Lata dzieciństwa

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Kinderjaren
83-05-11890-8
Dagmara

"Lata dzieciństwa" to pierwsza i jedyna praca literacka Jony Oberskiego (ur. w 1938r.) - pracownika naukowego Instytutu Fizyki Jądrowej w Amsterdamie. Jest to mozaika wspomnień małego żydowskiego chłopca, w którego beztroskie dzieciństwo brutalnie wtargnęła wojenna rzeczywistość. Trzy lata - od czwartego do siódmego roku życia - spędził wraz z rodzicami w hitlerowskich obozach koncentracyjnych - Westerbork i Bergen-Belsen. Obozowa codzienność ukazana jest oczami dziecka, które nie rozumiejąc w pełni tragicznych zdarzeń, nie obejmując swą świadomością realiów. Chłopcu udaje się doczekać wyzwolenia, jednak obozowa gehenna odcisnęła na jego psychice niezatarte piętno.
Książka ta, wydana w 1978r. w Hadze, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków i czytelników. Została przetłumaczona na wiele języków europejskich.

źródło opisu: "Książka i Wiedz" Warszawa 1988

Medellin | 2014-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Poruszający obraz życia obozowego opowiedziany z punktu widzenia kilkuletniego dziecka. Jest to zdecydowanie jedna z najlepszych książek dotyczących wojennych losów Żydów, jaką czytałem. Największym atutem jest jej język, po dziecięcemu naiwny, ale zaryzykuję stwierdzenie - również poetycki. Wspaniale zostało opisane to, z jakim spokojem rodzice godząc się na nieuchronność swego losu, próbują go oszczędzić dziecku, tłumacząc rozgrywające się wydarzenia, tak, aby mogło ono pojąć je jako coś przejściowego, niegroźnego, nawet noszącego znamiona zabawy. Chłopiec odbywa przyśpieszony kurs dojrzewania - szybko uczy się czym jest godność, prawda, nadzieja, strata, i śmierć.
W pewnym stopniu "Lata dzieciństwa" przypominają film Roberto Benigniego "Życie jest piękne".
Muszę przyznać, że w takcie czytania tej niewielkiej książeczki zdarzyło mi się mieć łzy w oczach.

Historię Jonasza Oberskiego poznałam kilkanaście lat temu oglądając film nakręcony na podstawie jego własnej książki. Od tamtej pory postanowiłam ją przeczytać. Nie wiedziałam jednak, że tak ciężko będzie mi ją zdobyć, dlatego kiedy nadarzyła się okazja, nie zastanawiałam się długo i kupiłam ją. A potem jeszcze chwilkę odczekałam, aby ją przeczytać. Zajęło mi to... niecałe 2 godziny. I nie chodzi tu o objętość, bo książka liczy "tylko" 107 stron, ale o treść. Książka jest wstrząsającą autobiografią autora, który jako 4-letni chłopiec trafił do obozu koncentracyjnego w Westerborku, a trzy lata później do Bergen-Belsen. Wcześniej jednak dowiadujemy się o antysemityzmie, jaki panował wśród Holendrów(choćby poprzez przykład chłopca burzącego babki z piasku zbudowane przez Jonasza). Pomimo narastającej agresji i wrogości wobec narodu żydowskiego, rodzice starają się zapewnić synkowi szczęśliwe dzieciństwo - kupują mu prezenty urodzinowe, otaczają troskliwą opieką, zabierają na rejs...

raskolnikow91 | 2016-12-20
szaranna | 2014-04-06