Spiżowy łabędź

Cykl: Terhen (tom 1)
Wydawnictwo: Szara Godzina
Vaskilintu
Mariola

Wspaniała, barwna opowieść osadzona w XI-wiecznej, rodzącej się dopiero Europie. Poznajemy losy niezwykłej, obdarzonej magiczną mocą kobiety o imieniu Terhen, która już od dzieciństwa musi walczyć o bezpieczeństwo i prawdziwą miłość. Dodatkowo w jej duszy ściera się pogańska szamanka i chrześcijanka. Burzliwa historia związku między Terhen a jej przyjacielem z dzieciństwa Erykiem Mocnym pełna jest skrajnych namiętności. A wszystko to na tle zderzających się, jakże różnych światów: pogańskiego i chrześcijańskiego, cywilizowanego Bizancjum i barbarzyńskiego Zachodu. Pogaństwo i wiara chrześcijańska ścierają się krwawo zarówno na Północy Europy jak i na bezkresnych stepach Wschodu. Koleje losu człowieka są nieprzewidywalne i pełne niebezpieczeństw.
Kim jest piękna Terhen? Szamanką, królową, morderczynią czy zagubioną kobietą, która kocha i szuka miłości? Opowiedziane z pisarskim kunsztem i dbałością o realia losy Terhen, są pełną pasji powieścią, w której Czytelnik odbędzie wędrówkę obfitującą w przygody i zaskakujące zdarzenia od średniowiecznej Skandynawii przez Kijów aż do Konstantynopola, a następnie przez ziemie Madziarów, Franków, Anglosasów po Norwegię. Spiżowy łabędź to pierwszy tom cyklu historycznego Kaari Utrio, który przenosi nas w odległy o tysiąc lat, fascynujący świat średniowiecza. Dalsze losy bohaterów będzie można poznać w kolejnej powieści autorki pt. Waleczny jastrząb.

Oficjalna recenzja
Grzegorz książek: 308

Poganka

Długo czytałem tę powieść, a strony nie przeciekały mi przez palce. Mimo to słowa płynęły spokojnie, prowadząc przez niezwykły XI-wieczny świat. To okres kiedy rodziły się nowe religie, a stare na czele z Odynem odchodziły powoli w niepamięć. Bohaterów powieści nie ograniczały żadne bóstwa. Bóg stanowił element przetargu i interesu. Wszędzie wokół rozpychali się obcy bogowie. Należało żyć z każdym bóstwem w zgodzie. Czy to chrześcijańskim, czy to władcą puszczy, czy to z Perunem i Mokoszem. Każdy był ważny, jeżeli handlarzom zależało na handlu z innymi ludami.

Główną bohaterką, która z czytelnikiem przemierza Europę, jest Theren „panna mgieł i oparów”, piękna szamanka potrafiąca tamować krew i wzniecać mgłę. Tożsamość Theren z czasem powieści zatraca się, zmienia, znika jak w szamańskiej mgle.

Zdaje się, że tajemnicza szamanka, która nawet dla czytelnika pozostaje zagadką, zakładając co rusz inne maski, dopiero pod koniec powieść przybiera prawdziwą postać… Czy jest to opowieść o Theren? Szamance mgieł ściskającej w ręce drewnianego praboga, czy może to opowieść o Torgerdzie szwedzkiej królewnie, która żyła przez wiele lat w Nowogrodzie? A może to historia Teodory, żony Leona Sklerosa żyjącej z nim w Konstantynopolu. Te wszystkie postaci łączy jedna postać szamanki, która zmieniając miejsca i tożsamość, powoli sama zapomina kim jest naprawdę. Nie przynależy do żadnego rodu, ani plemienia jest zimną i tajemniczą królewną […] równie zimną, białą i bezgłośną jak śnieg.

Na...

Na uwagę w powieści zasługuje również Eryk Mocny, o którym sam ojciec mówi, że ma mało rozumu i jest brzydki jak gnom. Eryk i Theren przyjaźnią się od dziecka. Eryk to osobna opowieść i osobna tajemnica. W powieści powraca, jak fala. Kryje się za szeregiem innych postaci, żeby dać o sobie wyraźniej znać, raz na kilka lat.

