Kot doskonały

poradniki
Galaktyka
2002-01-01
2002-01-01

Książka jest niestety tylko niezła. Wiele rzeczy, które porusza autorka jest obecnie nieaktualne, albo nie sposób tego sprawdzić "u źródła", ponieważ źródła nie ma. Usuwanie kotom pazurów (a wraz z nimi wszystkiego włącznie z kością) w Polsce praktycznie nie występuje. Aczkolwiek gorąco popieram autorkę by zakazano tego procederu. Dodatkowo, jako posiadacz kotów uważam, że wypuszczenia ich do ogrodu bez jego wcześniejszego zabezpieczenia przed możliwością ucieczki kota uważam za mało odpowiedzialne. Obecnie dla kotów buduje się specjalne woliery, by sobie mogły w nich przebywać jak jest ciepło, a wszystkie okna i balkony zabezpiecza się siatką przed ucieczką kota.
Książkę tę można potraktować tylko jako ciekawostkę czytelniczą.

To moja druga, po "Kocim detektywie", książka o zachowaniach (i zaleceniach co do opieki) kotów. Czym jest ta pozycja? Przede wszystkim manifestem nieusuwanie kotom pazurów (zabieg bardzo popularny w USA). Co najmniej kilka stron książki i zdania prawie w każdym rozdziale odnoszą się do tego wątku, który w naszym kraju nie jest w ogóle problematyczny (Polacy nie godzą się na kastrację kotów, a co dopiero usuwanie im czegokolwiek...).

Autorka jest weterynarzem, więc wszelkie porady na temat karmienia, jakich związków chemicznych w karmach i żwirku (!) unikać - są niezwykle cenne i pod tym względem pozycję bardzo polecam. Podobnie można znaleźć tu cenne wskazówki, jakiego kota wybrać i dlaczego określone cechy są pożądane, gdy decydujemy się na pierwsze zwierzę tego gatunku.

Jednak jeżeli chodzi o problemy natury behawioralnej, zgłębianie kocich zwyczajów i próba ich wyjaśnienia jest... zupełnie nie na miejscu i wydaje mi się bardzo naiwna jak na posiadaczkę wyższego wykształcenia weterynaryjnego. Bruce bowiem uczłowiecza kota, tłumacząc wiele jego motywacji przekładając je na ludzkie myślenie. Nie znaczy to, że nie mają one sensu (mówi na przykład, że koty na starość niedołężnieją, czy że jak kota coś boli to jest zły i nieprzewidywalny - jak ludzie),autorka z pewnością kierowała się wzbudzeniem w czytelnikach empatii wobec zwierzęcia. Jednak sposób myślenia o kocie jak o "małym człowieku", któremu zostawia się włączone radio i świeci lampkę przy kuwecie, od czasu do czasu puszcza akwarium na wideo, jakoś zupełnie nie nastawia mnie na poznanie nowego gatunku, ale podpięcie zwierzęcia pod kategorię "człowiek".

Jestem rozczarowana, bo zależało mi na książce, dzięki której poznam kocie zwyczaje z bardziej naukowego punktu widzenia. Niestety, autorka powołując się na „badania naukowe” nie podaje nawet przypisu. Nie znajdziecie też w tej książce bibliografii. I chociaż nie mogę odmówić autorce doświadczenia ze zwierzętami, brakuje mi w jej poradach cioci, która wie wszystko, jakiejś dozy fachowej wiedzy, popartej badaniami. Ponieważ nie jestem specjalistą, nie mogę zweryfikować w żaden sposób tego, co przeczytałam.

Pozostaje mi w ciągu dalszym poszukiwanie książki rzetelnej, opartej na doświadczeniach i obserwacjach wielu osób, nie zaś pani weterynarz, która nieźle radzi sobie z kotami, nie będąca jednak w stanie potwierdzić swojej wiedzy żadnym autorytetem.

Inna uwaga, że wydawnictwo Galaktyka, reklamując w książkach inne pozycje o podobnej tematyce, wybiera takie książki, które prezentują nieraz sprzeczne poglądy na temat traktowania kotów. Kogo więc słuchać?

• Koty
  • Zwierzęta
  • Kocie
  • Poradnik
  • Behawiorystyka
  • Zagraniczne
  • Przeczytam potem

Dodaj cytat z książki Kot doskonały