Uratuj mnie

2012-09-21
978-83-7659-905-2
Krystyna Kowalczyk
powieść francuska literatura francuska

Znając twórczość Musso od lat i posiadając wiele jego książek, muszę przyznać, że „Uratuj mnie” mnie znacząco rozczarowała. Cała lektura była nudna, a chęć przebrnięcia przez nią jak najszybciej była moim głównym celem.

Dialogi pomiędzy bohaterami wydawały się być napisane przez kogoś o niższym doświadczeniu pisarskim niż sam autor. Wątek z Policjantką miał jakiś potencjał, ale historia Jullite i Sama nużyła.

Po tej lekturze muszę głęboko zastanowić się, zanim zdecyduję się na kolejną książkę Musso. Mam nadzieję, że przyszłe tytuły autora okażą się lepsze.

Miło się słuchało, wciągająca jeden dzień i myk...
Guillaume Musso to wciągające historie, z nieprzewidywalnymi zwrotami akcji. Lubię jego formę realizmu magicznego. Pojawiają się postacie, które zwykłym bohaterom wydają się nierealne lub chore, powodując niezły dysonans, szczególnie kiedy fakty nie kleją się do realiów jakie znają. Bohaterowie nie pojawiają się przypadkowo, ich losy zaczynają się przeplatać, by utkać ciekawą historię.

Początek jak z filmu oszukać przeznaczenie - strach do samolotu wsiadać. Kolejka nad Manhattanem wciąż przede -mną ;) Gdy nią pojadę pewnie zobaczę tę śnieżycę. Park Waszyngtona idealnie opisany - tak jak go pamiętam, tętniący życiem, z rolkarzami i tłumem ludzi.

Książka miło dotykająca emocji i wspomnień.

Miło się słuchało, wciągająca jeden dzień i myk...

Po 6 latach wrocilem zyby przeczytac jeszcze raz, kilka rzeczy nalezy brac z przymrozonym okiem, ale dalej wciagajaca, mocno polecam kazdemu, podbilem tez ocene tym razem.

Streszczenie jest zupełnie oderwane od całej treści książki przez to oczekiwałam innej historii. Ale ta, którą otrzymałam spodobała mi się, romans w otoczce metafizyki, z domieszką kryminalną, lekko napisany, nie pozwala się nudzić :) polecam!

Na chwilę obecną najsłabsza książka Guillaume Musso jaką dotychczas przeczytałam.

lubię czytać Musso latem i lubię jego lekkie i miłe książki. Jednak ta jest tak idiotyczna, że nie polecam.

Polecam!!! Bardzo mi się podobała i zabieram się do przeczytania następnych książek G. Musso🙂🙂

Francuz wie jak zagrać na emocjach.

„Pie­kło za­czy­na się wtedy, gdy stra­cisz wszel­ką na­dzie­ję”.

Francuz wie jak zagrać na emocjach.

„Pie­kło za­czy­na się wtedy, gdy stra­cisz wszel­ką na­dzie­ję”.

No i następna z długiej listy książek Giullaume Musso przeczytana. I to w dosyć szybkim tempie, bo wciągu dwóch dni, co biorąc pod uwagę, iż czytałam ją podczas długiego weekendu majowego, gdzie miałam do dyspozycji wiele różnych atrakcji, to w sumie można to określić niezłym tempem, co znaczy, że powieść okazała się mocno zajmująca i nieodkładalna.

Opowiedziana tu historia jest na pozór banalna. Otóż 28-letnia Francuzka, Juliette Beaumont przybywa do Ameryki z zamiarem zostania aktorką. Jednak życie szybko weryfikuje te plany. Podejmuje wyczerpującą i kiepsko płatną pracę kelnerki w barze. W końcu postanawia wrócić do Francji. Tymczasem przystojny lekarz pediatra, Sam Galloway, którego żona Federica popełniła samobójstwo w wieku 30 lat będąc w ciąży, wiedzie trochę pustelnicze życie. Aż pewnego dnia przypadek sprawia, iż ta dwójka ludzi wpadnie na siebie na ulicy. A następnie wydarzy się szereg zaskakujących, nieprzewidywalnych zdarzeń, które okażą się nadzwyczaj interesujące.

Natomiast mieszane odczucia miałam odnośnie zastrzelonej 10 lat wcześniej policjantki, Grace Costello, która przybywa z zaświatów do Nowego Jorku z pewną ważną misją. Z kolei przejmujące okazały się losy jej córki Judy- narkomanki, która straciła matkę mając zaledwie 5 lat. Wdała się w takie towarzystwo, że grozi jej niebezpieczeństwo, ale czuwa nad nią nie tylko matka, ale również pewien gliniarz (Mark Rutelli),który przyjaźnił się z nią gdy razem pracowali w policji tworząc zgrany duet zawodowy. Facet był zresztą świadkiem śmierci Grace.

Nie mogę napisać za wiele aby nie zdradzać tajemnic fabuły, ale akcja książki jest ciekawa i trzymająca w napięciu oraz niepewności od początku do końca. Świat realny przenika się z tym pozazmysłowym, ale w moim odczuciu zbyt dosłownie. Gdyby w powieści pojawiły się tylko delikatne sugestie dotyczące zdarzeń nadprzyrodzonych, to w porządku, ale taka dosłowność narysowana grubą kreską nie do końca mi się podobała, gdyż tym samym powieść poszła w gatunku bajki z dreszczykiem a nie obyczajówki. Są tu wątki miłosne, obyczajowe, kryminalne, są ukazane różne odcienie żałoby po stracie bliskiej osoby, ale nieco za dużo fantazji w tym wszystkim. Zakończenie niestety banalne, oklepane i oparte na schemacie znanym mi już z innych książek. Nie mniej jednak akcja skonstruowana w taki sposób, że czyta się to błyskawicznie i nie ma czasu na nudę, dlatego ogólne wrażenie po przeczytaniu książki pozostało bardzo pozytywne. I oby tak dalej, bo w planach mam jeszcze kilka książek tego autora.

Opowiedziana tu...

Bardzo nierówna książka. Początek to płaskie romansidło. Ciężko było przez to przebrnąć. Później zyskuje trochę na wartości, by znów obniżyć loty. Zakończenie jako, tako.

Największym problemem tej książki jest jej niedopracowanie. Postaci są żenująco płaskie. Brak wprowadzenia do akcji, jakichkolwiek opisów., dominują dialogi. Gdy już jesteśmy przekonani, co jest głównym wątkiem, nagle kluczowa postać znika w wątkach pobocznych. Niektóre z nich są wprowadzone jakby przypadkowo. Ich stosunek do całości jest nieokreślony.

Ufff. Naprawdę spodziewałem się więcej. Jedynym wyjaśnieniem dla mnie jest fakt, iż jest to jedna z pierwszych książek Musso. Widać już tu jego charakterystyczny styl. Dla tych kilku chwil warto przeczytać tę książkę. Jednakże zaznaczam - nie jest to pozycja, od której należy zacząć czytanie Musso. Raczej jako ciekawostka dla zagorzałych fanów.

• Guillaume Musso
  • Audiobooki