To powieść o podróży, o przemierzaniu wielkich przestrzeni pieszo lub statkiem. To powieść o kulturach, językach i miłości, która żarzy się w tle jak węgiel w wikingowym ognisku. Bohaterowie, a jest ich wielu, tak wielu, że nazwiska, słowa i czyny przenikają się, nikną gdzieś na stronach, żeby znów powrócić kilka powieściowych lat później. Wszystko zaczyna się w Finlandii od Szamana i pogańskich zaświatów, potem strony wiodą czytelnika na Gotlandię, potem do Szwecji i Kijowa, gdzie księżniczka Anna wolałaby zamknąć się w bibliotece niż wychodzić za mąż, dalej Theren płynie do Bizancjum, gdzie język grecki w modlitewnikach zasłania pogańskie modły szeptane nocą w lasach i gdzie na świat przychodzi syn Theren-Szamanki-Teodory o złotorudych włosach. Potem Węgry, Francja, Anglia i klasztorny habit w chwastach na prowincji.

Pisarka Kaari Utrio czyni wszystko składnym i pełnym. Z bogatą historią, pieśniami, czynami dzielnych wojów. Czytelnik staje się świadkiem umierania jednych idei i rodzenia się nowych. Kaari Utrio stwarza świat początków, który jest pełen brutalności, wojen, niesprawiedliwości, gdzie wiele spraw rozstrzyga się mieczem, i gdzie kultura zagarnia kulturę. Wznoszą się piękne pałace, a inne odchodzą w niepamięć i ruinę. To opowieść o chrześcijaństwie, które rozpycha się na wszystkie kraje, a Odynowi każe podkulić ogon i wpełznąć pod kamień.

Czasami powieść się wlecze, czasami zaskakująco przyspiesza i zmienia klimat i urywa się w połowie jednej opowieści, pozostawiając czytelnikowi miejsce na własne niedopowiedzenia. Piękna, historyczna, tajemnicza, czasami za mgłą, czasami w ciemnych lochach historii.

Grzegorz Śmiałek

LetMeRead | 2016-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2016

Przez tę powieść równie trudno się przebić, jak przez mgłę, którą Terhen – główna bohaterka, fińska szamanka – potrafi wzniecać. „Spiżowy łabędź” znalazł się na mojej półce kilka lat temu ze względu na upodobanie do literatury fińskiej – i stał tam zapomniany, aż jakieś półtora tygodnia temu się odnalazł. Pokaźnych rozmiarów książka, którą dokończyłam chyba tylko dlatego, że nie lubię pozostawiać rozpoczętych lektur. A ta jest bardzo zawiła, zagmatwana, trudna w odbiorze. Odnosi się wrażenie, że tłumaczenie też nie jest najlepsze. Czytając powieść, szczególnie kilka pierwszych rozdziałów, należałoby mieć pod ręką mitologię fińską, (która, tak na marginesie, też do prostych nie należy, ale z pewnością rozjaśniłaby zachowania i poczynania Terhen). Lekturze towarzyszy wrażenie grozy i chłodu, a wręcz zimna. Skomplikowane genealogie królewskich i książęcych rodów, duża liczba postaci, wiele miejsc, w których rozgrywają się wydarzenia, wczesnośredniowieczna Europa, pogaństwo i...

Anna | 2016-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Książka ta ukazała się na polskim rynku księgarskim po raz pierwszy w roku 1997 pod tytułem "Miedziany ptak" i składała się z pięciu części. Mam nadzieję, że obecne wydanie nie odbiega w treści od poprzedniego, zwłaszcza że tłumacz jest ten sam.

