Geniusz

Genius
978-83-7674-196-3
horror
AMisz

Dynamiczna, pełna rozmachu akcja w nowej odsłonie książki mistrza literatury grozy. W 1942 roku grupa Japończyków dokonuje zuchwałego porwania pewnego naukowca. Wydarzenie to odbije się echem ponad pół wieku później, kiedy to młody, spokojny, niedoszły muzyk Micky Frasier dokona heroicznego czynu i uratuje napadniętego przez dwóch zbirów doktora od niechybnej śmierci. Ocalony mężczyzna jest...

W 1942 roku grupa Japończyków dokonuje zuchwałego porwania pewnego naukowca. Wydarzenie to odbije się echem ponad pół wieku później, kiedy to młody, spokojny, niedoszły muzyk Micky Frasier dokona heroicznego czynu i uratuje napadniętego przez dwóch zbirów doktora od niechybnej śmierci. Ocalony mężczyzna jest kimś wyjątkowym, geniuszem w każdej dziedzinie, a spotkanie z nim całkowicie odmieni przeciętne dotąd życie Frasiera. Doktor jest wynalazcą metody znacznie poprawiającej funkcjonowanie ludzkiego mózgu i w ramach podziękowania postanawia podzielić się głęboko skrywanym mrocznym sekretem ze swoim wybawcą. Poznawszy go Micky wplącze się w przerażającą aferę zagrażającą życiu jego samego i najbliższych mu osób.
Geniusz to powieść o marzeniach i cenie, jaką trzeba zapłacić za ich spełnienie.

źródło opisu: Wydawnictwo Replika, 2012

źródło okładki: www.replika.eu

"Twoim najgorszym wrogiem jest Twój własny umysł. On cię wiąże, on cię krępuje."
Andrzej Ziemiański - "Achaja - Tom I"

"Umysł rozkazuje ciału i ono jest posłuszne. Umysł rozkazuje sobie samemu i natrafia na opór."
Frank Herbert - "Diuna"

"Największym dobrodziejstwem na tym świecie jest fakt, że umysł ludzki nie jest w stanie skorelować całej swej istoty. Żyjemy na spokojnej wyspie ignorancji pośród czarnych mórz nieskończoności i wcale nie jest powiedziane, że w swej podróży zawędrujemy daleko."
Howar Phillips Lovercraft

Mózg...
Od zawsze budził w człowieku niewyobrażalną ciekawość. Wielu na samą myśl o jego możliwościach, poświęcało swoje życie, by zbadać, spenetrować i odkryć jego granice w jak największym stopniu...
Nowe technologie, których rozwój przebiega w przerażającym tempie, sprawiają, że cywilizacja idzie z postępem. Nowe technologie, ich szeroki zakres pozwalają na rozmaite odkrycia...., zarówno w świecie nauki, medycyny czy innych dziedzin związanych ze światem i...

onika | 2015-02-22
Przeczytana: luty 2015

„Ucz się, dziecię, ucz, bo nauka to potęgi klucz!” – każdy szczęśliwy posiadacz pamiętnika na pewno miał co najmniej jeden taki wpis „ku pamięci”. Istotnie, wiedza to potęga i władza. Jednakże proces jej gromadzenia z reguły jest czaso- i pracochłonny, zwłaszcza dla tych, co nie samą nauką żyją. A gdyby tak poszerzyć możliwości pojmowania ludzkiego mózgu? Na przykład gdyby tak za pomocą jakiejś substancji chemicznej można było sprawić, że każdy po jej zażyciu będzie miał lepszą pamięć, szybciej kojarzył fakty i w tempie ekspresowym przyswajał wiedzę i umiejętności w dowolnej dziedzinie? Gdyby tak każdy mógł być geniuszem? O tym właśnie jest powieść Mastertona. Tylko jak zwykle u tego pisarza fabuła jest poplątana, zahacza o politykę, kwestie moralne i prawo do wolnego wyboru. Losy kilku bohaterów splatają się ze sobą w węzeł gordyjski i nagle się okazuje, że konsekwencje wyboru jednej osoby są jak fala tsunami uderzająca w jej najbliższych.

„Geniusz” charakteryzuje się wartką...

Bastard | 2016-09-14
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

5/10 – PRZECIĘTNA

W 1942 roku Oddział japońskich żołnierzy porywa ze Stanów Zjednoczonych młodego naukowca. Ponad pięćdziesiąt lat później młody muzyk na dorobku Micky Frasier ratuje pewnego starszego mężczyznę z rąk dwójki uzbrojonych gangsterów. Ocalony przedstawia się jako doktor Lügner i w zamian za uratowanie życia, oferuje Micky’emu wynalezioną przez siebie tajemniczą surowicę, która poprawia funkcjonowanie ludzkiego mózgu. Dzięki innowacyjnemu serum życie Frasiera zmienia się diametralnie, a on sam zyskuje ponadprzeciętną inteligencję. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że pomagając Lügnerowi, wplątuje się przy okazji w poważną aferę, która zagraża życiu jego samego jak i najbliższych mu osób.

