Piękni dwudziestoletni

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła Zebrane Marka Hłaski". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Agora SA
7,14 (1488 ocen i 62 opinie) Zobacz oceny
10
78
9
183
8
264
7
556
6
243
5
118
4
24
3
15
2
4
1
3
Darmowe dodatki Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788326803772
liczba stron
2
kategoria
literatura piękna
język
polski

Czy piękni dwudziestoletni byli szczęśliwi, czy dane im było zakochiwać się i rozwijać talenty? Odpowiedź Marka Hłaski, którą zawarł w swej prozie, nie jest jednoznaczna... Wydana trzy lata przed śmiercią autora książka z pogranicza wspomnieniowej prozy i biograficznej powieści. Polski James Dean snuje w niej opowieść o swoim burzliwym życiu i rozpaczliwych próbach ucieczki od ponurej...

Czy piękni dwudziestoletni byli szczęśliwi, czy dane im było zakochiwać się i rozwijać talenty? Odpowiedź Marka Hłaski, którą zawarł w swej prozie, nie jest jednoznaczna...
Wydana trzy lata przed śmiercią autora książka z pogranicza wspomnieniowej prozy i biograficznej powieści. Polski James Dean snuje w niej opowieść o swoim burzliwym życiu i rozpaczliwych próbach ucieczki od ponurej rzeczywistości. Rozpamiętuje chwile, gdy z pomocą przychodziły mu alkohol, związki z kobietami, a wreszcie literacka i filmowa fikcja.
Znaczną część tych – jak sam o nich mówił Hłasko – „prawdziwych zmyśleń” stanowią powroty do czasów młodości i szkolnych doświadczeń, gdy jako młody chłopak sprzeciwiał się powszechnemu konformizmowi. Często pojawiają się też wspomnienia pracy kierowcy w firmie przewozowej i felietonisty w tygodniku „Po Prostu”. Przez gęstą warstwę słów przenikają skrajne emocje – te, które przywodzą na myśl dramatyczne wizje artysty i obsesyjne napady lęku, oraz te, które obnażają jego najgłębiej skrywane pragnienia.
„Piękni dwudziestoletni” to nie tylko osobisty dziennik Marka Hłaski, lecz także pasjonujące świadectwo epoki. To rodzaj oryginalnego przewodnika po czasach PRL-u, ówczesnych barach i wydarzeniach, które rozpalały wyobraźnię młodych buntowników. Wybuchowi i nieobliczalni mieli swoje sposoby, aby sprzeciwiać się rygorom politycznego systemu. Czy w świecie, w którym przyszło im żyć, byli szczęśliwi? Ta książka przybliży nas do odpowiedzi na to pytanie.

 

źródło opisu: http://www.publio.pl/piekni-dwudziestoletni-marek-hlasko,p49764.html

źródło okładki: http://www.publio.pl/piekni-dwudziestoletni-marek-hlasko,p49764.html

pokaż więcej

Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (5775)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 898
Jolanta | 2018-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2018

"Piękni dwudziestoletni" - pokolenie moich rodziców. Szara rzeczywistość
PRL-u, lata 50 ubiegłego wieku. Jak większość młodych ludzi, ponad "przeciętnych", Marek Hłasko, zapowiadający się geniusz literacki, nie mógł odnaleźć się w tej rzeczywistości. Niepokorny, poszukiwał własnej drogi w życiu i realizacji marzeń. Nie było łatwo. Czy się udało?
Uwielbiany przez kobiety i mężczyzn, nie stronił od zabawy, alkoholu. Jego matka w innej książce, mówiła, że znalazł się wśród ludzi, dla których był ideałem, ale którzy "nauczyli pić jej syna wódkę i chcieli nauczyć wielu rzeczy ohydnych, mimo, że przykrytych szatą poezji." Mieszkał, gdzie chciał, robił i pisał ,co chciał. Tą autobiografią, o życiu w Polsce i niełatwym też życiu na emigracji, wydaną w Paryżu w 1966 roku, odciął sobie drogę powrotu do Polski. Często miał wątpliwości, gdzie i jak żyć, co robić, czy kiedykolwiek jeszcze coś napisze.Szkoda, że żył tylko 35 lat.
Powróciłam do przeczytania tej książki po dwudziestu latach, i...

książek: 2666
beata | 2015-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2015

Książka – legenda autora - legendy kilku pokoleń Polaków.

