Karaibska tajemnica

Tłumaczenie: Magdalena Gołaczyńska
Cykl: Panna Marple (tom 9) | Seria: Kolekcja Hachette: Agatha Christie
Wydawnictwo: Hachette
A Caribbean Mystery

„- Chce pani zobaczyć zdjęcie mordercy? Już miał jej pokazać fotografię, kiedy zatrzymał się niemal w połowie gestu. W tej chwili major jeszcze bardziej niż zwykle przypominał wypchaną żabę. Wydawało się, że utkwił wzrok gdzieś ponad jej prawym ramieniem. Z tamtej strony dobiegał stukot czyichś kroków i jakieś głosy”. Panna Jane Marple nie przypuszczała, że historia o przemyślnym mordercy...

„- Chce pani zobaczyć zdjęcie mordercy?

Panna Jane Marple nie przypuszczała, że historia o przemyślnym mordercy doprowadzającym kolejne żony do załamania nerwowego, a następnie fingującym ich samobójstwa, może być czymś więcej niż efektowną opowiastką przytoczoną dla wywołania mocnego efektu. Podejrzewała nawet, że jej autor, major Palgrave, wszystko wymyślił. Dlatego też nie przejęła się zbytnio tym, że nie zdążyła obejrzeć zdjęcia, na którym uwieczniono ponoć twarz bohatera tej makabrycznej opowieści. Dopiero gdy usłyszała o niespodziewanej śmierci majora Palgrave’a, przypomniała sobie, że ktoś przerwał wówczas ich rozmowę. Ktoś, kogo major spostrzegł, by po chwili schować zdjęcie i zmienić temat…

źródło opisu: Hachette, 2001

źródło okładki: http://www.deliciousdeath.com/65/65caee.html#pl

Piękne Karaiby, wspaniały hotel i przyjaźnie nastawieni ludzie. Więc czemu dochodzi do zabicia nudnego, ale gadatliwego mężczyzny, który lubił opowiadać o swoich niezwykłych przygodach? Czy historia z posiadaniem zdjęcia pewnego mordercy - jak sam mówił - skazała go na taki los? Jeśli tak, to zabójca musi być na wyspie i zamierza dokonać kolejnych zbrodni...

Wciągająca historia z panną Marple, która wraz z jednym z gości hotelowych próbuje rozwikłać tajemniczą śmierć majora Palgrave'a. Czasem mogę zarzucić Agathcie Christie, że nie podaje wszystkich wskazówek, które pomogłyby czytelnikowi rozwikłać zagadkę. Jednak w przypadku tej opowieści wszystko było podane na tacy, ale w tak nierzucający się w oczy sposób, że nie przywiązywałam do tego uwagi! Naprawdę genialna zbrodnia, która rozwinęła interesującą serię dalszych konsekwencji. Ale panna Marple była niezawodna - podobało mi się, że praktycznie sama prowadziła to śledztwo i udało jej się złapać mordercę w ostatniej chwili!

Kalissa | 2015-01-01
Przeczytana: styczeń 2015

„ – O czym pani tak rozmyśla? – zawołał.
Panna Marple uśmiechnęła się łagodnie. Ciekawe jak by zareagował, gdyby odrzekła: Zastanawiałam się czy jest pan mordercą.”

Czytałam tę powieść bardzo szybko, bo jest genialna. Obecnie, to mój ulubiony kryminał Agathy Christie. Klimat powieści był cudowny. Jasne i słoneczne Karaiby, niczym rajski ogród, w pewnej chwili zamieniły się w ponurą krainę zbrodni. Roześmiani i szczęśliwi ludzie, niemal przeistoczyli się w odrażające bestie. A lekka atmosfera z początku powieści, na końcu dosłownie zgęstniała od podejrzeń, kłamstw i okrucieństwa.

Panna Marple była w samym centrum wydarzeń, jej myśli, jej uczucia i jej decyzje były najważniejsze. Rozbroiła mnie całkowicie i przyjemnością przyglądałam się jej ocenom ludzi i miejsca. NEMEZIS – prawdziwa Nemezis, prawdziwa mścicielka zbrodni:). Uwielbiam u Agathy Christie te nawiązania i te nieco ironiczne, ale świadome spojrzenie na tworzone przez siebie charaktery ludzkie:)

Nie przeczytałam...

Ach, Karaiby… prawdziwa idylla.…złoty piasek, szum fal, rozłożyste palmy i turyści smażący się na słońcu… toż to idealna sceneria do relaksu i wypoczynku. To właśnie na jedną z wysp Morza Karaibskiego udaje się na jakże zasłużone wakacje Panna Marple, która dochodzi do siebie po ciężkiej chorobie przebytej w Indiach Zachodnich. Towarzystwa dotrzymuje jej cała plejada dziwaków. Jednym z nich jest gburowaty milioner Pan Rafiel, który co prawda wytyka Jane jej podeszły wiek, ale docenia też jej zdolność obserwacji i umiejętność wyciągania wniosków. Czas upływa leniwie, aż pewnego pięknego dnia życie traci major Palgrave. Staruszek miał zwyczaj zanudzać wszystkich dookoła swoimi wspomnieniami i zasłyszanymi opowieściami. Czyżby powiedział o słowo za dużo? Chociaż od robiącej na drutach Panny Marple większą sympatią darzyłam zawsze Herkulesa Poirot to muszę przyznać, że „Karaibska tajemnica” to jeden z lepszych kryminałów Agaty Christie. Książka ma dobre tempo, bohaterowie przykuwają...

