W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
Och i Wienerwald står träden kvar
literatura faktu
Jaga

Ingvar Kamprad z farmy Elmtaryd w Agunnaryd na południu Szwecji tuż po wojnie otworzył małą firmę meblową. Dziś to najbardziej znana na świecie szwedzka marka. Ale wtedy zatrudniał zaledwie kilka osób. Wśród nich swojego najlepszego przyjaciela — Ottona Ullmanna. Otto wyjechał z Austrii tuż po anszlusie, gdy stało się jasne, że pozostanie w kraju jest zbyt ryzykowne. Wyjazd do Szwecji, załatwiony z wielkim trudem przez rodziców, miał zapewnić chłopcu bezpieczeństwo w niepewnych czasach.

Ingvar był zagubionym nastolatkiem. Jego ojciec uważał Żydów za źródło wszelkiego zła, babcia wielbiła Hitlera. Zafascynowany poglądami szwedzkich nazistów, Ingvar wkrótce się do nich przyłączył. W innych czasach ci dwaj chłopcy nie mieliby szans się spotkać. A zostali przyjaciółmi.
W tej niezwykłej historii Åsbrink połączyła wnikliwą analizę z wyśmienitą techniką narracyjną, ukazując Szwecję i Europę w sposób, w jaki dotąd nie były przedstawiane. Wykorzystując bogaty materiał archiwalny, zmusiła czytelnika do samodzielnego szukania odpowiedzi na pytanie o grzechy z przeszłości, odpowiedzialność i winę.

źródło opisu: Czarne, 2013

źródło okładki: czarne.com.pl

Oficjalna recenzja
Sylwia książek: 1457

Bez pęknięcia sprzeczności

Ingvar Kamprad, założyciel firmy IKEA, symbol światowej sławy przedsiębiorcy i duma Szwecji, stawiał pierwsze kroki przemysłowca u boku wieloletniego przyjaciela Ottona Ullmanna. Wcześniej, jako nastolatkowie, chłopcy byli nierozłączni. Pracowali i bawili się ramię w ramię pośród malowniczego krajobrazu Smalandii: czyścili oborę, doili krowy i przerzucali siano, nocą wypływali na jezioro lub jeździli rowerami na potańcówki. Otto przebywał u rodziny Ingvara zatrudniony jako parobek. Znalazł się tam, daleko od rodzinnej Austrii, uciekając przed Holocaustem. Ingvar uwielbiał Ottona i jednocześnie czynnie wspierał ideologię nazistowską. Jak można połączyć te dwa światy? W jaki sposób teoria i praktyka mogą być tak rozbieżne, nawzajem się wykluczające?

Ponad pięćset listów, wywiady, dokumenty, fotografie i książki. Ogromnej objętości zbiór materiałów źródłowych stał się podstawą do napisania reportażu najwyższej próby. Ale książka ważna jest nie tylko ze względu na staranność, z jaką udało się Elisabeth Åsbrink przefiltrować mnogość danych. To też świetnie napisana proza wrażliwej i spostrzegawczej pisarki, bezbłędnie potrafiącej nakłonić do spojrzenia w wybranym przez siebie kierunku. Opowiedziana przez nią historia rozpoczyna się od najwcześniejszych lat Ottona Ullmanna, gdy szczęśliwe dzieciństwo rozpieszczanego jedynaka ucinają wydarzenia z 1938 roku. Rosnący niepokój żydowskiej rodziny zamieszkującej w Wiedniu ma ujście dopiero w momencie wyjazdu chłopca do Szwecji. Pobyt tam znaczą codziennie napływające listy od rodziców. W czasie gdy Otto samotnie wychodzi z okresu dzieciństwa, życie Pappy i Mutti stopniowo rozsypuje się pod naporem działań nazistów. Wszystko to czyta się szybko, zachłannie. Nie sposób jednak nie przystanąć na chwilę przy zadawanych przez Åsbrink pytaniach. Obok bowiem kameralnej fabuły skoncentrowanej na losach Ottona funkcjonują tu szersze warstwy opowieści.

