Gdańska od innej strony. Zawiera sporo informacji o dzielnicach tego miasta (na początku jest parę słów o samym Gdańsku).
Książka jest napisana z WIELKIM entuzjazmem. Serce rośnie (zwłaszcza u miłośniczki Gdańska), gdy "spotyka" osobę z takim zapałem do przekazywania wiedzy o swoim mieście. Język jest przystępny, chociaż trzeba się skupić przy czytaniu (nie jest to na pewno książka na jedną noc, oj nie!).
Niestety są rzeczy, do których muszę się przyczepić.
Po pierwsze, zabrakło mi mapki Gdańska (czasy obecne), by móc porównywać, jak zmieniały się granice miasta i dzielnic. Często musiałam włączać komórkę, by szukać danych miejsc (sporo dzielnic nawet z nazwy nie kojarzyłam! wstyd!).
Po drugie, fragmenty starych map były nieczytelne (przy wielu nie było nawet legendy). Wolałabym więcej zapłacić za kolorowe zdjęcia niż męczyć się z biało-czarnymi.
Po trzecie, niektóre dzielnice były bardziej opisywane, a niektóre mniej....

Arkadiusz | 2013-01-14

"Mała encyklopedia Gdańska", tak w skrócie określiłbym tą książkę.
Pozycja obowiązkowa dla każdego Geddanisty.
Była drugą książką, która obudziła we mnie miłość do mojej małej ojczyzny.

Attomuffka | 2016-06-30
| 2016-01-15