Nie wiem co takiego jest w prozie Mastertona, że mimo tego, iż żadna z jego książek mnie nie porwała, to raz na jakiś czas sięgam po kolejną powieść z jego dorobku. Historie opowiadane przez Brytyjczyka są stosunkowo proste i łatwo przyswajalne, a lekkość stylu sprawia, że czyta się je...

Joanna | 2017-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2017

wielkie rozczarowanie moim jednym z ulubionych autorów. to nie jest horror jaki spodziewałam się po Mastertonie. jakieś nowości, polityka. mam nadzieję, że to tylko ta książka nie spełnia moich oczekiwań.

kasandra_85 | 2012-09-18
Przeczytana: wrzesień 2012

Aguares | 2014-07-25

Kolejna genialna książka G. Mastertona! Thriller trzyma w napięcie od pierwszej do ostatniej strony. Doskonale obrazuje to do czego skłonny jest człowiek by być geniuszem.

xsahara | 2013-07-17
Przeczytana: 11 lipca 2013

Kto z nas nie wyobrażał sobie lepszego życia? Kto z nas nie chciałby być mądrzejszy, bogatszy, lepszy? Czy mając możliwość zakosztowania innego życia, czy gdybyście mogli wiedzieć rzeczy, o których nawet wam się nie śniło, skorzystalibyście z okazji? W takiej sytuacji został postawiony Micky Frasier, zupełnie zwyczajny mężczyzna, który marzy o wielkiej karierze gwiazdy rocka, a w rzeczywistości pracujący na zmywaku we włoskiej knajpie.

Jego życie wywraca się do góry nogami, gdy stał się świadkiem dziwnego wydarzenia. Zobaczył jak dwóch potężnych mężczyzn usiłuje porwać jakiegoś staruszka. Oczywiście dobroduszny Micky nie był w stanie przejść obojętnie widząc ludzką krzywdę, więc rzucił się na pomoc starszemu panu. I to ściągnęło na niego całe mnóstwo problemów.

To nie tak, że Micky nie miał innego wyjścia. Miał wybór. Nie musiał brać środka, który otrzymał od doktora, a jednak zrobił to. Ludzka ciekawość i chęć bycia lepszym zwyciężyła. Czy mu się to opłacało? Nie sądzę. Jego...

patrikijaa | 2011-04-03
Przeczytana: 16 kwietnia 2011

Masterton przedstawia nam świat, który jest niezwykle pociągający dla zwykłego przeciętnego człowieka, ale pokazuje też, że w życiu wszystko ma swoje konsekwencje. Udowadnia, że decyzje, które podejmujemy, czasem pociągnąć mogą za sobą wiele konsekwencji nie tylko dla nas, ale także dla innych ludzi z naszego otoczenia.

Micky mieszka na Florydzie. Ma wielkie ambicje, które na razie przykurzone muszą oczekiwać nieruszone, podczas gdy on zajmuje się zmywaniem naczyń w restauracji. Jego miłością jednak jest muzyka, której poświęca każdą wolną chwilę, grając na gitarze i pogrążając się w myślach o tym, że kiedyś mu się uda i odniesie sukces. Pewnego dnia spotyka na swojej drodze człowieka, któremu najwyraźniej grozi niebezpieczeństwo. Postanawia mu pomóc, a w zamian za to ów mężczyzna umożliwia mu dostęp do ogromnej wiedzy, z której sam już korzysta, ale która na niego sprowadziła wiele problemów.

Kto nie chciałby być geniuszem? Zaskakiwać innych swoimi odpowiedziami. Chwalić się...

Przy_kawie_z_ksiazka | 2016-09-04
Przeczytana: 04 września 2016

"Geniusz" to powieść o marzeniach i cenie, jaką trzeba zapłacić za ich spełnienie. Dynamiczna, pełna rozmachu akcja przeplata się z ciekawymi przemyśleniami na temat ludzkiej niedoskonałości".

Micky, główny bohater powieści jest młodym pomywaczem marzącym o swojej lepszej przyszłości. Wraz ze swoim najlepszym przyjacielem Mingusem chce założyć kapele rockową i dawać koncerty. Chce się spełnić artystycznie. Jego monotonię codzienności przerywa pojawienie się pewnego starszego człowieka, którego Micky ratuje z rąk opryszków. Ów człowiek okazuje się być genialnym naukowcem i w ramach podziękowania Micky`emu za uratowanie życia oferuje mu poprawę funkcjonowania mózgu poprzez metodę, którą sam opracował. Od momentu ich spotkania wszystko się zmienia, zostają wplątani w sieć intryg i spisków. Okazuje się, że w zamian Micky będzie musiał także coś dać lub oddać, gdyż doktor skrywa pewną tajemnicę. Dotychczasowe życie Micky`ego zmienia się o 360 stopni przy czym zginie nie jedna...

Marija | 2014-10-04
Przeczytana: 04 października 2014

Fajna, lekka w czytaniu. Wartka akcja, czasami ciut przekombinowana jak na mój gust. Jednak w ogólnym rozrachunku na plus. Niestety jeden z głównych bohaterów zabiera ze sobą tajemnice swojego życia. Motywy działania doktora Lungera zostają dla nas nie do końca rozwikłaną zagadką.