W latach mojej fascynacji Hłaską, Stachurą czy Wojaczkiem o „Pięknych dwudziestoletnich” krążyły opowieści. Nie znałam nikogo, kto widziałby tę książkę, ale wszyscy o niej słyszeliśmy. Książka ukazała się w Paryżu w 1966 r., w Polsce miała być wydana w połowie lat osiemdziesiątych, ale ponoć po ocenzurowaniu, zostało tak niewiele tekstu, że nie było czego wydawać. Ostatecznie „Piękni dwudziestoletni” ukazali się nakładem Wydawnictw ALFA w 1988 roku, czyli 22 lata po wydaniu paryskim. I wtedy dopiero mogłam się przekonać, że książka ta istnieje naprawdę, że nie jest li tylko efektem „głuchego telefonu” czy opowieści ludowej przekazywanej z ust do ust. Stałam się jej właścicielką po wielu targach i handlu wymiennym z miłośnikiem polskiego punk rocka :). Wtedy połknęłam tę książkę, jako wielbicielka autora (co ukierunkowało mój odbiór na nieco inną perspektywę).

Teraz, tę opowieść będącą „prawdziwym zmyśleniem”, odebrałam...

książek: 436
maradiego | 2017-03-01
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 01 marca 2017

Bardzo przyjemna wycieczka w przeszłość. A ponieważ... "Wszystko już było, rzekł Ben Akiba" czytanie przypomniało mię, że nic nie trwa wiecznie i , cytując Szacowną Noblistkę, "Czemu ty się, zła godzino,
z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś - a więc musisz minąć.
Miniesz - a więc to jest piękne. "
I po takie wnioski warto sięgać. W stronę Hłaski. Dobrze, że jest i że jest po co. I nie ma "raczej". No.

książek: 1851

Może i to jest tylko autokreacja mitu Marka Hłaski jako pisarza i buntownika, ale czytałam tę książkę z dużą przyjemnością, co nie zawsze mi się zdarza w przypadku autobiografii.
'Piękni dwudziestoletni' zawiera ciekawe spojrzenie autora na otaczającą go ówczesną rzeczywistość w Polsce i na świecie. Jest w tej pozycji naprawdę dużo subiektywnego ujęcia tematu (m.in. odnośnie czasopism, wydawnictw, znajomych 'z branży' i pisania oraz życia osobistego) - mam na myśli to, iż język jest dość przystępny, bezpośredni, przez co można odnieść wrażenie, że autor nie chce niczego owijać w bawełnę. Podobały mi się ironia oraz sarkazm w stylu Hłaski - częściej śmiałam się niż oburzałam po poznaniu niektórych opinii pisarza. Dzięki 'Pięknym...' zdołałam też spojrzeć na niektóre opowiadania autora z innej strony.
W jednej opinii jest określone, że książkę można porównać do rozmowy z pisarzem przy kieliszku wódki - lepiej nie można tego nazwać;-). Znajduje się w niej, niestety, więcej pesymizmu...

książek: 304
Monika | 2013-12-19
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Monolog Hłaski, który, ma się wrażenie, siada naprzeciwko nas, stawia flaszkę i opowiada. O sobie, o podróżach, systemie, który go niszczył, byciu pisarzem, pisarzach, których ceni, filmach, które są ważne, książkach, których nie czytać, wszystko przeplata anegdotami, wciąż podkreślając jak ważne jest "prawdziwe zmyślenie". Opowiada o sobie w bardzo zmyślny sposób, bez zbędnego nadęcia czy manieryzmu, nie pokazując nic z intymnego siebie, językiem który chciałoby się usłyszeć w La Boheme z jego ust. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto kiedykolwiek pomyślał, że chce zostać pisarzem.

książek: 701
Orzeł | 2015-03-15
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 14 marca 2015

Leser z genialnym poczuciem humoru. Może te wspomnienio-zmyślenia i trochę chaotyczne i jakby bez głębszej myśli, bez ciar, niemniej genialne pióro autora ratuje wszystko i sprawia, że całość połyka się jednym tchem. Jeden z oryginalniejszych prozaików polskich - bardzo "amerykański" ten jego lapidarny, bezpośredni, precyzyjny styl.

książek: 967
Carnelia | 2014-08-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Marek Hłasko „Piękni dwudziestoletni”

Po lekturze ogarnął mnie niezmierzony smutek. Marek Hłasko, wrażliwiec w skórze draba, „buntownik bez powodu”, kobieciarz, polski James Dean, legenda, ikona... Takie hasła plus wizerunek przystojniaka ze zwieszonym z ust papierosem to właściwie wszystko, co o nim wiedziałam. I to zdecydowanie za mało, żeby przejść przez „Pięknych dwudziestoletnich” z pełnym zrozumieniem. Mnóstwo tam nazwisk, odniesień do zdarzeń, utworów i publikacji, znanych, jak przypuszczam, tylko literaturoznawcom, bądź pasjonatom Marka Hłaski.

