Desperatki

powieść historyczna
Lira
2022-01-19
2022-01-19

Izabella,Wiesia i Anna to,fantastyczne,świetne kobiety,bohaterki rewelacyjne.
Historia wciąga poruszająca,pochłonęłam całkowicie tą powieść,wartka,dynamiczna akcja,trzymająca w dobrym napięciu.
Fajna książka.

Izabella,Wiesia i Anna to,fantastyczne,świetne kobiety,bohaterki rewelacyjne.
Fajna książka.

"Desperatki" to powieść której akcja toczy się w okresie powstania styczniowego. Nad zbiorową mogiłą spotykają się Iza, Wiesia i Anna, które tracą swoich bliskich. Każda z nich pochodzi z innych warstw społecznych, dzieli je wszystko, połączyła chęć zemsty na sprawcach brutalnego mordu na najukochańszych. Zemsta prawie się udaje. Prawie, gdyż nagle ze ścigających zmieniają się w ścigane. No i się zaczyna! Akcja jak w westernie, dziewczyny, uciekając przed carskimi agentami, przemierzają świat, stając się po drodze mądrzejsze, cwańsze, twardsze. Ale przede wszystkim stają się prawdziwą rodziną, w której można liczyć na siebie nawzajem, gdzie „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Mnie ta powieść bardzo wciągła. Czytając tą książkę świetnie się bawiłam. Chcecie wiedzieć jak skończyła się historia? Przeczytajcie koniecznie.

Druga połowa XIX wieku, powstanie, to w tym czasie toczy się akcja tej powieści. W trudnych okolicznościach nad mogilą spotykają się trzy kobiety: Anna, Wiesława i Izabela. Zupełnie obce sobie, ale od tej chwili łączy je bol po stracie bliskich i niewiarygodna chec zemsty. Okoliczości do niej szybko się pojawiają, bo oto mogą wykonac wyrok na synu jednego zrosyjskich dowodców.
Los jednak bywa przewrotny i z tropiących zbrodniarzy stają się uciekinierkami. A depczący im po piętach kapitan Runow jest bezwględny.
Przez całą powieśc możemy śledzić niesamowite wprost przygody tych dzielnych trzech kobiet mając w tle zabory, pobyty w więzieniach, partyzantkę w lesie oraz podroż statkiem na inny kontynent.
Autorka ciekawie przedstawiła postacie bohaterek, dając im mocne charaktery, które nie raz były przyczyną kłopotów, ale i swoją nieograniczoną wyobraźnią wplatajac w niemożliwe wręcz przygody.
Niewielki minus dałabym całej powieści za to własnie, że zostało nagromadzone sporo wydarzeń w ktorych brały udzial bohaterki i jakimś niesamowitym sposobem wychodziły z nich zupelnie bez szwanku. Natomiast tropiący wychodzili na niezłe fajtłapy.

Zakręcona, walnięta przygoda, na którą zapierają nas Iza Anna i Wiesia, sprawiła mi dużo radości. To cudowna lektura dla kogoś kto chce porwać się w wir przygody i namiętności.

Niech nie zwiedzie was okładka - książka nie jest o znudzonych damulkach wzdychających do zblazowanych arystokratów. To pełna przygód opowieść gdzie akcja pędzi na przód, a przekleństwa, mordy i rozwiązłość jest tłem, które zupełnie nie przystoi kobietom. Bo, co najważniejsze, tutaj bohaterkami są trzy kobiety, które nie mają już nic do stracenia. A jak wiadomo - jeśli stracisz wszystko na czym ci zależy, to stajesz się nieobliczalny.
Książkę czyta się jednym tchem. Wielu zarzuca jej, że jest nierealna itp. A jak ma być powieść przygodowa? Jakby bohaterami byli faceci to nikt by się nie czepiał. Ale jak mamy cwane, inteligentne i piękne kobiety to już się nie podoba? Nierealne?! A te wszystkie żałosne porno-romansidła są realne? Ja tam wolę "Desperatki" - bystre awanturnice, które z wdziękiem dokonują zemsty, a potem idą kulturalnie pić herbatkę.

Dynamiczna powieść awanturnicza, w której głównymi bohaterkami są (wreszcie) kobiety. Nieszablonowa, pełna zwrotów akcji, zaskakująca, a jednocześnie świetnie napisana. Autorka we wspaniały sposób wykorzystała prawdziwe wydarzenia i postaci historyczne dopasowując je do toku akcji. Mimo wyraźnie przygodowego charakteru opowieści nie miałam poczucia kompletnego oderwania fabuły od realiów. Wystarczy niewiele wysiłku by odnaleźć informację o tym, że nie brakowało kobiet w różnych rolach walczących w Powstaniu Styczniowym. Książka stanowi swego rodzaju wyobrażenie o tym, jak mogły się potoczyć ich dalsze losy.

Szczerze gratuluję Autorce, bo w mojej opinii to najlepsza jej książka spośród czterech, które do tej pory czytałam. Na uwagę zasługuje zacięcie do tworzenia powieści awanturniczo-przygodowych z ciekawym tłem historycznym i kobietami w roli głównej. Taki "profil" twórczości zdecydowanie - w pozytywny sposób - wyróżnia się na rynku. Czekam na kolejne opowieści!

