podróże, Chorwacja
Radogost

Mali podróżnicy w wielkim świecie to seria książek pokazujących różnorodne kraje poprzez podróż z dziećmi napisana przez rodziców (a przy okazji znanych dziennikarzy i fotografów) Annę Olej-Kobus i Krzysztofa Kobusa, prowadzących portal www.malypodroznik.pl Kiedy parze podróżników rodzi się dziecko, mogą zrobić tylko jedno – zabrać je ze sobą w drogę! Chorwacja dała światu Marco Polo, krawat...

Chorwacja dała światu Marco Polo, krawat i dalmatyńczyki, a do tego zaskakuje na każdym kroku. Nieważne, czy poszukasz własnych ścieżek miedzy Jeziorami Plitwickimi, czy też popłyniesz na jedna z tysiąca wysp, tutaj za każdym razem odkryjesz coś nowego. Gdzie pożeglować z małymi wilkami morskimi po przygodę, a gdzie znaleźć basen z pirackim statkiem? Dlaczego Juliusz Verne umieścił akcję powieści w Pazinie, a cesarz Dioklecjan zbudował gigantyczny pałac? Czy wyspa Hvar istotnie zasługuje na tytuł najpiękniejszej i skąd wzięła się nazwa Wysp Piekielnych? Wyrzuć zegarek i pośpiech, zabierz mapę i dobry humor i wraz z nami wyrusz na odkrycie najpiękniejszych miejsc Chorwacji.

źródło opisu: Wydawnictwo G+J RBA, 2012

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Pozytywne zaskoczenie.
Spodziewałem się jakiegoś wspomnieniowego bloga o trudnościach związanych z podróżowaniem z dziećmi i że opisy tych przygód będą na pierwszym planie oraz trochę infantylnego stylu lub moralizatorstwa (dzieci to bardzo drażliwy temat). Na szczęście jest tego tu niewiele (najwięcej na początku) a im dalej się czyta to praktycznie "przygody z dzieciakami" wtapiają się w treść i ich się nie zauważa.
Można się z tej książeczki dowiedzieć kilku fajnych rzeczy o niektórych miejscach w Chorwacji - częściowo są to ciekawostki a częściowo praktyczne porady. Napisana jest stylem jest bardzo lekkim, nie przynudzającym, "akcja" przenosi się tu z miejsca na miejsce.
Podsumowując - niezła książeczka podróżniczo - poznawcza dla osób które nie były w Chorwacji i niekoniecznie do niej ich ciągnie. Taka przystawka przed poważniejszą lekturą. Kieszonkowy format, mała objętość (do przeczytania w ciągu godziny lub krócej) oraz trochę fotografii kolorowych i czarno-białych - w...

Monika | 2014-02-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 27 lutego 2014

Dziwię się tym, którzy się dziwią, że w tej książce jest tyle porad dla podróżujących z dziećmi. Przecież właśnie o to w całej tej serii książeczek chodzi!
Nie posiadam dzieci, ale chętnie czytam książeczki "kobusowe" :) Napisane są przystępnym, fajnym językiem. Podoba mi się też bardzo sposób, w jaki pani Anna i pan Krzysztof uczą swoje pociechy poszanowania wszystkich żywych stworzeń.

Katarzyna | 2017-05-22
Przeczytana: 2017 rok

Gdy pomyślę o Chorwacji tylko jedno określenie przychodzi mi do głowy: raj. Zarówno dla miłośników wylegiwania się przy krystalicznych wodach Adriatyku, jak i amatorów sztuki i zabytków. To kraj o bogatej przeszłości, kuszący nas znakomitymi krajobrazami, urozmaiconym terenem, tysiącami wysepek i miasteczkami w średniowiecznym klimacie. Urokliwe, bardzo przystępne miejsce, przyciągające turystów z całego niemal świata.

Przeczytałam reportaż z podróży Państwa Kobusów i.. nie wiem jak mam się do niego odnieść. Jeśli chodzi o ogół informacji na temat Chorwacji to z czystą szczerością jestem zadowolona, że mogłam powędrować wraz z nimi do zakamarków tego kraju i poznać ich historie. Jestem bogatsza o pewne szczegóły, które na pewno mogą być przydatne przed podróżą. Odwiedziłam najsłynniejsze miasteczka, pożeglowałam wokół wysp, podziwiając ich szeroki wachlarz krajobrazowy, spędziłam czas nad jeziorami Plitwickimi i na skalistych wybrzeżach wysepek.

Jeśli chodzi o drugie odczucie to...

kultur-alnie | 2012-08-02
Na półkach: Przeczytane, Traveler, 2012
Przeczytana: 02 sierpnia 2012

Mini książeczka, którą czyta się błyskawicznie. Wydanie kieszonkowe pozostawia wiele do życzenia, brakuje pięknych fotografii, z których znam Kobusów, ale tekst nadrabia, bo styl pisania Ani jest fantastyczny.

JoAnna | 2014-08-03
Przeczytana: 27 lipca 2014

Dobra książka dla tych, którzy o Chorwacji wiedzą niewiele i chcą złapać bakcyla. Jest świetną zachętą do sięgnięcia po kolejne. Rodzice z małymi dziećmi znajdą w niej inspirację oraz ciekawe podpowiedzi. Ja natomiast niczego niezwykłego w tej książeczce nie widzę. Podobały mi się dość ciekawe opisy miejsc, gdy autorka skupiała się swoich przeżyciach, ale przeplatanie ich wszelkimi możliwymi zdrobnieniami związanym z dzieciakami - to już zdecydowanie nie dla mnie. Pomiędzy nieliczne strony wpleciono wiele myśli na temat zwiedzania z dzieciakami, wymienia się tutaj powody, dla których może to być męczące. Podróż z dziećmi wymaga innego spojrzenia i kreatywnego myślenia. Jak widać po tej publikacji, jest to możliwe.
Podobały mi się liczne zdjęcia.
Książka - jak pozostałe z serii NG, do szybkiego przeczytania.

Miłek | 2012-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2012

Jak na książkę podróżniczą to zdecydowanie za mało w niej przygód. Jest to bardziej lektura dla rodziców, którzy mogą porównać swoje doświadczenia z wakacji z dziećmi, z odczuciami autorów. Ponieważ nie mam dzieci i nie jeżdżę na wakacje z maluszkami, książka ani mnie nie zachwyciła ani nawet specjalnie nie zainteresowała ;).

Banan | 2012-07-23

Szczerze nie mam dużo do powiedzenia, w sumie trochę się zawiodłam, myślałam, że będzie to podobne do książek pani Beaty Pawlikowskiej, a nie było, ale jest opis ciekawych miejsc i przeżyć, no da się przeczytać, ale nie zachwyca.

prylka | 2013-03-13
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 13 marca 2013

Chętnie przeczytam pozostałe książki z serii małych podróżników!

Paula | 2018-01-25
Przeczytana: 28 stycznia 2018