"Spiżowy łabędź" zachwyca klimatem i tajemniczością średniowiecznej Europy w początkach jej chrześcijaństwa. Akcja rozgrywa się w całej niemal Europie - od Finlandii, poprzez Norwegię, Szwecję, Ruś, Bizancjum, Węgry, aż po Anglię. Życie i zwyczaje panujące w tych krajach mamy możność poznać dzięki niezwykłym losom głównej bohaterki - fińskiej dziewczyny imieniem Terhen. Od najmłodszych lat posiadała ona niezwykłe nadprzyrodzone umiejętności - tamowała krew, wywoływała gęstą i nieprzeniknioną mgłę, a jej dusza potrafiła przenosić się do krainy zmarłych przodków. Z tego powodu uznawana była za czarownicę i szamankę. Pomagał jej w tym amulet - spiżowy łabędź.
Historia Terhen to nieustająca walka o własne istnienie, bezpieczeństwo, to skrywane...

Długą drogę przeszłam zanim się wkręciłam w tę książkę. Początek jak najbardziej dziwny, gdyż koligacje rodzinne są nie do ogarnięcia :) Fabuła jest ciekawa. Jak się dojdzie do 100 strony to dopiero rozpoczyna się przygoda więc jak najbardziej polecam.

Koronczarka | 2014-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

To jest to, co lubię. Głębokie średniowiecze, czas rodzenia się naszej Europy, świat brutalny, ale i pełen pięknych uczuć, niesamowicie różnorodny. Autorka kazała swojej bohaterce, młodej Fince obdarzonej nadprzyrodzonymi zdolnościami, przemierzyć całą ówczesną Europę. Od Finlandii i inne kraje skandynawskie, przez Bizancjum, Węgry, Francję, Anglię Tehren-Teodora wróciła do rodzinnej miejscowości, znajdując po drodze wielką miłość i swoją tożsamość. Drobną niedogodnością było chyba nie najszczęśliwsze tłumaczenie, które niekiedy rozbijało przyjemność lektury.

nen | 2014-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Książka wpadła mi w ręce przez przypadek. Do jej lektury zabierałam się z mieszanymi uczuciami. Początkowa rezygnacja, która nastąpiła głównie po zgłębieniu trudnych dla mnie imion bohaterów i ich koligacji rodzinnych, przemieniła się w nawet powiedziałabym fascynację. Książka jest ciekawa, wciągająca. Autorka wiernie przedstawia tło historyczne, co odświeża nieco zmurszałą już wiedzę historyczną na temat średniowiecza. Jest w tej książce wszystko co dotyka człowieka w trakcie jego życia. Bohaterowie rodzą się, pracują, przeżywają liczne przygody, kochają i mają dzieci, które czasem trzeba oddać komu innemu, albo nawet i pochować. Wartka akcja książki okraszona jest szczyptą magii, którą to raczy nas Terhen panna mgieł i oparów, jednak nie razi to w oczy i nie jest infantylne na zasadzie wyciągania królika z kapelusza. Nie jest to jednak książka dla wszystkich. Na pewno nie przypadnie do gustu komuś kto nie lubi historii i komuś kto nie lubi starodawnego języka. Niemniej warto ją...

Natula | 2013-04-08
Przeczytana: 03 lutego 2013

Kaari Utrio jest historyczką i fińską pisarką, autorką wielu dzieł popularnonaukowych, jak również powieści historycznych. Prace Utrio chwalone są za doskonałą narrację, wyśmienity klimat charakterystyczny dla skandynawskich sag, mistrzowskie łączenie fikcji z historycznymi faktami oraz znakomite opisy codziennego życia widzianego oczyma kobiet. Zachęcona tego typu rekomendacjami, postanowiłam na własnej skórze przekonać się, jak smakuje twórczość Utrio, i mimo że obawiałam się historycznego tła, to jednak niesłabnąca miłość do skandynawskich sag, pokonała mój niepokój, dlatego bez zbytniego ociągania, zatopiłam się lekturze „Spiżowego łabędzia”, pierwszego tomu historycznego cyklu, który przenosi nas do fascynującego świata średniowiecza.

