O podstawie dostatecznej. O podstawie moralności.

Tłumaczenie: Bassakówna, Zofia
Seria: Biblioteka filozofów
Wydawnictwo: Hachette
Über die vierfache Wurzel des Satzes vom zureichenden Grunde. Über das Fundament der Moral
filozofia i etyka
Daniel

Traktat "Poczwórne źrodło twierdzenia o podstawie dostatecznej" to pierwsza poważna dysertacja filozoficzna Schopenhauera, będąca jego pracą doktorską obronioną w 1813 roku. Rzecz [..] będzie stanowiła osnowę rozważać we wszystkich jego późniejszych traktatach. [...] Otóż, rzeczywistość, którą opisuje [...] jest złudzeniem. Wszelki przedmiot, podlegający oglądowi przedmiotu, jest tylko i wyłączenie przedstawieniem, "unaoczenieniem". Stąd też dla Schopenhauera nie istnieje różnica między przedmiotem a przedstawieniem - z punktu widzenia podmiotu jest to samo.

wstęp: Jakuba Rogulskiego

źródło opisu: Hachette 2009