Liryki najpiękniejsze

Wydawnictwo: Algo
83-88033-38-7
poezja
poezja

Tomik zawiera perły poezji Rainera Maria Rilke'go klasyka austriackiej liryki mistyczno - religijnej okresu międzywojennego. Znajdziemy tu utwory znane oraz te mniej popularne.

źródło opisu: www.merlin.pl

źródło okładki: www.merlin.pl

tivrusky | 2016-05-27
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 27 maja 2016

Przeczytane.

Posiłowawszy się trochę z poezją Rilkego stwierdzam - rzecz to piękna. Urzekł mnie zwłaszcza szereg "sylwetek kobiecych", wierszy zwyczajnie opisujących pewne sceny i biorące w nich udział kobiety, zwiewne, piękne, pełne temperamentu, czasami także cierpienia.

Dość ponure robią się wiersze wspominające dzieciństwo, którego to Rainer (w młodości jeszcze Rene) nie wspominał zdaje się najlepiej - najpierw matka wmawiająca mu całymi latami płeć żeńską, potem ojciec chcący zeń na siłę uczynić żołnierza. Ilekroć zatem autor uderza w tony sentymentalne, związane z dzieciństwem, lub wojną, klimat gęstnieje, ciemne farby leją się obficie, czuć niepokój, pewną ponurość.

Dalej. Przygląda się Rilke światu i chce go zrozumieć - co za nim stoi, szuka więc jakiegoś absolutu, kilka razy o ten temat zahacza. Poza tym dużo tu piękna, raz w przyrodzie, raz (częściej, zdaje się) w kobiecie. Dużo tajemnicy, cienia, ale i koloru.

Wszystko to dość chaotycznie nabierałem i piłem, zbiór...