978-83-7805-014-8
HovevSefer

Literatura upodobała sobie stawanie w cieniu Lucyfera. Podpisywano cyrografy, sprzedając duszę diabłu w zamian za wieczną młodość, twórcze natchnienie bądź ogólnie pojęte szczęście. Chyba nigdy jednak nie zdarzyło się, aby zły w powieści obalał obrosłe wokół siebie mity! "Czarny Kot" Jarosława Zarębskiego jest traktatem o szatanie à rebours. To przewrotna historia, niedająca się łatwo...

"Czarny Kot" Jarosława Zarębskiego jest traktatem o szatanie à rebours. To przewrotna historia, niedająca się łatwo zaszufladkować. Jak zmieni się życie zrezygnowanego pracownika dużej firmy, gdy pewnego dnia spotka Czarnego Kota? Chciałoby się rzec, że będzie to odmiana iście szatańska.

W tej książce diabeł mówi dobranoc!

źródło opisu: wfw.com.pl

źródło okładki: wfw.com.pl

Wioleta Sadowska | 2013-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2013

"A może nie ma zła? Może z dobrem i złem jest jak z telewizorem – jeśli działa dobrze, to wszystko jest w porządku. Kiedy jednak przepali się jedna, najdrobniejsza nawet część, nie działa nic. Może zło jest tylko usterką? Zakłóceniem naturalnego obiegu."

Mam czarnego kota. Ale to nie dlatego sięgnęłam po tę książkę. Mogę śmiało użyć stwierdzenia, że ona sama mnie przyciągnęła. Zapytacie czym? Swoją minimalistyczną okładką z pięknym kotem i zapowiedzią mrocznej treści. Czy jednak czarna okładka i czarny kot w tytule stanowią o ciemnej stronie życia? Niekoniecznie.

Jarosław Zarębski napisał na swoim blogu, że urodził się trzynastego dnia o godzinie trzynastej, dlatego też nazwa jego książki nawiązuje do pechowej symboliki. Autor jest doktorem nauk prawnych. Wiemy również o nim to, że podczas swojego trzydziestopięcioletniego życia nabawił się na dużej wady wzroku oraz bóli kręgosłupa. "Czarny kot" powstał w okresie od sierpnia 2004 r. do lipca 2005 r. Zachęcam was do zajrzenia na...

malaMi | 2013-10-22
Przeczytana: 22 października 2013

„Czarny kot” bez wątpienia kusi swoją okładką. Niby nic, w końcu kot to kot, ale jego czarne futro wtopione w równie czarne tło niesie ze sobą jakiś niepokój, przyciąga wzrok. Sprawia, że nie da się przejść obok książki obojętnie.

Dawid jest aspirującym pisarzem, a fragmenty jego powstającej książki (niesamowicie nudnej zresztą) wplecione są w treść fabuły. I wiódłby spokojne, ale przeciętne życie pracownika dużej firmy, gdyby pewnego dnia na jego drodze nie stanął sam szatan, pod postacią tytułowego czarnego kota. A ten wprowadza Dawida w zupełnie inny świat – nawiązując do Gombrowicza, próbuje go uwolnić z pewnych form, łamie wszelkie konwenanse i zabiera naszego bohatera w podróż po magicznym Mieście Cudów. Kot, czyniąc swoje egzystencjalne rozważania, posługuje się ironicznym językiem, w ciekawy sposób wyraża swoje myśli, jednak nigdy nie udziela jasnych odpowiedzi. Czyni to z niego bohatera bardzo złożonego i niejednoznacznego, zresztą jak wszystko w tej książce.

Pierwsze...

Ela | 2014-01-24

Właściwie to powinnam zaznaczyć "nie przeczytane". Wypożyczyłam ponieważ zaciekawiła mnie okładka, ale po kilku kartkach wróciła do biblioteki. W takich chwilach cieszę się, że najpierw wypożyczam a później kupuje ;)

HovevSefer | 2012-10-04
Przeczytana: 04 października 2012

To bardzo zaskakująca książka. Tajemnicza i nieprzewidywalna, tak jak kot, który chadza po jej kartach. A szczególny to kot. Wiele wie i wiele potrafi. Mówi, filozofuje, opowiada rózne historie, czaruje, zabiera głównego bohatera w podróż po dość tajemniczym świecie. To pomieszanie tajemniczości i zwykłości. Świata rzeczywistego, w którym deszcz bębni o szyby i hula wiatr ze światem, w którym można spotkać się z Ludwigiem van Beethoveenem. To książka, w której nie brak i filozoficznej górnolotności jak i całkiem zwyczajnych słów. Świat „Czarnego kota” wart jest poznania. Bo to w dużej mierze nasz własny świat, tylko nie zawsze sobie to uświadamiamy.

shoko | 2013-02-25

Dawid, główny bohater nie tak dawno skończył studia prawnicze, a teraz pracuje w jednej z firm ubezpieczeniowych. Jest to zwykły i przeciętny pracownik, który nie cieszy się z wykonywanej przez niego pracy. Dla niego jest to monotonne i męczące. Po powrocie z pracy bohater udaje się do "innego swiata", tego, który sam tworzy pisząc powieść fantasy. Dawid nie utrzymuje ścisłych kontaktów ludźmi i stara trzymać się na uboczu. Pewnego dnia w jego domu pojawia się sam Szatan pod postacią Czarnego kota. Twierdzi on, że Dawid powinien wyzwolic się spod wpływu innych ludzi. W miarę rozmów z Czarnym kotem zostaje on przewodnikiem, który prowadzi bohatera po nieznanym mu dotąd świecie.

"Czarny Kot" to książka, którą zdecydowanie ciężko jest zaszufladkować i nawet po jej przeczytaniu ciężko oderwać sie od niej myślami. Znajdziemy w niej odwołanie np to utworu Gombrowicza, którą przerabiałam jeszcze nie tak dawno na języku polskim, w szkole średniej. Bohater pragnie wyzwolić się z narzuconej...

Cyrysia | 2013-06-13
Umbra | 2013-05-23