W cieniu drzewa banianu

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
In the Shadow of the Banyan
978-83-7839-393-1
Ag2S

Poruszające wspomnienia kobiety, która wychowała się podczas kambodżańskiej rewolucji. Oto opowieść niezwykła – zaniesie was w otchłań rozpaczy i ukaże potworności, które trudno ująć w słowa. Odsłoni przepych kultury walczącej o przetrwanie w ukradkowych gestach i skrawkach poezji wrytej w pamięć. Sprawi, że nigdy nie zapomnicie o zbrodniach popełnionych przez reżim Czerwonych Khmerów w...

Oto opowieść niezwykła – zaniesie was w otchłań rozpaczy i ukaże potworności, które trudno ująć w słowa. Odsłoni przepych kultury walczącej o przetrwanie w ukradkowych gestach i skrawkach poezji wrytej w pamięć. Sprawi, że nigdy nie zapomnicie o zbrodniach popełnionych przez reżim Czerwonych Khmerów w Kambodży w latach 1975–79, kiedy wymordowano około dwóch milionów ludzi. Przywróci wam nadzieję i utwierdzi w przekonaniu, iż siłą literatury jest nie tylko dodawać otuchy, lecz także wynosić nas ponad cierpienie, akty okrucieństwa i to, co bezpowrotnie tracimy.

Dzieciństwo siedmioletniej księżniczki Raami dobiega końca, gdy wojna domowa dociera do Phnom Penh, stolicy Kambodży. Dostatnie życie legnie w gruzach pod naporem rewolucji. Przez następne cztery lata, kiedy Czerwoni Khmerzy bestialskim terrorem niszczą wszelkie przejawy starożytnej kultury, by pozbawić naród tożsamości, Raami pielęgnuje w sercu wspomnienia ojcowskich wierszy i opowieści – tam, gdzie pamięć o przeszłości prowadzi do zguby, Raami dzięki niej kurczowo trzyma się życia. „W cieniu drzewa banianu” to rzecz o wielkim cierpieniu oraz nieprawdopodobnej woli przetrwania.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/W_cieniu_drzewa_banianu-p-31035-1-30-.html

allison | 2015-01-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 25 stycznia 2015

"W cieniu drzewa banianu" to poruszająca, ale i piękna powieść, robiąca duże wrażenie również dlatego, że została zainspirowana autentycznymi doświadczeniami autorki i jej rodziny.
Życie w Kambodży rządzonej przez Czerwonych Khmerów pokazane zostało z perspektywy ośmioletniej dziewczynki, która wraz z bliskimi (i milionami innych niewinnych ludzi) przechodzi gehennę. Wyrzucenie z własnego domu, dramatyczna ucieczka, osadzenie w obozie pracy i tułaczka po miejscach kaźni to trwająca kilka lat codzienność, której bohaterowie nie potrafią i nie chcą zaakceptować.
Wewnętrznym ocaleniem stają się dla nich wspomnienia, modlitwy i zachowane w pamięci wiersze oraz fragmenty prozy. To pozornie niewiele, ale pozwala przetrwać najcięższe chwile.

Świat pod rządami prymitywnych komunistów pokazany został realistycznie, a nawet naturalistycznie. Losy bohaterów trzymają niezmiennie w napięciu, gdyż nikt nie jest tu pewien jutra i nic nie może być przewidywalne.

