W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa

Okładka książki W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa
Elisabeth Åsbrink Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
376 str. 6 godz. 16 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Tytuł oryginału:
Och i Wienerwald står träden kvar
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2013-03-12
Data 1. wyd. pol.:
2013-03-12
Liczba stron:
376
Czas czytania
6 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375365061
Tłumacz:
Irena Kowadło-Przedmojska
Tagi:
Otto Ullmann reportaż wojna Żydzi rasizm ksenofobia Szwecja antysemityzm Holocaust nazizm IKEA
Inne
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Bez pęknięcia sprzeczności



1650 92 42

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
364 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3769
950

Na półkach: , , ,

Nie przypadł mi do gustu sposób naświetlania wydarzeń. Poszatkowanie materiału powoduje, że losy bohaterów nie budzą uczuć, na jakie zapewne zasługuje ich sytuacja w niepewnych czasach wojny. Samo przytaczanie korespondencji nadaje monotonnego rytmu i absolutnie nie wnosi nic do całej historii, tak samo jak opis sylwetek bohaterów, to w co byli ubrani i tym podobne szczególiki.
Myślałam - z uwagi na samą konstrukcję opartą na krótkich wstawkach dzielących poszczególne myśli - że książkę pochłonę szybko z ogromnym zainteresowaniem, a z uwagi na treść da mi wiele do myślenia. Jednak nie czytało mi się jej sprawnie. Czasem zastanawiałam się, o co chodzi w danym fragmencie, gdzie poprzednia myśl nie skończona, a mówi się nam o sytuacji z innej strony, bądź przechodzi od aspektów społecznych do myśli autorki, jak coś mógł odczuwać Otto lub jakakolwiek inna z przedstawianych osób. Przez całą treść przechodzimy wciąż potykając się o pozrywany tok narracji, przeplatanie czasu wydarzeń z okupacji, po czym przeskakiwanie do sytuacji ze wspomnień uczestników wiele lat po tym okresie i znów powrót do początku lat czterdziestych. Ten zabieg uważam za zupełnie zbędny. Jedynie co się tym zyskało, to zaburzenie konstrukcji opowieści. Owe miejsca odbierały mi ciekawość tego, co może czekać mnie za chwilę i potęgowały moją frustrację, co z kolei powodowało odkładanie książki na jakiś czas. W takim wypadku trudno mówić, żeby treść wciągała, nawet jeśli dotyka ciekawych, choć i bulwersujących zagadnień historii.

Nie mniej losy nastoletniego żydowskiego chłopca są dla Elisabeth Asbrink pretekstem do zobrazowania sytuacji, jaka panowała w tym czasie w Europie, a szczególnie jak Szwecja prezentowała się jako kraj neutralny w wojennej zawierusze. Dowiadujemy się, jak wyglądały ucieczki Żydów z terenów najwcześniej zagarniętych przez Niemców i jaki stosunek mieli do nich ludzie z obszarów, do których docierali. Ciekawie prezentują się relacje odnośnie przemieszczanie żydowskich dzieci, zabiegi jakie księża przejęli na siebie, by uchronić jak najwięcej niewinnych ludzi. Przy czym ich stosunek do Żydów był jednoznaczny - pragną nawrócić tych, którzy spowodowali ukrzyżowanie Jezusa, dać im drugą szansę. Obłuda? Z pewnością nie bezinteresowność, którą powinni się odznaczać chrześcijańscy duchowni. Ale jakby na to dziś nie patrzeć wielu ludziom udało się dzięki tym interwencjom ocaleć.
Otto Ullmann jest tutaj wyeksponowany również ze względu na swoje powiązania z Ingvarem Kampradem. Postać to mało chlubna dla Szwedów w obliczu wojennych czystek prowadzonych przez Hitlera. Dla mnie zaskakujące jest to, jak rodzina o zdecydowanie nazistowskich poglądach mogła zdecydować się na przyjęcie do pracy Żyda. Jak to możliwie, że chłopak działający w nazistowskim ruchu i wierzący w jego zasadność, jednocześnie przyjaźnił się z Żydem?

Uważam, że jeśli jakiś rząd układa się z wrogiem, pozwala mu przejść przez swoje terytorium, żeby dokonał agresji na ościenny kraj, to nie ma prawa twierdzić, że pozostaje neutralny. Można też zabronić prasie, by podawała pewne zdarzenia w roli głównej z uchodźcami do wiadomości publicznej, ale nie można utajnić wysyłki setki ludzkich istnień do obozów.
Ogólnie: wydźwięk publikacji jest tragiczny i nie pozostawiający niedomówień, jeśli chodzi o prowadzoną politykę w czasie wojny przez Szwedów. Jednak informacje przekazywane są przez Autorkę w sposób, który na mnie nie wywarł zamierzonego efektu.

Nie przypadł mi do gustu sposób naświetlania wydarzeń. Poszatkowanie materiału powoduje, że losy bohaterów nie budzą uczuć, na jakie zapewne zasługuje ich sytuacja w niepewnych czasach wojny. Samo przytaczanie korespondencji nadaje monotonnego rytmu i absolutnie nie wnosi nic do całej historii, tak samo jak opis sylwetek bohaterów, to w co byli ubrani i tym podobne...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 237
  • Przeczytane
    808
  • Posiadam
    225
  • Reportaż
    50
  • Teraz czytam
    31
  • Literatura faktu
    15
  • 2014
    14
  • Ulubione
    13
  • Reportaże
    12
  • E-book
    12

Cytaty

Więcej
Elisabeth Åsbrink W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa Zobacz więcej
Elisabeth Åsbrink W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa Zobacz więcej
Elisabeth Åsbrink W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także