Najnowsze artykuły
- ArtykułyKrzysztof P. Czyżewski, autor i prawnik: Pisanie prawnicze i powieściowe to dwa osobne światyLubimyCzytać1
- ArtykułyCo czwarty Polak pobiera e-booki i audiobooki z nielegalnych źródeł. Ta kampania ma to zmienićLubimyCzytać38
- Artykuły10 najlepszych książek września. Powrót króla kryminałuAnna Sierant7
- ArtykułyPewne sekrety zabierzemy do grobu. Stefan Ahnhem o twórczości, życiu i planach na kolejne lataEwa Cieślik4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jean Clair
5
6,2/10
Urodzony: 20.10.1940
ur. 1940; francuski historyk sztuki i eseista; wieloletni dyrektor Musée Picasso w Paryżu. W 1995 roku dyrektorem Stulecia Biennale w Wenecji; kurator ważnych wystaw o zasięgu międzynarodowym (ostatnio wystawy Mélancolie w Grand Palais w Paryżu w 2006 roku).
Autor m.in. Les Chemins détournés (1962),La Responsabilité de l’artiste (1997),La Barbarie ordinaire. Musique à Dachau (2001) i Journal atrabilaire (2006).
W maju 2008 roku został członkiem Akademii Francuskiej
Autor m.in. Les Chemins détournés (1962),La Responsabilité de l’artiste (1997),La Barbarie ordinaire. Musique à Dachau (2001) i Journal atrabilaire (2006).
W maju 2008 roku został członkiem Akademii Francuskiej
6,2/10średnia ocena książek autora
54 przeczytało książki autora
65 chce przeczytać książki autora
3fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Miejsce sztuki: Museum-Theatrum Sapientiae, Theatrum Animabile
Jean Clair, Pierre Restany
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
1991
Najnowsze opinie o książkach autora
Kryzys muzeów: Globalizacja kultury Jean Clair
6,4
Pośpieszyłem się trochę z sięgnięciem po tę książkę (nie zastanawiałem się nad tym długo, bo jest bardzo zwiewna, na najwyżej trzy godziny lektury). Popchnął mnie do tego natłok refleksji na temat idei muzeów, których ostatnimi czasy odwiedziłem sporo. Moje refleksje były jednak niemal zupełnie psychologiczne i epistemologiczne, patrzące na odbiorcę indywidualnie, a na muzea ogólnie, jako na formę. I nie wiedzieć czemu, spodziewałem się, że na takie same przemyślenia natrafię tutaj. Tekst natomiast ma wymowę szeroką, historyczno-socjologiczno-polityczną, a co gorsza raczej nie opowiada o muzeum jako takim, a o konkretnych muzeach (niemal wyłącznie francuskich) i przede wszystkim okazał się wyrazem sprzeciwu wobec pogrzebanego już pomysłu przeniesienia części kolekcji Luwru do Abu Zabi w celu stworzenia tam... drugiego Luwru, pod tą samą nazwą.
Pozostawiając na boku moje zawiedzione oczekiwania, które na ocenę nie wpływają, nie jest to fascynująca rozprawa, ma momenty, ale całościowo wypada odrobinę sucho i chaotycznie. Pozwala się dowiedzieć paru ciekawych spraw - ciekawy jest już sam fakt, jak negatywnie autor wypowiada się o podejściu do sztuki w dzisiejszej Francji (czyli w swojej ojczyźnie),stawiając za wzory postępowania Włochy, Niemcy czy nawet Anglię. Główna myśl - sprzeciw wobec projektu przenosin Luwru - jest oczywiście słuszna i dobrze broniona, natomiast w pobocznych opiniach często się z autorem nie zgadzałem. Trochę męczyła gloryfikacja zamierzchłej przeszłości, choć pod koniec przychylniej spojrzałem na jego opinie o współczesnej sztuce i muzeach, bo przypomniałem sobie wizytę w arcynudnym, kompletnie pozbawionym duszy Muzeum Współczesnym we Wrocławiu. Tekst może wartościowy jako okolicznościowy apel, ale sam w sobie jest lekturą średnią z minusem.
5.0/10