"W cieniu drzewa...

mamaKa | 2016-03-25
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 25 marca 2016

Każda książka ma w sobie cząstkę jej twórcy. Mniejszą lub większą. Prawdziwą lub zafałszowaną. Wystarczy, aby autor zastanowił się, która będzie stanowić kanwę powieści. Może fragment, a może całe życie. I zaczyna snuć opowieść. Dobrze, gdy czytelnik będzie za nią podążał. Zechce przekonać się czy to co pisarz zawarł w swej książce jest warte trudu jej przeczytania.
Zdecydowałam się na wspomnienia Raami i na jej opowieść o Kambodży z okresu wojny domowej. Na historię opowiedzianą przez dziecko, którego życie zmieniło się z minuty na minutę. Ze wspaniałego i szczęśliwego domu została wraz rodziną skazana na długą wędrówkę oraz pobyt w różnych miejscach, które miały pełnić rolę schronienia. Stopniowa utrata bliskich i pogarszające się warunki bytowe wyznaczają jej los. Trwa wojna domowa. Zmienia się świat i ludzie. Królują inne wartości, które zmuszają do walki o przetrwanie. Potem można czekać na śmierć lub ucieczkę.
Książka poprzez los jednostek obrazuje nam dramat Kambodży pod...

biomycha85 | 2014-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2014

"Ocalić Cię to żaden zysk, a zabić Cię to żadna strata". Takie motto przyświecało oprawcom, dziesiątkującym Kambodżę w latach 70-dziesiątych ubiegłego wieku. Książka poruszająca każdą komórkę ciała. Przepełniona magicznymi baśniami i ciepłą rodzicielską miłością, która miesza się z przejmującym poczuciem straty, strachem, głodem, przemocą i niemocą.

kasandra_85 | 2012-11-27
Przeczytana: listopad 2012

Beatriz_Aguilar | 2015-04-29
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Zupełnie przypadkowo trafiłam na tą książkę niemalże dokładnie w 40 rocznicę wydarzeń, które mają miejsce na pierwszych stronach powieści...

17 kwietnia 1975 roku Czerwoni Khmerzy zajęli stolicę Kambodży Phnom Penh. Ten dzień staje się dla głównej, ośmioletniej bohaterki Raami dniem, w którym wraz z rodziną musi opuścić dostatni i bezpieczny pałac i wyruszyć na kilkuletnią tułaczkę, której kierunek wskazują rewolucyjni przywódcy. "W cieniu drzewa banianu" w literacki sposób opisuje ideologię i praktyki stosowane przez Czerwonych Khmerów. Przesiedlania, rozdzielanie rodzin, ciężka praca przy uprawach ryżu, głód i pola śmierci to przerażająca codzienność tysięcy rodzin w tym także rodziny Raami.

Narratorką jest mała dziewczynka, wydarzenia są przedstawiane z jej punktu widzenia, stąd wiele w tej historii celowych luk i niedopowiedzeń, które skłaniają do rozmyśleń i pobudzają wyobraźnię. Powieść pani Ratner w licznych fragmentach jest bardzo wzruszająca ale też bardzo ciepła pomimo...

Isadora | 2012-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2012

"To byli młodzi chłopcy prosto z dżungli, ledwo umieli odróżnić prawo od lewa, a co dopiero dobro od zła"

Księżniczka Raami miała zaledwie siedem lat, kiedy w jej beztroskie, magiczne dzieciństwo wkroczyli Czerwoni Khmerzy. Był kwiecień 1975 roku. Mieszkańcy stolicy Kambodży, Phnom Penh, przygotowywali się do uroczystych obchodów khmerskiego Nowego Roku. W jednej chwili najbliżsi dziewczynki: ukochany ojciec, uwielbiana matka, młodsza siostrzyczka Radana, a także rodzina jej stryja oraz Królowa Babka tracą wszystko; zmuszeni są porzucić dotychczasowe życie, wyrzec się własnej tożsamości, gdyż ich nazwisko i pochodzenie przestały być przedmiotem szacunku a narażają na groźbę utraty życia. Wtłoczeni w nową, naznaczoną rewolucyjnym chaosem rzeczywistość, zagubieni i przerażeni próbują się w niej odnaleźć.
Raami, żyjąca dotąd w baśniowym świecie dawnych legend, dumnej khmerskiej kultury i wysublimowanych wierszy pisanych przez ojca - intelektualistę, poetę i filozofa, ze zgrozą i...