Mam problem z Desperatkami. Z jednej strony czytało mi się ją dobrze, płynęłam przez tę historię, jednocześnie zdając sobie sprawę z jej nierzeczywistości, nierealności, naciąganiu fabuły aż do bólu. XIX wiek, powstańczy zryw, trzy kobiety, które utraciły bliskich w powstańczej rzezi i splot wręcz fantastycznych - w ujęciu fantazy - sytuacji, dzięki którym trafiły przez cała Europę do Meksyku, ścigane przez carskich zabójców i francuskich conquaderros. Przypominam - XIX wiek i samotne kobiety. Tyle w temacie realizmu ;)

Pierwszy raz czytałam książkę, której fabuła rozgrywa się w czasach powstań w Polsce. Miałam spore oczekiwania, ale niestety zawiodłam się. Momentami ta historia mnie nudziła, trochę za dużo przygód, z których bohaterki wychodzą bez szwanku. Zakończenie też dość przewidywalne. Nie żałuję, że poświęciłam czas na tę pozycję, ale jednak spotkałam się z bardziej angażującymi historiami.

„Desperatki” to ciekawa powieść o trzech kobietach, które różni wszystko a łączą tragiczne wydarzenia. Przepełnione zemstą i nienawiścią zabierają nas w czytelniczą podróż. Dynamiczna akcja, pełnokrwiste i tak różne od siebie bohaterki są atutem tej powieści. Przełamując ówczesne konwenanse i normy walczą o słuszną sprawę. Autorka przenosi nas w drugą połowe XIX wieku . Razem z bohaterkami wędrujemy historycznym szlakiem przez Europę aż po Meksyk. Wartka akcja sprawia że książkę czyta się z zaciekawieniem. Polecam!

Zaintrygowały mnie tytuł i okładka. Zdesperowane desperatki? Zaczęłam czytać i z miejsca polubiłam 3 bohaterki – odważne, zdeterminowane, zdesperowane. Łamią konwenanse w imię wyższych celów. Babskie przymierze stopniowo zamienia się w prawdziwą przyjaźń. Mimo wspólnego celu i niedoli dochodziło między kobietami do sprzeczek. Wynikały one z różnic. Dzieliło je pochodzenie, wykształcenie i status majątkowy. Każda ma inny charakter(ek),osobowość i umiejętności, dlatego we trzy stanowiły niezwykłą siłę. Jak wspaniale i z kobiecą gracją ucierały nosa oficjelom i swoim prześladowcom!
Nieformalną przywódczynią spisku została najstarsza z nich. Iza to nowoczesna, silna kobieta, chodząca w spodniach. Podziwiałam jej dojrzałość i chłodną głowę, teoretyczną wiedzę medyczną Anny wdrażaną w praktyce oraz zdolność przeżycia na ulicy przesądnej Wiesi. Wspaniale się czytało dialogi między nimi, w dodatku stylizowane – gwara warszawskiej złodziejki, władczy ton ziemianki, erudycja córki profesora. Trochę gorzej czytało mi się opisy, bo te, choć ciekawe i bogate w detale, to jednak były dość obszerne, przez co nieco spowalniały akcję.
W powieści ukazane zostały skrajne reakcje i poglądy różnych grup społecznych na zryw powstańczy i uciekinierki, chęci młodych ludzi do walki za ojczyznę oraz ślepa wiara chłopów w zapewnienia cara. To buduje prawdziwy obraz tamtych czasów, ukazuje początek przemian. Autorka wplotła do fabuły autentycznych bohaterów powstania. W ten sposób oddaje im hołd. To, co się działo za oceanem, pod względem historycznym było dla mnie nowością. W tle pojawiają się hasła emancypacji kobiet oraz George Sand i Narcyza Żmichowska.
Dużo tu się dzieje. Akcja mnie porwała i dostarczyła adrenaliny. Powieść historyczna łączy w sobie elementy kilku innych gatunków – powieści przygodowej, awanturniczej i szpiegowskiej. Na dokładkę wątki romantyczne i western! Czego tu nie ma! Walka narodowo-wyzwoleńcza, zamach, strzelaniny, ucieczki, pogonie, rozboje, gwałty, kradzieże… Czytelnik obserwuje codzienne życie ludzi pod rządami różnych ciemiężycieli.
"Desperatki" to przygodowo-szpiegowska powieść historyczna o przyjaźni silnych kobiet, połączonych żądzą zemsty, którym los zaplanował inną drogę. Akcja zabiera czytelnika do lat 1863-1867, na tułaczkę i poniewierkę po świecie, udział w walkach narodowo-wyzwoleńczych. Książka napisana stylizowanym językiem, z literackim rozmachem wymaga skupienia, lecz dostarcza rozrywki i mimochodem pogłębia wiedzę historyczną, podkreślając, że warto walczyć o siebie i przyszłość mimo różnych przeszkód na drodze.

• E-booki
  • Przeczytane 2022