Åsbrink stawia pod znakiem zapytania chwaloną neutralność Szwecji w kontekście wojny. Jej uwaga skupia się szczególnie na wybuchu szwedzkich ruchów nazistowskich w tamtym okresie, przebiegu polityki zamykania granic w obliczu zagłady Żydów i masowych emigracji. Skrupulatnie rejestrowana jest niechęć społeczeństwa do „importowania tego rodzaju materiału”, gdy mowa o ratowaniu niemieckich dzieci pochodzenia żydowskiego. We wszystkich tych partiach tekstu przebija wielka przepaść między Żydami – w umysłach wielu ludzi słusznie karanymi przez Boga za ukrzyżowanie Mesjasza, a narodami chrześcijańskimi. Żydzi sprowadzani są do elementu obcego, a w konsekwencji, też przez nawarstwienie się stereotypów, niechcianego i zbędnego. Nie tylko w nazistowskich Niemczech. Nie tylko przez osoby świeckie.

Inność Żydów permanentnie przewija się w historii i niezwykle mocno wpisana jest w świadomość pokoleń. Åsbrink podpowiada, posługując się chronologią: edykt mediolański w 313 roku zakazywał między innymi stosunków płciowych i jadania z Żydami. Rok 535, synod w Clermont, odebrano Żydom prawo zajmowania stanowisk publicznych. Trzeci synod w Orleanie… Tymczasem, wracając do czasów drugiej wojny, pojawia się pytanie o motywy Szwedzkiej Misji Dla Izraela. Åsbrink nie waha się stawiać stanowczych tez: (…) chciała dobrze, chciała ratować Żydów. Ale nie tyle przed nazizmem, ile przed ich żydostwem, nie tyle ratować ich życie, ile ratować ich dla chrześcijaństwa. Nie są to słowa pozbawione uzasadnienia. Dzieci wyznania mojżeszowego musiały zostać ochrzczone, przyjmowano tylko tych, którzy, nie aspirując do wykonywania prac umysłowych, mogli przydać się w gospodarstwach. W takiej sytuacji nie wywołują zdziwienia fragmenty takie jak ten, gdy pastor związany z Misją daje wyraz nieskrywanemu entuzjazmowi, że pozbawieni pracy i środków do życia Żydzi przychodzą modlić się do kościoła. Opisuje to jako niezwykłą duchową przemianę, która przerosła najśmielsze oczekiwania. Nie ulega wątpliwości, że wobec ogromu cierpienia spowodowanego nazizmem motywy te stanowią jedynie grzeszek. Ale pisarka analizuje dokumenty wnikliwie, dlatego też nie przechodzą one bez echa.

W książce nieustannie rozbrzmiewa dysonans między ideologiami a życiem codziennym. Skrajny przykład Ingvara Kamprada budzi emocje, od niedowierzania i niezrozumienia po złość. Ale warto zadać sobie pytanie, czy sytuacja ta rzeczywiście jest tak wyjątkowa jak zdaje się na pierwszy rzut oka. Czy nawet teraz, współcześnie, nie mamy do czynienia z ludźmi, którzy znają i przyjaźnią się z Innymi, i jednocześnie bronią Innym praw, nawet tych najbardziej podstawowych. Przez swoją religię, wpojone przekonania, teorie i ideologie. Jakkolwiek nie brzmiałaby odpowiedź, reportaż ten warty jest przeczytania.

Sylwia Kluczewska

allison | 2016-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2016

"W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa" to reportaż z górnej półki, poruszający treścią i formą, napisany z klasą i wyczuciem. To książka, która nawet po odłożeniu na półkę, wciąż żyje w umyśle i sercu czytelnika.

Wstrząsające są losy chłopca, który przed wybuchem drugiej wojny światowej, po anszlusie trafił wraz z innymi dziećmi do Szwecji. Tę bolesną rozłąkę i tęsknotę za rodzicami oraz niemożliwość odnalezienia się w nowej rzeczywistości obrazują liczne listy, jakie Otto wymieniał z rodziną i kolegami. Lektura tej przechowywanej z pietyzmem przez lata korespondencji robi ogromne wrażenie - porusza do żywego i działa z ogromną siłą na wyobraźnię.

Śledząc losy żydowskiej rodziny z Wiednia, bardzo przeżywa się też doznania rodziców, którzy zdecydowali się wysłać syna w nieznane, do gwarantującej bezpieczeństwo Szwecji, by ratować jego życie. Jak bardzo musieli za nim tęsknić, jak musieli się o niego niepokoić i jak bardzo musieli go kochać, by zdecydować się na ten desperacki...