Anna | 2017-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2017

No i znowu nie zgadłam!
Już myślałam, że odkryłam patent na Agathę Christie, ale niestety znowu poległam.
Zaczyna mnie to fascynować. Historyjki są krótkie, zaledwie na jedno popołudnie, wydają się proste, a mimo to nie udaje mi się odgadnąć kto jest mordercą. Traktuję to jak wyzwanie. Nie może być, że Agatha Christie napisała tyle książek, a ja nie daję rady. W końcu dam!
Nie umiem ukryć podziwu dla Autorki.

Pinacolada | 2015-01-30
Na półkach: Przeczytane, Audiobook

kolejny raz nie domyśliłam się kto jest mordercą. Świetna staruszka detektyw bardzo dobrze rozgryzła zagadkę:)

Oprócz kryminalnej zagadki i wciągającej fabuły dostajemy również świetny karaibski klimat, polecam :)

Amel V | 2016-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Powieść kryminalna. Bohaterką jest Panna Marple, która spędza wakacje w hotelu Złota Palma na St. Honoré na Morzu Karaibskim. Wczasy są prezentem od siostrzeńca Raymonda Westa. Staruszka nudzi się strasznie, aż do chwili, gdy w hotelu zostaje popełnione morderstwo. Zabity został nudny major Palgrave. Władze uznały, że śmierć nastąpiła z powodu nadciśnienia. Panna Marple podejrzewa jednak, że nudny staruszek mógł zostać otruty z powodu fotografii, którą chciał jej pokazać, a która podobno przedstawiała sprawcę morderstwa sprzed lat. Major nie był zbyt wiarygodnym człowiekiem i lubił zmyślać, ale znudzona wczasami Panna Marple zaczyna dokładniej obserwować mieszkańców hotelu. Rewelacyjny kryminał.
Cytat:„Niektórzy z gawędziarzy, wciąż przystojni, zachowali coś ze swej żołnierskiej sprawności, inni natomiast byli żałośnie nieatrakcyjni. Major Palgrave, ze swoją zaczerwienioną twarzą, szklanym okiem i sylwetką przypominającą wypchaną żabę, należał niestety do tej drugiej kategorii”.

Koronczarka | 2013-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2013

Na tak potworne upały dobra jest Agata Chrystie. Choć akcja tej powieści toczy się na Karaibach, gdzie też pewno było gorąco, co jakoś nie przeszkadzało pannie Marple. Agata Chrystie kojarzy mi się z upałami, ze względu na pewne zdanie, które mnie rozczuliło: "Żar lał się z nieba, termometr wskazywał 22 stopnie". Pochodzi ono zdaje się z "I nie było już nikogo". Kryminały tej autorki nieodmiennie się czyta z przyjemnością. Zlewają mi się potem w pamięci w jeden misz-masz. Kilka z nich się wybija i zostaje mi w pamięci na dłużej. Ale nie ten.

Monika | 2012-10-13
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 13 października 2012

Kolejny ciekawy kryminał pani Agathy. Chyba nie muszę dodawać, że jak zwykle nie domyśliłam się, kto jest mordercą.
Fajnie ukazany wątek plotki i tego, jaką rolę odgrywa ona w naszym życiu.

Nie wiem, jak ja to robię, ale zawsze odgaduję mordercę. I nawet nie mam ku temu jakiś wyjątkowych powodów. Po prostu ktoś mi pasuje i ponownie było tak samo.
„Karaibska tajemnica” różni się od powyższego tytułu tym, że dostarcza nam bardziej zawiłej zagadki, nakładających się na siebie tajemnic i morderstw, w których można się już pogubić. Jednakże wszystko idzie intrygującym i mrocznym torem. Choć można dostrzec pewne schematy, które autorka wykorzystuje w tej lekturze.
Problemem książki jest natomiast zbyt duża ilość bohaterów i np. do tej pory nie pojmuję jaką rolę odgrywało pewne rodzeństwo. Albo coś pominęłam, albo było po prostu nieistotne dla sprawy…
Nie mniej, „Karaibska tajemnica” to wspaniały kryminał, na wspaniały wieczór. Porywający i niedający odłożyć siebie, szczególnie w kulminacyjnych momentach. Zakończenie zaskakuje, choć, tak jak mówiłam, odgadłam zabójcę i miałam ogromną satysfakcję z tego, że miałam rację! Polecam, bo przecież to Agatha Christie.