Dolce vita po polsku

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Italia, Włochy, dolce vita

Grażyna Torbicka, Zbigniew Boniek, Ania Kuczyńska, Jan Rokita, Jacek Pałasiński, Janusz Kaniewski czy Sergiusz Stochmiałek opowiadają, jak można w Polsce żyć po włosku. Wtórują im Włosi, którzy wybrali życie w naszym kraju. Mówią o swojej polsko-włoskiej drodze, tłumaczą, skąd się wzięła polska nostalgia do Włoch, zdradzając swoje włoskie inspiracje: literackie, filmowe, malarskie i, oczywiście, kulinarne. Przekonują, że Włochy to nie tylko piękne krajobrazy i doskonała kuchnia, ale dzielą się też przepisami na włoskie dania, radzą, jak wybrać wino czy ubierać się z włoską fantazją.
Między ich opowieści autorka wplotła mnóstwo przydatnych dla italofilów informacji: które włoskie filmy trzeba zobaczyć, jak i gdzie jeść po włosku, jakie wina zamawiać, by przyjemność jedzenia była większa...
Podobno Polacy jako jedyni na świecie potrafią nauczyć się włoskiego w trzy tygodnie. Dzięki tej książce, włoski styl życia będzie na wyciągnięcie ręki.

źródło opisu: www.wydawnictwomg.pl

źródło okładki: www.wydawnictwomg.pl

Isabellix | 2017-09-12
Przeczytana: sierpień 2017

Kochasz Włochy całym sercem? Chcesz się dowiedzieć gdzie można znaleźć polskie Włochy w Polsce? To książka odpowiednia dla ciebie. Zbigniew Boniek, Ania Kuczyńska, Grażyna Torbicka i wielu wielu innych opowiadaja jak żyć w Polsce po włosku. Kino, literatura, sztuka i, oczywiście kuchnia. Te wszystkie wątki znajdziesz w tej książce i oczywiście wiele innych.

BetiFiore | 2017-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2017

Rozmowy z osobami, które łączy jedno: miłość do Włoch. Z Polakami ale i też w Włochami, którzy w Polsce mieszkają. Wiele ciekawostek i anegdot. Jednak jest pewien minus: sporo błędów we włoskich nazwach. Po każdym rozdziale jest słowniczek, w którym wytłumaczono wyrazy w nim użyte, choć większość z nich wyjaśnił w tekście sam rozmówca. Same tłumaczenia też czasem niedokładne, lub błędne - "trecento" (czyli "trzysta") to nie wiek trzynasty a czternasty (lata 1300...). Poza tym jest ok.

Joanna | 2017-01-13
Przeczytana: marzec 2016

Pięknie, ciekawie opowiedziane i świetnie zebrane opowieści o moim ulubionym miejscu na świecie. Czyta się bardzo przyjemnie. Z jednej strony chciałam jak najszybciej przejść do kolejnych wrażeń, a z drugiej chciałam jak najdłużej delektować się tą książką. I fantastyczna, słoneczna lektura na długie zimowe wieczory.

dzolana | 2015-10-17
Przeczytana: 17 października 2015

Lekka i prosta w swej formie i odbiorze lektura będąca mozaiką opowieści o Włoszech i wszystkim co włoskie. Czyta się szybko i przyjemnie, ale pozwala na jedynie muśnięcie włoskiego sposobu bycia i życia. Ciekawe dobrane osobowości są decydowanie plusem tej książki.

AnnaCecylia | 2013-12-20
Na półkach: Przeczytane, Italia
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Niesamowicie pozytywna. Ciekawa nie tylko ze względu na opis Włoch, ale może nawet bardziej ze względu na ukazaną w niej Polskę i Polaków. Bo oba kraje można kochać i nosić w sobie.

asia | 2013-10-06
Przeczytana: 05 października 2013

Książka jest napisana lekkim językiem i dobrze się ją czyta. Stanowi miłą i odprężającą lekturę. Jednak moje oczekiwania wobec niej były większe, stąd ocena dobra, a nie bardzo dobra. Dowiedziałam się z niej niewielu nowych rzeczy. Podobał mi się np. rozdział z wypowiedziami pana Bońka (co w sumie mnie pozytywnie zaskoczyło), ale brakowało mi w całej książce pewnego rodzaju dociekliwości, którą według mnie powinno się okazać, gdy przedstawia się sylwetki osób i ich spojrzenia na kulturę, własną i tą poznawaną. Bywając we Włoszech nie miałam nigdy okazji poznać życia domowego Włochów - zawsze tylko z punktu widzenia turysty - i ta książka też mi tego nie opowiedziała.

Cassiel | 2012-12-30
Przeczytana: 28 grudnia 2012

,,Róbmy więc sobie Włochy nie tylko przez pastę, wino i designerskie ekspresy do kawy, ale zacznijmy od podstaw. Szanuj ojca, szanuj matkę. Babkę szanuj. A jeśli masz prababkę, to szanuj ją jeszcze bardziej. Bo starzy nie są trędowaci. Włosi o tym wiedzą. My tego możemy się od nich nauczyć.''

