E-wangeliści. Ucz się od najlepszych twórców polskiego internetu

Wydawnictwo: Helion
978-83-246-3412-5
Daniel

Za rok zerowy Internetu można uznać rok 1989 naszej ery. W owym czasie, w marcu, Tim Berners-Lee oraz Robert Cailliau złożyli do CERN-u projekt stworzenia sieci dokumentów hipertekstowych, o nazwie World Wide Web. Sieć miała ułatwić pracę w CERN-ie. W grudniu 1990 roku ten sam Tim Berners-Lee stworzył podstawy języka HTML i pierwszą stronę internetową. Dwa lata później powstała pionierska graficzna przeglądarka WWW o nazwie Mosaic. Polska dołączyła do krajów zainteresowanych internetem oficjalnie w 1991 roku, zaś już rok później dostęp do niego uzyskała pierwsza rodzima firma. Potem, niczym biblijne ewangelie, objawiać zaczęły się kolejne polskie portale, serwisy komunikacyjne i aukcyjne oraz sklepy internetowe, bez których nie wyobrażamy sobie krajobrazu internetu Anno Domini 2012.

Gadu-Gadu, Merlin.pl, Allegro.pl, Wirtualna Polska, Onet.pl, Money.pl — te nazwy weszły już do naszego kodu kulturowego, a reprezentowane przez nie marki codziennie towarzyszą nam w pracy i czasie wolnym. Jak powstawały? Skąd pomysł? Kto je stworzył? Z jakimi trudnościami stykali się krajowi pionierzy internetu? Kim są ewangeliści e-biznesu, którzy w niego wierzą od ponad dwudziestu lat, a wiarę tę przekuli w czyn i pieniądze? Ta książka jest zbiorem piętnastu wywiadów przeprowadzonych ze świadkami powstawania i rozkwitu nowych mediów w naszym kraju.

źródło opisu: Helion, 2012

źródło okładki: Helion, 2012

Ana | 2013-07-08
Przeczytana: 28 kwietnia 2013

Początki internetu w Polsce to czasy na miarę Dzikiego Zachodu. Liczyła się werwa, pomysł, odwaga i szybkość. Gadu-Gadu wyprzedziło Tlen i podbiło rynek. Pudelek jako pierwszy dał to, czego szukali miłośnicy plotek z high life'u - dziś jest serwisem-instytucją. Merlin, choć mocno inspirowany Amazonem, wniósł nową jakość w polski świat zakupów internetowych. Choć często błądzili po omacku, twórcom pierwszych serwisów i innych ciekawych projektów w polskim internecie nie można odmówić zasług. Jednak mało kto wie, w jakich warunkach powstawał polski internet.

Bo kto by się spodziewał, że konta pocztowe o2.pl tak zapychały okoliczne łącza, że właściciele serwerów musieli co jakiś czas przenosić się z całym majdanem? Albo, że podwaliny Allegro trafiły do firmy na małej, starej dyskietce... Albo, że Agnieszczak (ten od fotki.pl) od 7 lat nie miał ani dnia urlopu i nawet nie ma paszportu. Albo...

Albo lepiej przeczytać samemu. Bo "E-wangeliści" są fajną lekturą nie tylko dla biznesmenów.

Aleksander | 2013-08-26
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Dla niektórych osób ta książka to tylko informacje o tym, jak kształtował się polski Internet na przełomie milleniów. Faktycznie - tak można sądzić po pobieżnym przejrzeniu tej lektury. Dla mnie E-wangeliści to coś więcej. Warto zauważyć, że są to unikalne wywiady z PRAKTYKAMI - osobami, które zakładały własne, jak się okazało, ogromne i rentowne biznesy, nie bały się iść naprzeciw wszystkim, a co najważniejsze: popełniały błędy i uczyły się na nich. Ja w tej książce szukam unikalnych rad, jak postępować i czego się wystrzegać, kiedy chce się założyć własną działalność. I muszę powiedzieć, że takie porady zdecydowanie da znaleźć (oczywiście między wierszami) - wystarczy tylko chcieć i wiedzieć PO CO czyta się daną książkę.

Adrian | 2013-08-19
Przeczytana: 20 grudnia 2012

Książka powinna mieć tytuł "Z pamiętnika Pana Tomka". Szkoda każdego skrawka papieru który został użyty do zadruku tego pamiętniczka. Książka opisuje bardzo ogólnikowo jak to kiedyś robiono "internet" w Polsce. Zwykła rozmowa z pionierami polskiego internetu. Książka została wydana w 2012 roku a rozmowy przeprowadzone w 2008 !!! Hahhaha - żart jakiś. Miałem ochotę odesłać książkę do Helion bo nijak ma się z tym jak ją reklamowano, ale zostawiłem ją sobie abym był czujniejszy w przyszłości kupując "Bestsellery".
Nie polecam !!!

Jurgiel | 2014-11-08
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Książka nie wciągnęła mnie specjalnie.
Przebrnąłem przez nią ze względu na moje zainteresowanie branżą.
Według mnie umiejętności pisarskie autora pozostawiają wiele do życzenia.

Krzysztof Konieczny | 2018-01-09

Książka w gruncie rzeczy ciekawa. niestety autor zbyt dużo miejsca w mojej opinii poświęcił firmie Gemius.

Siepa | 2016-04-24
qswyt | 2015-12-27