Akt kobiecy. Sztuka, obscena i seksualność

Tłumaczenie: Ewa Franus
Wydawnictwo: Rebis
The Female Nude. Art, Obscenity and Sexuality
83-7120-458-2
historia sztuki, akt, eseje
sztuka

Każdego, kto interesuje się historią sztuki, niewątpliwie uderza duża liczba obrazów z przedstawieniem ciała kobiety. Akt, bardziej niż jakikolwiek inny temat, konotuje sztukę. Obraz przedstawiający kobiece ciało oprawiony w ramy i wiszący w galerii jest stenograficznym zapisem sztuki jako takiej, znakiem rozpoznawczym zachodnioeuropejskiej kultury, symbolem cywilizacji i jej dokonań. Zastanawiające jest, jak i dlaczego akt kobiecy uzyskał tak wysoką rangę.

W "Akcie kobiecym" Lynda Nead łączy w całkowicie nowy sposób analizę tradycji kobiecego aktu z omówieniami współczesnej sztuki feministycznej. Badając, jak powstają i funkcjonują akceptowalne i nieakceptowalne przedstawienia ciała kobiety, nadaje nowy wymiar dyskusjom o kulturze wysokiej i masowej.

Jest to pierwsze feministyczne omówienie najbardziej istotnego tematu zachodniej sztuki. Głos w dyskusji na temat autorytetu patriarchalnych granic - granic płci i tożsamości, sztuki i obscenów, dozwolonego i zakazanego.

źródło opisu: Rebis, 1998

Tsukiko | 2017-02-17
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 17 lutego 2017

Jest to książka nie tylko i nie tyle z dziedziny historii sztuki, co raczej kulturoznawcze studium na temat przedstawień kobiecego ciała, związków sztuki z pornografią i feminizmem. Autorka w bardzo przejrzysty sposób przedstawia różne koncepcje, konfrontuje je ze sobą i wysuwa własne wnioski. Polecam osobom zainteresowanym sztuką, feminizmem i ogólnie pojętą historią ciała i seksualności.

Karolina Kułakowska | 2015-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Ciekawa książka na temat aktu w sztuce.
Wydaje się, że o ciele, szczególnie nagiej kobiety
powiedziano już wiele. Nic bardziej mylnego.
Każda następna strona uświadamia nam, jak wiele
do tej pory zostało w tej materii pominięte.
Obowiązkowa propozycja dla interesujących się sztuką,
socjologią i ciekawych świata. Polecam!

Gabrielle | 2014-11-16

Ciekawa książka, omawiająca akt kobiecy z punktu widzenia feminizmu.