| 2015-03-08
Przeczytana: 08 marca 2015

Z listami bywa różnie.Czasami chronione tajemnicą korespondencji,czasami pisane jako otwarte,do wiadomości szerokiego odbiorcy.
Nie powstałby ten reportaż,gdyby nie TE listy.Prywatne,pełne czułości i troskliwości.Przepełnione miłością,tęsknotą,opisujące codzienne życie.Pisane do ocalonego dziecka przez rodziców i przyjaciół,dla których los nie był tak łaskawy.Czytając,wiele razy kręciła mi się łza w oku,ten bezmiar rodzicielskiej miłości,odczuwanej przez Ullmannów do syna wzbudził we mnie wzruszenie i podziw dla ich wytrwałości i wiary.
Sprawa Kamprada była dla mnie rzeczą drugorzędną w tej historii,nie usprawiedliwiam go i nie oceniam - cieszę się,że nie żyłam w tamtych czasach.
Zasłużona nagroda,polecam gorąco - to tyle,reszta zostaje we mnie...

porządekalfabetyczny | 2013-04-07
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 31 marca 2013

Czytałam gdzieś o sprytomaszynkach liczących ile słów w ebookach czytamy na minutę, w którym miejscu przerywamy czytanie, jakie książki porzucamy w połowie. Reportaże należą do najchętniej kupowanych i najczęściej niedoczytanych książek. Fikcja nadal z nimi wygrywa. Nie tym razem, bo 'W Lesie Wiedeńskim...' to dwa w jednym. Dobry reportaż i zarazem piękna proza. Mnie rozłożyła na łopatki.

Przynajmniej raz w roku czytam książkę o Holokauście i zawsze to odchorowuję. Usiłuję zrozumieć ale i móc później wyjść do ludzi i się nie bać. Książka Åsbrink ma taką siłę rażenia, że zapomniałam, co czytałam przed nią, a następna czytana przeze mnie powieść wydaje mi się zupełnie bez znaczenia.

Jola_St | 2014-07-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 08 lipca 2014

Smutna opowieść o pewnej żydowskiej rodzinie z Wiednia.
Widząc, co się dzieje w Europie po wybuchu II wojny światowej, pewnemu małżeństwu żydowskiemu udało się wysłać syna do Szwecji. Potem przez lata miała miejsce korespondencja między nimi. Rodzice cieszyli się, że Otto powoli zaadaptował się w Szwecji, sami jednak nie przyznawali się do tego, co naprawdę działo się z nimi. W pewnym momencie kontakt z rodzicami z wiadomych względów się urwał.
Czytając te listy od rodziców odnosiłam wrażenie, jakbym czytała listy z zaświatów.

Ocenianie takich książek jest szalenie trudne, ale co...
Literacko sprawna, rzetelna w dokumentację, na co daje nam pogląd bibliografia zawarta w książce. Warsztat językowy pani posiada, tylko trochę geograficznie popada w rutynę pisania o państwie niemieckim wszędzie tam, gdzie mówiono po niemiecku, włącznie z Czechami, Węgrami itd. Polska też jakaś taka bezosobowa, za to błotnista. Nie mniej jednak jest to dobra robota śledczo-dziennikarska.
Po przeczytaniu książki, pewnie niejednego z was rozczaruje szwedzkie podejście do nazizmu.

nellanna | 2014-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Wstrząsająca opowieść, w niespiesznej, udokumentowanej relacji...sprawia ,że czytając, człowiek wbija się w fotel z poczucia bezsilności na ludzką obojętność, na cudzy ale przecież straszny i głęboki ból, na świadomość, że w trakcie tej lektury czytelnikowi nie oszczędzono szarpiącej serce wątpliwości. Do jakiego stopnia posuwamy się w biurokracji i braku odpowiedzialności... zwykłej ludzkiej empatii, sprawiedliwości, sumienia...wrażliwości społecznej...fałszowaniu historii narodów?

Monika | 2014-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2014

O Holocauście napisano już wiele. Jednak każda nowa książka, relacja porusza, gra na emocjach czytelnika. Elisabeth Åsbrink w swoim reportażu również porusza temat prześladowań Żydów. Do napisania książki przygotowała się starannie. W tym celu zgromadziła ponad pięćset listów, dokumentów, fotografii. Przeprowadziła też wywiady z osobami związanymi z Ottonem Ulmannem.

Rok 1938. Poznajemy Ottona, którego beztroskie dzieciństwo toczy się w pięknym Wiedniu. Wraz z rodzicami tworzą szczęśliwą rodzinę. Rok przed wybuchem II wojny światowej szczęście Ulmannów zostaje zburzone. Powoli zostają wprowadzane ograniczenia dotyczące Żydów. Ci, którzy pracują, tracą pracę. W wielu miejscach publicznych nie mogą się pokazywać. Dzieci żydowskie zostały skreślone z listy uczniów. Dorośli podejrzewają, że wydarzenia mogą przybrać zły obrót, dlatego starają się wysłać dzieci w bezpieczne miejsce. Dzięki tym staraniom 13-to letni Otton z grupą innych szczęśliwców trafia do Szwecji. Od tej chwili...

