Tajlandia

Seria: Kobieta na Krańcu Świata
Wydawnictwo: G+J
castagna

Baśniowe Królestwo, które nigdy nie zostało podbite, oszałamia bogactwem świątyń i królewskich rezydencji. Ale Tajlandii nie sposób się oprzeć z wielu powodów. Przy tajskiej kuchni każda inna wydaje się prosta - takiego festiwalu smaków i aromatów nie znajdziemy chyba w żadnym miejscu na świecie, a już z całą pewnością nie za takie pieniądze. Tajlandia bowiem to tani kraj, co w dobie kryzysu jest podwójną zaletą. W jej centrum odkryjemy zagubione wśród ryżowych pól starożytne królestwa. Południe kusi setkami kilometrów niebiańskich plaż, rajskimi wyspami i rozrywką na każdym poziomie. Górzysta Północ oferuje trekkingi, spływy tratwami, eskapady na słoniach i spotkania z niezwykle barwnymi mniejszościami etnicznymi, które wciąż żyją tu zgodnie z wielowiekową tradycją.

źródło opisu: www.guj.pl

źródło okładki: www.guj.pl

Monika | 2013-04-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 21 kwietnia 2013

Ten odcinek również pamiętam z TV. Kobiety - żyrafy, z obręczami na nienaturalnie wydłużonych szyjach. Inny kanon piękna? Sposób na zarabianie? kultywowanie tradycji? Myślę, że wszystkiego po trochu z naciskiem na środkową opcję. Główna bohaterka twierdzi co prawda, że jej 5-letnia córka sama chciała, żeby założyć jej obręcze i wcale nie pieniądze były motywatorem. Kilka stron dalej ta sama matka twierdzi, że gdyby miała pieniądze, to zdjęłaby córkom obręcze i wysłała je do szkół w mieście.
W przeciwieństwie do wielu innych miejsc na świecie, tutaj narodziny dziewczynki to radość. To dziewczynka jest bowiem przyszłym źródłem dochodów, chłopcy obręczy nie noszą.
Od zawsze dla pieniędzy i urody robimy wiele. Martyna Wojciechowska słusznie zauważa w swojej książce, że również Europejki nie są wolne od katowania się głodówkami czy siłownią dla urody. Nie bądźmy więc obłudne! U nas też to się dzieje!

Dunya | 2013-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2013

Tajlandia jest krajem pięknym i wyjątkowym (co z własnego doświadczenia mogę potwierdzić:) To jedno z niewielu miejsc, gdzie jeszcze możemy spotkać się z zakładaniem obręczy i wydłużaniem szyji. Po co? Bo jest to atrakcyjne? Dla niektórych, i owszem, lecz przeważnie po prostu w celach zarobkowych. Smutne jest to, że aby zarobić choć trochę pieniędzy już pięcioletnie dziewczynki muszą poświęcić swe ciało i czas, który mogłyby przeznaczyć na naukę w szkole.

Lemma | 2017-06-28
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Liczyłam, że o zwyczaju nakładania obręczy na kobiece szyje będzie więcej informacji.

Wydawnictwo: G+J
Rok wydania: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron: 128
Gatunek: literatura podróżnicza.

Tajlandia- azjatyckie państwo ze stolicą w Bangkoku. Graniczy z Kambodżą , Laosem oraz Mijanmą. Większość z nas słyszała pewnie o różnych specjałach tamtejszej kuchni. Martyna Wojciechowska w poszukiwaniu ciekawych osób- bohaterek drugiego sezonu programu "Kobieta na krańcu świata" wybrała się właśnie do tego kraju.

Miała tam okazję poznać Macieng jedną z kobiet o tak zwanych "długich szyjach". Azjatka zawsze ma na sobie ogromne ilości ozdób . Od dziecka nosi na szyi i rękach ogromne , bardzo ciężkie i mało komfortowe obręcze . Są one dla tamtejszych kobiet symbolem piękną i oznaką poszanowania dla rodzinnych tradycji. Choć nikt nie zmusza do ich noszenia już małe niespełna pięcioletnie dziewczynki proszą rodziców aby im je założyły. Czy ta niecodzienna ozdoba przeszkadza w zwykłych domowych czynnościach ?, kiedy i czy w ogóle można je zdjąć ? Jaki jest powód...

Darek Jaroń | 2014-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Właściwie opis odcinka programu Martyny Wojciechowskiej uzupełniony o dodatkowe informacje i przemyślenia autorki. Spory minus - ZA KRÓTKIE! Stanowczo. Lubię styl Pani Martyny, zazdroszczę wojaży po świecie, dlatego dla własnej przyjemności domagam się opasłych tomisk, a nie kilkudziesięciu stron i fotorelacji :P

jot1923 | 2017-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2017