Geniusz

Genius
978-83-7674-196-3
horror
AMisz

Dynamiczna, pełna rozmachu akcja w nowej odsłonie książki mistrza literatury grozy. W 1942 roku grupa Japończyków dokonuje zuchwałego porwania pewnego naukowca. Wydarzenie to odbije się echem ponad pół wieku później, kiedy to młody, spokojny, niedoszły muzyk Micky Frasier dokona heroicznego czynu i uratuje napadniętego przez dwóch zbirów doktora od niechybnej śmierci. Ocalony mężczyzna jest...

W 1942 roku grupa Japończyków dokonuje zuchwałego porwania pewnego naukowca. Wydarzenie to odbije się echem ponad pół wieku później, kiedy to młody, spokojny, niedoszły muzyk Micky Frasier dokona heroicznego czynu i uratuje napadniętego przez dwóch zbirów doktora od niechybnej śmierci. Ocalony mężczyzna jest kimś wyjątkowym, geniuszem w każdej dziedzinie, a spotkanie z nim całkowicie odmieni przeciętne dotąd życie Frasiera. Doktor jest wynalazcą metody znacznie poprawiającej funkcjonowanie ludzkiego mózgu i w ramach podziękowania postanawia podzielić się głęboko skrywanym mrocznym sekretem ze swoim wybawcą. Poznawszy go Micky wplącze się w przerażającą aferę zagrażającą życiu jego samego i najbliższych mu osób.
Geniusz to powieść o marzeniach i cenie, jaką trzeba zapłacić za ich spełnienie.

źródło opisu: Wydawnictwo Replika, 2012

źródło okładki: www.replika.eu

Nitager | 2019-03-08

Zdaję sobie sprawę, że w przypadku Masterstona zawyżam nieco oceny. A to dlatego, że swoją przygodę z tym autorem rozpocząłem pechowo od niezbyt udanych powieści. Stąd moje oczekiwania nie są wygórowane i jeśli autorowi uda się mnie wciągnąć w swoją grę i czymś spektakularnym zaskoczyć, jestem zadowolony.
Tym razem mu się udało. Pomimo mocno popuszczonym wodzom fantazji w zakresie biochemii i techniki, elementy fantastyki są tak zręcznie wplecione w fabułę, że idealnie się z nią zlewają. Nie jest to jednak SF, a raczej powieść sensacyjna.
Głównych bohaterów, których oczami obserwujemy całą historię, jest aż dwóch. Jeden to Mike Frasier, młody chłopak, niczym specjalnym się nie wyróżniający, mający jednak dość charakteru, by stanąć w obronie atakowanego staruszka, przez co wplątuje się w poważną aferę. Drugim jest prywatny detektyw John Huntley, który dostaje nietypowe zadanie, którego zresztą wcale nie ma ochoty się podejmować. Głównie to oni będą nas wieść przez meandry powieści,...

Kasia | 2018-09-17
Przeczytana: lipiec 2018

To mój pierwszy raz z Mastertonem. Ubawiłam się nieźle. Dobry amerykański film wyświetlał mi się w głowie przy lekturze. Dużo wybuchów i zabijania, ale porywająca intryga i dowcipne dialogi. Śmiałam się chwilami w głos. Idealna rozrywka. Wrócę do tej książki ponurą jesienią, gdy nie będzie już pomagać nawet końska dawka witaminy D3.

zuzia5135 | 2018-09-17
Przeczytana: 17 września 2018

Bardzo dobrze się czyta i fajnie jest pomyśleć, że coś takiego jak synaptyna, byłoby możliwe. Mózg po dzisiejszy dzień nie do końca jest odkryty. Nie wszystkie jego możliwości są wykorzystywane, a ludzie, którzy wykorzystują jego 10% są uznawani za geniuszy.
Niektórzy twierdzą, że gdyby wykorzystać jego szersze możliwości, moglibyśmy się posługiwać takimi zdolnościami jak telepatią, telekinezą czy jasnowidzeniem. To jest coś niezwykłego, magicznego, co siedzi w każdym z nas, a jednak się marnuje.
Graham Masterton napisał fajnie skomponowaną historię sensacyjną podszytą kilkoma ciekawostkami naukowymi, które uzupełniły dzieło, bo przecież główny bohater został prawdziwym geniuszem...

