Piękni dwudziestoletni

Wydawnictwo: Da Capo
83-7157-152-6
literatura piękna
Meehoow

"Piękni dwudziestoletni" to utwór szczególny w twórczości Marka Hłaski - formalnie rzecz biorąc pamiętnik, jest nie mniej literacki niż jego powieści i opowiadania. Hłasko opisuje swe życie w Polsce przedpaździernikowej i na emigracji, pisze o ludziach, których kochał, z którymi pił, z którymi siedział w więzieniach, pisze o życiu, które samo w sobie jest powieścią. Przy lekturze tej książki czytelnik jest nieustannie konfrontowany z pytaniem, czy ma do czynienia z prawdą, czy tylko z "prawdziwym zmyśleniem", czy Hłasko - narrator i bohater - jest postacią prawdziwą, czy autokreacją.

źródło opisu: Da Capo (okładka)

źródło okładki: Skan własny

Ola | 2019-07-21
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 21 lipca 2019

"Piękni dwudziestoletni" to kadr minionej epoki, niezwykle trafnie wypunktowany i opisany z niezwykłym wyczuciem. Prozę Hłaski charakteryzuje duża wrażliwość, reporterskie wręcz oko i nonszalancki sznyt, co powoduje, że czyta się ją z dużą łatwością, a jednocześnie trudno się od niej oderwać.

Szymon Z Santrope | 2019-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2019

Fajny styl, ale jeżeli to jest najlepsze co napisał to wydaję mi się, że fenomen Hłaski wynika bardziej z chęci posiadania takiego bohatera niż rzeczywiście posiadania go. Z resztą końcowe rozdziały to potwierdzają. Smutna sprawa.

Mateusz Wójtowicz | 2019-06-29
Przeczytana: 2019 rok

Źródło wielu autobiograficznych opowieści - czasem chyba nieco koloryzowanych - z krótkiego, ale ciekawego życia Marka Hłaski, a przy tym skarbnica doskonałych cytatów. Po przeczytaniu ciężko ocenić go jednoznacznie. Książka zburzyła częściowo mój obraz tego autora jako ikony, choćby ze względu na antyspołeczne epizody. Niemniej polecam ją wszystkim entuzjastom twórczości "Mareczka". Choćby ze względu na styl. I oczywiście dla zaspokojenia ciekawości.

Hłasko | 2019-06-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Znakomita książka o trudnym życiu w komunistycznej Polsce, i jeszcze trudniejszym życiu emigranta. To jedna z moich ulubionych książek. Wspaniały prosty język, bez owijania w bawełnę Hłasko pisze o życiu, z dużą dawką prawdy, rozczarowań i co ciekawe, również z elementami humorystycznymi.

Piotr | 2019-05-08

Miałem 26 lat gdy przeczytałem książkę. Mało rozumiałem, choć klimat alkoholu, papierosów i ucieczki wydawał mi się być bliski moim wyobrażeniom na temat "tamtych czasów". Mam zamiar wrócić do lektury.

Elżbieta2019 | 2019-04-25
Na półkach: Biografie, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 25 kwietnia 2019

Geniusz słowa! Wybitny, niepowtarzalny, jedyny! Uwielbiam Marka Hłaskę jako pisarza, nie chciałabym go jednak mieć w gronie znajomych. Dobrze znam takie typy, udające bezradnych, czarujacych chłopców, a naprawdę będącymi do bólu wyrachowanymi cwaniakami.

cesar58 | 2019-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2019

Styl Hłaski trzeba lubić, książkę czyta się jak dobrą anegdotę. Treść momentami mnie szokowała, wręcz oburzała, ale dla tej ironii, szczerości i humoru warto było doczytać do końca!

frankydunn2 | 2019-03-24
Przeczytana: 24 marca 2019

Marek Hłasko opowiada o swoim życiu?
Tak, i robi to w sposób zabawny. Ta trochę autobiograficzna proza, to spojrzenie na czasy powojenne w kraju, który przegrał kolejną wojnę.
Jest tutaj sporo komentarzy na temat polityki ówczesnych czasów, na literaturę, na emigrację, kino.
Niektóre poglądy są dość osobliwe i można z nimi polemizować, ale całość to kawał solidnej prozy.

iwonaiwona | 2019-03-24
Przeczytana: 24 marca 2019

Autobiografia wybitnego, ale jakże pokreconego pisarza. Najbardziej rzuciła mi się w oczy sympatią z jaką pisze Hlaskower o Polakach Religi Żydowskiej, może dlatego że moje uczucia są takie same. Hłasko pisze "Dziwne, że żaden z publicystów polskich nie wziął w obronę tych ludzi, którzy prosto z więzienia NKWD poslano do więzień UB, aby stali się stróżami braci swoich."
Hłasko "zmyslil" smutną opowieść o sobie, o świecie w którym żył i o książkach, które napisał, a których nie lubił. Polecam

Qbajot | 2019-03-20
Przeczytana: 02 marca 2019

Wspaniała autokreacja pisarza Marka Hłaski, którą czyta się zaskakująco współcześnie. Mitologizująca go opowieść o jego życiu przybrała niemal postać strumienia świadomości, w którym autor z lekkością i dowcipem przeskakuje płynnie od jednego tematu do drugiego. Szalenie bawi jego specyficzny styl, w którym za pomocą wysublimowanej polszczyzny w bardzo spostrzegawczy sposób opisuje epizody z życia osób uznawanych w PRL-u za margines społeczny: chorych psychicznie, prostytutki, bumelantów, doliniarzy, czy zwyczajnych, ciężko pracujących niewykwalifikowanych robotników, którzy mieli być solą tej ludowej polskiej ziemi.
Szczególnie podoba mi się opisywanie rzeczywistości Polski stalinowskiej i wczesnego Gomółki bez patosu i martyrologii, pokazujące jak wiele osób żyło swoimi sprawami w sposób zupełnie oderwany od mielących młynów autorytarnego reżimu. Wydaje się, że w perspektywie tej książki władza komunistyczna manifestowała się wobec obywateli przede wszystkim poprzez absurdy i...