Kilka miesięcy temu kiedy przeczytałam opis Dolce vita po polsku, postanowiłam, że książkę przeczytam, po to aby dowiedzieć się więcej o tym pięknym kraju, o Włoszech. Od dawna interesują mnie podróże i coraz chętniej poznaję różne kultury i w myślach planuję przeróżne wyprawy. A przecież zanim się gdzieś wyruszy, powinno się przynajmniej choć trochę zapoznać z obyczajami ludzi na danym obszarze, poznać najważniejsze nazwiska itd. Wtedy zwiedzając dane miejsca, rozumiemy więcej i możemy bardziej pokochać różne zakątki świata. Z taką myślą sięgnęłam właśnie po tę pozycję, która pozytywnie mnie zaskoczyła i z wielką przyjemnością czytałam kolejne rozdziały.

Ta niepozornie małych rozmiarów...

Magdalena Paź | 2012-11-20
Przeczytana: 12 października 2012

„Dolce Vita po polsku” to książka niesamowita, z klimatem i ze smakiem.
Znani Polacy i Włosi opowiadają w niej o pięknie kraju, jakim są Włochy. Zachwycają się jego pięknem, ciepłem, kulturą, rodzinną atmosferą, tym, że każdy dla każdego ma zawsze mile słowo. Włochy to kraj różnorodny zarówno krajobrazowo a także kulturalnie i obyczajowo. Dziel się na północ i południe. Posiadają bardzo duże bogactwo kulturowe, którego tak do końca nie potrafią wykorzystać. Dbają o detale i jak już coś robią to z niezwykłą starannością.
Dla Włochów najważniejsza jest rodzina. Tam nie ma domów starców. Włoch nie wyobraża sobie oddania kogoś ze swojej rodziny do takiego miejsca. „Szczęśliwy Włoch to taki, który o jasno określonych, stałych porach zasiada – otoczony rodziną – nad miską parującej pasty”.
Od znanych i mniej znanych Polaków i Włochów dowiadujemy się, jaki jest charakter tych drugich, jako narodu. Że są mało zorganizowani, chaotyczni, wszystko planują na ostatnią minutę albo nawet...

aja316 | 2012-11-19

Poczuć włoskie słońce na policzkach, zziębniętych od polskiej jesieni. Bezcenne. Może nie jest to w stu procentach możliwe , bo skąd w środku listopada wyczarować sobie Włochy? Dla chcącego nic trudnego, a Anna Dudek niczym Wergiliusz poprowadzi nas przez kolejne poziomy włoskiego życia.

Nie jestem italofilką, nigdy nią nie byłam. Lubię banalne opowieści o wyidealizowanej Toskanii, która jest dla mnie rajem na ziemi. Jednak Włochy, to nie tylko piękne winnice pokryte promieniami słonecznymi. Właśnie z książki „Dolce vita po polsku”, poznajemy rzeczywistość, o której zapomniał napomknąć Ferenc Mate.

Autorka postanowiła umożliwić nam stworzenie sobie w Polsce własnej, małej Italii. Pomysł wspaniały, jak i forma poradnika. Anna Dudek postanowiła przeprowadzić wywiady ze znanymi, w większym lub mniejszym stopniu, Polakami, którzy swe serca pozostawili we Włoszech, mamy również możliwość poznania odczuć rodowitych Włochów mieszkających w Polsce. Opowiadają o pierwszych konfrontacjach...

miqa | 2012-11-07
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 05 listopada 2012

Anna J. Dudek jest dziennikarką działu zagranicznego „Polska The Times”, italofilka, która w swojej książce „Dolce vita po polsku” chciała się dowiedzieć, czy w Polsce można żyć po włosku. Osobiście italofilką nie jestem, jednak ta lektura skutecznie zachęciła mnie do bliższego poznania Włoch. Książka jest idealna dla wszystkich zakochanych w Italii, języku włoskim oraz przesmacznej kuchni znanej na całym świecie (pizza i spaghetti to dopiero początek!).

Autorka przeprowadziła szereg rozmów ze znanymi osobistościami, między innymi z Polakami: Grażyną Torbicką, Anią Kuczyńską, Mają Kasprzyk, Januszem Kaniewskim, Małgorzatą Szczepańską, Marią i Jackiem Pałasińskimi, Zbigniewem Bońkiem, Sergiuszem Stochmiałkiem i Janem Rokitom, a także z Włochami: Leonardo Masim, Emiliano Costaganą, Tessą Capponi Borawską, Alberto Macchim, Fabio Cavalluccim, Sebastiano Giorgim i Nicodemo Ferraro. Po każdej wypowiedzi oprócz krótkiej noty biograficznej danej osoby, pojawia się także przydatny...