Kwestia Żydowska

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy ''Ostoja''
83-60048-86-X
kwestia, żydowska, roman, dmowski
Filip Al_Bert

Tekst broszury pochodzi z pracy Romana Dmowskiego Świat powojenny a Polska (wrzesień-październik 1930 r.).

źródło opisu: http://www.ostoja.pl/zakupy/index.php?p=productsMore&iProduct=86

Dmowski uważał Żydów za wroga wewnętrznego – zagrożenie dla Polaków, element obcy, którego prawa należy ograniczać i – w miarę możliwości – usunąć z Polski. Antysemityzm Narodowej Demokracji bazował głównie na kwestiach ekonomicznych. Zagrożenie dla Polaków endecy widzieli w dużym udziale Żydów w handlu, rzemiośle i w warstwach wykształconych (adwokaci, lekarze). cały czas rzuca się nam w oczy ten złowieszczy, krwiożerczy, apokaliptyczny wpływ żydostwa na sprawy polskie, co śmieszy – i to bardzo. Jednak kiedy połączymy kwestię żydowską z innymi poglądami Romana Dmowskiego dostajemy bardzo niebezpieczną, wybuchową mieszankę, której nie powinniśmy lekceważyć.

Anna | 2017-12-01
DuchOtchlani | 2017-06-12