Ale to w sumie bez znaczenia, bo nie o zrozumienie konkretnych zdarzeń chodzi. Podobnie, jak nie o świadectwo epoki. Bo, że czasy okrutne, wiemy. Że poddawany inwigilacji i wielokrotnym próbom podporządkowania systemowi też. Że za nonkonformizm skazany na niezrozumienie, szykany, wreszcie emigrację, to też bez problemu wyczytamy z krótkiej notki biograficznej.

Ten ogromny smutek stąd, że przeczytałam wspomnienia potwornie...

książek: 515
Kwyrloczka | 2017-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2017

Jak zachwyca, jak nie zachwyca. Nie rozumiem fenomenu tej powieści. Początek super, wspomnienia z lat szkolnych z pierwszych podejmowanych prac, ze świata, którego już nie ma, a który był tak absurdalny i śmieszny, że aż straszny.
Sposoby jak przetrwać nie mając pieniędzy, trafiając do szpitala, nie są mi obce, wszak mój szwagier aktualnie dokładnie to samo robi, kiedy kończą się fundusze na picie, ciepły szpital zawsze stoi otworem, odkarmi poklepie po pleckach i wypuści. Świadczy to o słabości systemu państwowej opieki zdrowotnej, ogólnoświatowego socjalizmu, który zimuje alkoholików i nierobów już od lat nieprzerwanie, bohatersko lecząc i dbając o to, żeby przypadkiem kogoś nie wyleczyć.
Im dalej się zagłębiałam, tym bardziej ze zbioru życiowych anegdot, czasem ciekawych, czasem zabawnych opowieść przeradzała się w plejadę narzekań, stęków i jęków. Oooo, jaka to bieda, o jak ja to nic nie umiem napisać, ooo, jak to mnie nie wydają, a stypendium dali i zabrali, a kino polskie do...

książek: 2268
Kuba Sworowski | 2018-04-21
Na półkach: Przeczytane

Oj Marek, równy z ciebie był gość. Po prostu "swój". Od uczciwej pracy się nie migałeś, brylowałeś w towarzystwie, a i dziewczynie co trzeba umiałeś do ucha szepnąć. Potrafię docenić książki, które mogą stać się mieczem obosiecznym dla autora. Tak jest w "Pięknych", których fundamentem jest osobowość Hłaski , a także jego historia, prawdziwie zmyślona. Ale to niczemu nie przeszkadza. Bo to właśnie jego awanturnictwo, buntownicza natura, cięty język, słowem, on sam jako indywiduum stanowi o świetności jego wspomnień. Jednocześnie otwarcie mówi o tym, że to jego personalna opowieść, a co się z tym wiąże, przekazana w pakiecie z grubą warstwą ironii i przekory. Nie na miejscu jest zatem zarzut prometeizmu, Hłasko nie stara się nam jawić jako heros i bohater, on z rogu pokoju z kieliszkiem w ręku puszcza nam po swojemu oko i daje świadectwo, ukryte pod płaszczem żartu, ale skąpane w goryczy. Okazuje się bowiem, że nawet o wydarzeniach pełnych smutku w swoim poczytnym dziele, okraszonym...

książek: 311
Magda | 2014-09-13
Przeczytana: 13 września 2014

Moje pierwsze spotykanie z Markiem Hłasko okazało się dość niekonwencjonalne - przez pomyłkę wypożyczyłam coś na kształt pamiętnika. Jednak jestem jak najbardziej zadowolona z tego zbiegu okoliczności. O ile zazwyczaj autobiografię czytam tylko jeżeli znam i uwielbiam autora, a i tak jest mi ciężko przez nie przebrnąć - tu nie miałam z tym najmniejszego problemu. Czasy, o których tak barwnie opowiada Hłasko są mi znane jedynie z opowieści dziadków, mimo to wiele refleksji można rozumieć także w stosunku do dzisiejszego świata. Np. te na temat wielkiej, platonicznej i niespełnionej miłości Polaków do Ameryki. Reasumując, pamiętnik czyta się jak powieść prawdziwie zmyśloną. Polecam.

zobacz kolejne z 5765 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Co czytali Polacy w 2017?

W marcu tego roku Biblioteka Narodowa opublikowała wstępne wyniki badań poziomu czytelnictwa w Polsce za rok 2017. W miniony piątek do sieci trafił pełen raport. Można się z niego dowiedzieć m.in. jacy pisarze są najliczniej czytani przez Polaków. 


więcej
Literacki Horoskop LC

Nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszego układu gwiazd na debiutancki horoskop niż ten – cały świat, również ten literacki, opromienia dobroczynne Słońce. Witajcie! Zachęcamy do czytania naszych wróżb na ten tydzień i charakterystyki zodiakalnego Lwa, który w tych dniach ma urodziny. Jakim Lew jest pisarzem, a jakim czytelnikiem? Książki prawdę powiedzą.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd