978-83-235-0494-8
sztuka, historia sztuki, rzym
sztuka
Justyna Ka

W "Sztuce Rzymu" autorka opisuje budownictwo, architekturę, rzeźbę i malarstwo, mozaikę i sztukę zdobniczą, prezentując główne przykłady dorobku asrtystycznego epoki Cesarstwa na precyzyjnie nakreślonym tle historycznym i kulturalnym. Klarowne przedstawienie zagadnień pozwala czytelnikowi łatwo zrozumieć to, co najtrudniejsze: po co, dla jakich funkcji, znaczeń i potrzeb tworzono dzieła sztuki...

Klarowne przedstawienie zagadnień pozwala czytelnikowi łatwo zrozumieć to, co najtrudniejsze: po co, dla jakich funkcji, znaczeń i potrzeb tworzono dzieła sztuki rzymskiej, jaki był cel i kontekst religijny,polityczny czy społeczny.

źródło opisu: okładka

Elevander | 2015-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Dobre wprowadzenie do zagadnień sztuki starożytnego Rzymu epoki Cesarstwa. Książka zawiera w istocie tylko absolutnie najważniejsze informacje, ale myślę, że wyposaża czytelnika w podstawowy zasób wiedzy na temat sztuki rzymskiej. Tekst wykładu został uzupełniony o dużą ilość ilustracji oraz rysunków, które spełniają ważną funkcję egzemplifikacyjną. Autorka tłumaczy różne zagadnienia, sięgając przy tym w głąb epoki wcześniejszej, a nawet odwołując się do znaczeń łacińskich wyrazów (co uważam za plus książki). Wydawnictwu z kolei należą się pochwały za dokładną i elegancką edycję książki. Dla archeologa i historyka sztuki quantum wiedzy zawarte w "Sztuce Rzymu" Elżbiety Makowieckiej będzie zapewne niewystarczające, ale dla mniej w tej branży wyspecjalizowanych humanistów będzie z pewnością wartościową pozycją.

Tomasz Babnis

Piotr | 2014-12-06

Jak już zostało powiedziane - książka traktuje o sztuce starożytnego Rzymu w pigułce. Mimo to wszystko jest opisane w sposób rzetelny i ciekawy. Dodatkowo lekturę umilają liczne kolorowe ilustracje.

atti | 2012-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2012

Książce daję 7 gwiazdek na 10, chociaż tak naprawdę wszystko tutaj jest omówione w OGROMNYM skrócie. Tak wysoka ocena głównie za przejrzystość i dobry sposób posegregowania rzymskiej sztuki, ale nie ukrywam, że można by w wielu kwestiach rozwinąć się bardziej szczegółowo. Niemniej polecam każdemu, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę ze sztuką Imperium Romanum i chce poznać chociaż jej ogólne zarysy.

non_finito | 2016-05-03
Ishtir | 2015-11-13