9 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
hasło
safonia

Przygoda Michała Kopery, znanego pilarza, który ulega ciężkiemu wypadkowi podczas ścinki drzew. Tytułowe hasło jest potrzebne do dostępu konta Kopery, które zna tylko on sam. Jego życiowe oszczędności są bardzo duże, dlatego na łożu śmierci wielu osób prosi go o wyjawienie tego hasła. Czy jednak komuś uda się przekonać starego Koperę do oddania mu swoich pieniędzy?

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jarosław Wiśniewski | 2018-01-14

W tej książce znajdziemy dwa genialne opowiadania Jerzego Janickiego. Dłuższe ma tytuł "Hasło", krótsze "Wolna sobota". Szkoda, że ta książka nie jest bardziej znana i doceniana. Moim skromnym zdaniem jest to perełka polskiej literatury, którą warto uhonorować najwyższą z możliwych ocen. Zasługuje na rozgłos i po wielu latach od napisania tych opowiadań warto je reklamować i wysławiać. Ja czynię to poprzez np. wspomnianą wyżej ocenę ogólną (10/10) i pochlebną w najwyższym stopniu opinię na naszym portalu.
Akcja obu opowiadań dzieje się w górach, przy południowej granicy naszego kraju. Bohaterami są ludzie tam mieszkający lub związani z tymi terenami bezpośrednio. Przede wszystkim chodzi o pracowników leśnych, którzy dzielnie, w pocie czoła i w trudnych warunkach ścinają drzewa i wycinają las. Specyficzne środowisko, niezwykli bohaterowie, niecodzienne otoczenie i jeszcze w dodatku klimat lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku unoszący się nad wszystkim. Całość genialnie literacko...

Kris Tata | 2014-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2014