O przyjaźni - poradnik

Wydawnictwo: Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew"
poradniki

Niniejsza książka podejmuje problemy przyjaźni będący tematem licznych refleksji, przedstawia go jednak w nowym świetle, umożliwiającym dostrzeżenie jej nie tylko jako ograniczonej i personalnej selekcji emocjonalnej, lecz również jako bogactwo, które należy przelać na szerszą płaszczyznę rzeczywistości społecznej. Praca ta przedstawia dokładny szkic jej fenomenologii, analizując naturę, strukturę psychologiczną, towarzyszące cnoty i wynikające korzyści. Prawdziwą nowością jest postawiona hipoteza możliwego przejścia prowadzącego od miłości emocjonalno-racjonalnej skierowanej do przyjaciół do miłości braterskiej i solidarności ze wszystkimi ludźmi. Autor rozwija to zagadnienie poprzez wnikliwe rozważania i konfrontację przyjaźń z innymi cnotami (takimi jak życzliwość, sprawiedliwość, miłość), by dotrzeć w końcu do szerokiej perspektywy ukazującej jej społecznego źródła.

Zehiro | 2011-12-12
Maison | 2013-01-20