Jastrząb

Wydawnictwo: Wydawnictwo 69
Tuulihaukka
historyczna
Elisheva

„Jastrząb” zabiera czytelnika w podróż przez jedenastowieczną Europę, od Finlandii po burzliwe kraje śródziemnomorskie. Święty obowiązek zemsty rodowej wiąże życie Aure Sprowadzającej Sen, córki starofińskiego rodu, z życiem chrześcijańskiego Wikinga, Olafa Jastrzębia. Nie mogąc uciec od przeznaczenia chociaż losy rzucają ich na przeciwległe krańce znanego ówczesnego świata. Szlachetny rycerz...

Szlachetny rycerz zdobywa w życiu wszystko, o czym mężczyzna może zamarzyć: władzę, bogactwo, piękną kobietę. Jednakże niepokój go nie opuszcza. Czegoś mu brakuje, gdzieś w głębi duszy zieje pustka, której powodzenie i sukces nie zdołają zapełnić.
Rudowłosa Aure posiada cenny dar sprowadzania snu i kojenia bólu prastarymi pieśniami.
Jest odważna, zaradna i mądra, co pozwala jej odnaleźć się wśród dramatycznych zwrotów życia. Na swej drodze spotyka potężnego rycerza – wroga, który znieważył ją i jej ród.
Czy powinna dopełnić krwawej zemsty?
„Jastrząb” to porywająca powieść, barwna legenda o średniowiecznym bohaterze, napisana z pasją i historycznym znawstwem epoki, zaliczana w Finlandii do bestsellerów nie schodzących z listy najlepiej sprzedających się książek.

źródło opisu: Wydawnictwo 69. 2000

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Katarzyna Mańkowska | 2016-07-29

Jestem pod wrażeniem pracy wykonanej przez autorkę - tak drobiazgowy i wnikliwy obraz życia w średniowieczu naprawdę zasługuje na uznanie. Fabułą nie jestem zachwycona - jak na mój gust zbytnio mnożą się tu nieszczęśliwe i niewiarygodne wydarzenia (we wszystkich trzech tomach), a już rzekome cuda ciężkie są do strawienia. Warstwa społeczno-obyczajowa opisana jest po prostu niesamowicie. Nie trafiłam do tej pory na pozycję, która zawierałaby tyle szczegółów na temat życia codziennego, obyczajów, stroju, pożywienia, budownictwa, sposobu leczenia i podróżowania w tym okresie. Te trzy tomy to kopalnia wiedzy dla chcących poszerzyć swoją wiedzę o wiekach średnich. Bo średniowiecze to nie tylko piękne damy i waleczni rycerze, ale nieustające potyczki i zwykłe napady, wojny, grabieże i strach o własne życie, ścieranie się światopoglądu pogańskiego z chrześcijańskim, wojny religijne i sąsiedzkie, a wszystko to z perspektywy życia kobiet, które nie mają w tym wszystkim łatwego życia.

Konrad | 2016-05-29
Shamandalie | 2014-12-03