Akcja powieści rozpoczyna się w Finlandii XI wieku, kiedy na świat przychodzi panna mgieł i oparów - Terhen, gdyż jak się okazuje, dziewczę przecudnej urody, posiada zdolność zaklinania mgieł, tamowania krwi oraz umiejętność odwiedzania świata...

allison | 2013-01-09
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 09 stycznia 2013

Opowiedziana z ogromnym rozmachem historia kobiety obdarzonej nadprzyrodzonymi zdolnościami, z których początkowo nie zdaje ona sobie sprawy, a które wiele razy ratują jej życie, stając się również przyczyną wewnętrznego rozdarcia.

Barwna fabuła to jednak nie tylko losy pięknej Terhen, lecz także literacki fresk historyczny, którego bohaterami są skandynawscy wojowie i ich kobiety. Poznajemy ich kulturę i codzienne życie, które jest pełne niebezpieczeństw czyhających i ze strony surowej przyrody, i licznych wrogów.

Wraz z pełną tajemnic bohaterką mamy okazję podróżować po średniowiecznej Europie, gdyż los rzuca Terhen z północy na południe kontynentu. Zawiłe intrygi polityczne, życie dworskie i ścierające się idee religijne stanowią tło dla burzliwych perypetii kobiety i jej bliskich, ale autorka poświęca im sporo miejsca, dokładnie opisując konflikty między skandynawskimi plemionami, rodowe waśnie w centralnej i południowej Europie oraz bezwzględną walkę chrześcijan z...

Wioleta Sadowska | 2012-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2012

„Co było dawniej, było i teraz, bowiem między przeszłym a teraźniejszym nie istniała różnica. Świat pozostawał taki sam, jedynie ludzie się zmieniali, na miejsce każdego, który odszedł w zaświaty, przychodził taki sam nowy”

Powieść historyczna to gatunek, po który nie sięgam zbyt często. Otrzymując do ręki „Spiżowego łabędzia” początkowo przeraziłam się objętością książki. Do tego doszła jeszcze obawa w postaci nieznajomości fińskiej literatury, gdyż nie często mam okazję ją poznać. Jak to jednak bywa w życiu, pierwsze wrażenie jest często mylne. Od pierwszej kartki bowiem historia spisana przez autorkę na ponad pięciuset stronach wciągnęła mnie bez reszty.

Kaari Utrio, a raczej Utrio-Linnilä to fińska historyczka i feministka. Jako pisarka napisała dziesiątki powieści historycznych. Obecnie jest właścicielką własnego wydawnictwa i wraz z mężem wychowuje trójkę dzieci. Autorka działa też aktywnie w kilku organizacjach społecznych. Książka „Spiżowy Łabędź” po raz pierwszy...

Kasia | 2012-10-25
Przeczytana: 24 października 2012

„Spiżowy łabędź” zachwycił mnie, zanim jeszcze przeczytałam pierwszy rozdział. Po pierwsze, akcja powieści toczy się w XI-wiecznej Europie. Po drugie, jej główna bohaterka jest Finką wykazującą szamańskie zdolności. Po trzecie, wśród głównych bohaterów znajduje się wielu Wikingów. Czy można więc wymarzyć sobie lepszą lekturę dla osoby rozkochanej w powieściach fantastyczno-historycznych i mającej dużą słabość do kultury skandynawskiej i fińskiej?

„Spiżowy łabędź” to historia Terhen, którą poznajemy jako malutką dziewczynkę obdarzoną dużą magiczną mocą. Nie ma ona szczęśliwego dzieciństwa – pozbawiona prawdziwego domu i bliskich osób, marzy jedynie o bezpieczeństwie i spokoju. Jej matka zostaje zamordowana przez brutalnego męża, który sprzedaje kilkuletnie dziecko przebywającemu akurat w grodzie dawnemu znajomemu. Ten wprawdzie troszczy się o nią, jednak wkrótce umiera. Jej jedynym przyjacielem jest dobroduszny, ale niezbyt rozgarnięty wareski chłopiec, Eryk. Niezwykłe koleje losu...