Sztuka polska XVIII wieku

mnemozyna

źródło okładki: google

Bożena | 2018-05-21
Przeczytana: 13 marca 2018

Książka mnie zachwyciła swoją treścią. Autor w jasny, zwięzły sposób omówił sztukę polską XVIII w. (bez neoklasycyzmu). Przedstawił w niej głównie architekturę, rzeźbę i malarstwo, ale też nieco rzemiosła artystycznego. Wreszcie wiem, co to jest pas słucki i dlaczego był taki cenny.
Język świetny, styl lekki i dowcipny, nieprzeładowany nadmiernie fachowym żargonem. Można ją czytać mając niewielkie pojęcie o historii sztuki.
Niestety książce zrobiono krzywdę wydając ją w formacie kieszonkowym. Spowodowało to małą czytelność licznych, czarno-białych (niestety), ilustracji. Choć z drugiej strony czasami lepiej oglądać znakomitej jakości zdjęcia czaro-biała, niż kolorowe z przekłamanymi barwami. W tym przypadku zdjęcia nie są pewnie kiepskie, ale fatalnie wydrukowane. Dlatego odjęłam gwiazdkę od maksymalnej noty.
Byłoby świetnie, gdyby ta książka została wydana chociażby w formacie A5.