Querida | 2012-11-22
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 25 listopada 2012

Krzyki, ból, głód i rozpacz. Skrajne wyczerpanie i brak nadziei na lepsze jutro. Wszystkie dni zlewają się w jedno, nie ma czasu na jakiekolwiek myśli - każda chwila to po prostu walka o przetrwanie, na którą jednak często brakuje już sił. Nie czas na rozpamiętywanie zmarłych bliskich czy tęsknotę za dawnym mieszkaniem. Teraz trzeba zrobić wszystko, by przysłużyć się rewolucji.

Dzieciństwo siedmioletniej księżniczki Raami gwałtownie dobiega końca, gdy do stolicy Kambodży dociera wojna domowa. Całe życie dziewczynki uległo niewyobrażalnej zmianie w przeciągu zaledwie kilku sekund, gdy żołnierze zapukali do drzwi jej domu. Młoda księżniczka musi pożegnać się z dostatkiem i swą tożsamością - jej pochodzenie przestało być zaletą; stało się kolejnym powodem, by zabić. I tak też, pewnego z pozoru zupełnie zwyczajnego dnia 1975 roku, rozpoczyna się kilkuletnie zmaganie z codziennością.

„Nocą nawet niebo snuje własną opowieść (...). Mrugająca gwiazda oznacza, że narodzi się dziecko, a...

Beata | 2016-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2016

Bardzo wzruszająca opowieść, przedstawiająca tragiczny, aczkolwiek zaledwie dwuletni epizod z życia autorki, która w jednej chwili utraciła wszystko - dzieciństwo i beztroskę, pozycję, godność, majątek, tożsamość, krok po kroku rodzinę ... a wszystko w imię tzw. Organizacji ( pojęcie tak ogólne, że czytając o niej odczuwałam wewnętrzny bunt i złość, jak sprawnie można otumanić masy i nimi sterować), pośród pustych rewolucyjnych haseł Czerwonych Khmerów, wśród reżimu i wszechobecnego głodu i śmierci. Książka jest warta, by po nią sięgnąć.

Cassiel | 2013-01-14
Przeczytana: 12 stycznia 2013

,,Mrugająca gwiazda oznacza, że narodzi się dziecko, a spadająca, że ktoś umarł i przechodzi na tamten świat. Ale teraz nie ujrzałam żadnego znaku, który potwierdziłby to, co widziałam - zastrzelą mnie, bo jestem zagorzałą czytelniczką i miłośniczką książek.''

Historia to przedmiot, który kojarzy nam się z nudą i z wkuwaniem dat, których i tak nie pamiętamy po kilku dniach. Wyobraźcie sobie, że nie musimy poznawać jej tylko takim sposobem, który sprawia, że robimy to na siłę. Chcąc przekonać się do tej lekcji czy chociażby ją polubić, możemy sięgnąć po książki, w których jest fabuła, bohaterowie, akcja. Fikcja będzie powiązana z rzeczywistością, jednak dopiero wtedy uświadomimy sobie, jak ciekawe mogą być opowieści, które wcześniej wydawały sie nudne. Trafimy może na powieść, w której przedstawione wydarzenia nic nam wcześniej nie mówiły i po przeczytaniu, dany temat w jakimś stopniu nas zainteresuje. W cieniu drzewa banianu jest właśnie taką pozycją.

Raami wychowuje się w...

justi | 2013-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2013

W każdym kraju azjatyckim rewolucja przebiegała podobnie: mordowanie elity intelektualnej, głód, przymusowa ciężka (i często bezsensowna) praca, strach, niepewność jutra. Ta opowieść jest jeszcze trudniejsza do zaakceptowania, bo widziana jest oczami ośmioletniej dziewczynki, wrażliwej i uczącej się nowej rzeczywistości bardzo boleśnie. Znajdziemy tu też wiele poetyckich opowieści i elementów wierzeń. Książka piękna i warta przeczytania.