Łoś | 2018-03-05
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 05 marca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przyjemnie się czytało, ale jedna głupota mnie powaliła. Skąd pocisk wiedział gdzie się znajduje osoba w którą miał trafić? Wystarczyła zmiana twarzy i pocisk skręcał i leciał tam gdzie dana osoba akurat przebywała, niestety to bardzo naciągane...

Filip | 2018-02-23
Przeczytana: 09 grudnia 2018

pomysl nawet ciekawy, wykonanie slabe/bajka

MonikaS | 2017-11-24
Przeczytana: 25 listopada 2017

Dobra, wciągająca opowieść.
Czasami niewiedza nie jest taka zła:)

Paulina_R | 2017-08-31

Jest to dopiero druga książka G. Mastertona, którą przeczytałam, aczkolwiek już polubiłam styl pisania tego autora.
,,Geniusza" czytało się bardzo szybko, fabuła dość wciągająca, stąd moja ocena to 7/10.

Joanna | 2017-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2017

wielkie rozczarowanie moim jednym z ulubionych autorów. to nie jest horror jaki spodziewałam się po Mastertonie. jakieś nowości, polityka. mam nadzieję, że to tylko ta książka nie spełnia moich oczekiwań.

Bastard | 2016-09-14
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

5/10 – PRZECIĘTNY

W 1942 roku Oddział japońskich żołnierzy porywa ze Stanów Zjednoczonych młodego naukowca. Ponad pięćdziesiąt lat później młody muzyk na dorobku Micky Frasier ratuje pewnego starszego mężczyznę z rąk dwójki uzbrojonych gangsterów. Ocalony przedstawia się jako doktor Lügner i w zamian za uratowanie życia, oferuje Micky’emu wynalezioną przez siebie tajemniczą surowicę, która poprawia funkcjonowanie ludzkiego mózgu. Dzięki innowacyjnemu serum życie Frasiera zmienia się diametralnie, a on sam zyskuje ponadprzeciętną inteligencję. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że pomagając Lügnerowi, wplątuje się przy okazji w poważną aferę, która zagraża życiu jego samego jak i najbliższych mu osób.

Nie wiem co takiego jest w prozie Mastertona, że mimo tego, iż żadna z jego książek mnie nie porwała, to raz na jakiś czas sięgam po kolejną powieść z jego dorobku. Historie opowiadane przez Brytyjczyka są stosunkowo proste i łatwo przyswajalne, a lekkość stylu sprawia, że czyta się je...

Przy_kawie_z_ksiazka | 2016-09-04
Przeczytana: 04 września 2016

"Geniusz" to powieść o marzeniach i cenie, jaką trzeba zapłacić za ich spełnienie. Dynamiczna, pełna rozmachu akcja przeplata się z ciekawymi przemyśleniami na temat ludzkiej niedoskonałości".

Micky, główny bohater powieści jest młodym pomywaczem marzącym o swojej lepszej przyszłości. Wraz ze swoim najlepszym przyjacielem Mingusem chce założyć kapele rockową i dawać koncerty. Chce się spełnić artystycznie. Jego monotonię codzienności przerywa pojawienie się pewnego starszego człowieka, którego Micky ratuje z rąk opryszków. Ów człowiek okazuje się być genialnym naukowcem i w ramach podziękowania Micky`emu za uratowanie życia oferuje mu poprawę funkcjonowania mózgu poprzez metodę, którą sam opracował. Od momentu ich spotkania wszystko się zmienia, zostają wplątani w sieć intryg i spisków. Okazuje się, że w zamian Micky będzie musiał także coś dać lub oddać, gdyż doktor skrywa pewną tajemnicę. Dotychczasowe życie Micky`ego zmienia się o 360 stopni przy czym zginie nie jedna...