Żyd - wróg odwieczny? Antysemityzm w Polsce i jego źródła

978-83-627-9508-6
Żydzi, antysemityzm
historia
Amara_Nomad

Książka Aliny Całej daleko wykracza poza dotychczasowe prace o polskim antysemityzmie. Autorka postawiła sobie za zadanie nie tylko - jak zwykle to bywa - bardziej lub mniej szczegółowy opis wszelkich działań, wypowiedzi i opinii niechętnych lub wrogich Żydom, ale też wyjaśnienie początków (może nawet należałoby napisać: prapoczątków) niechęci do społeczności żydowskiej. Mottem całej pracy i jej trzonem mogłoby być sformułowanie: "Ideologia antysemityzmu jest zamkniętym konstruktem, w małym stopniu reaguje na zmieniającą się rzeczywistość, a bardziej jest skłonna do zapożyczeń od samej siebie." autorce udało się te tezę bardzo dobrze udokumentować.
Prof. Anna Landau-Czajka

źródło opisu: http://www.nisza-wydawnictwo.pl/