Aleksandra | 2013-10-26
Na półkach: Przeczytane, Reportaż, 2013 r.
Przeczytana: 26 października 2013

Na okładce książki przeczytałam: "Ingvar Kamprad z farmy Elmtaryd w Agunnaryd na południu Szwecji tuż po wojnie otworzył małą firmę meblową. Dziś to najbardziej znana na świecie szwedzka marka. Ale wtedy zatrudniał zaledwie kilka osób. Wśród nich swojego najlepszego przyjaciela — Ottona Ullmanna.".

Myślę: ciekawe... książka o kolesiu, który założył sieć Ikea (btw. dopiero z tej książki dowiedziałam się, że to pierwsze litery pełnych danych założyciela - Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd). Biorę książkę, zaczynam czytać i coś mi nie gra. - Kiedy w końcu będzie o tej Ikei? - pytam sama siebie. Czytam i czytam, strona po stornie, a akcja i historia ciągle dotyczy żydowskiego chłopca, który zostaje wysłany (zesłany) do Szwecji.

I tu przyszło poczucie zawodu. Nie tego się spodziewałam, czuję się oszukana. Chciałam przeczytać reportaż o drodze na szczyt faceta, który wyposaża większość polskich domów. W zamian dostałam nudną historię rozłąki rodziców i synka. Tak, była dla mnie...

ekruda | 2014-03-21
Na półkach: Przeczytane, Naj, 2014
Przeczytana: 09 marca 2014

Reportaż "W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa" pokazuje drugą wojnę światową z innej perspektywy niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni.

Szwecja przyglądała się jej z zewnątrz, z punktu widzenia państwa zdecydowanie mniej zaangażowanego. Już w latach trzydziestych docierały do niej wieści o poczynaniach Hitlera, ale na początku raczej nie budziły niczyich wątpliwości. Szwecja i Niemcy zawsze były ze sobą silnie związane, nawet ich języki są podobne, w ich wzajemnych relacjach nie było miejsca na podejrzliwość. Kiedy zaś w Niemczech zapanował nazizm, w Szwecji jedni płakali z żalu, inni drukowali ulotki własnych rosnących w siłę partii nazistowskich.

Tymczasem w Wiedniu działała Szwedzka Misja dla Izraela - organizacja mająca na celu nawrócenie Żydów, którzy przed wiekami popełnili błąd, biorąc udział w ukrzyżowaniu Chrystusa. Kiedy nasiliły się prześladowania, szwedzcy księża zaczęli organizować wyjazdy Żydów. Åsbrink zauważa jednak, że nie była to pomoc zupełnie...

Abdita | 2014-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Ciekawy fragment historii II wojny światowej, ciekawe losy tych a nie innych ludzi, ciekawe, może nawet odkrywcze dla nas w Polsce fakty z polityki Szwecji w tym czasie. Ale to tylko fakty, rzeczywistość taka a nie inna, w sumie przecież znana.

To co sprawia, że ksiażka ta zasługuje na najwyższą uwagę to przede wszystkim rewelacyjny sposób napisania, przetworzenia tego na opowieść, historię, reportaż własciwie, od którego nie można się oderwać nawet, jeśli te fakty są komuś znane, jeśli historia tych ludzi nie różni się aż tak zasadniczo od setek innych ofiar (w każdym tego słowa zanczeniu) w tym czasie.

To tak napisane przekazane opowieści uczą, pozwalają zrozumieć co rzeczywiście stało się w ciągu tych około 10 lat w Europie (bo równie ważne wydaje mi się to co działo się przed samą wojną. I to przede wszystkim pokazuje dlaczego to wszystko się jeszcze wcale nie skończyło, nie jest to wcale rozdział historii zamknięty. I nie wiadomo właściwie, jak długo jeszcze będzie to...

Znamy laureata Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Laureatem 7. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki został Paweł Piotr Reszka. Do wyróżnienia nominowanych było pięć książek i dwa przekłady.

Nominowani do Nagrody Kapuścińskiego

Jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego przedstawiło dziś 10 nominowanych do niej książek. Wśród nich znalazło się osiem tytułów polskich i dwa dzieła zagraniczne. O tym, kto jest autorem najlepszego reportażu książkowego wydanego w Polsce w 2015 roku, dowiemy się 20 maja.