Karaibska tajemnica

Tłumaczenie: Magdalena Gołaczyńska
Cykl: Panna Marple (tom 9) | Seria: Klasyka Kryminału
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
A Caribbean Mistery
karaiby, panna marple, morderstwo, wyspa

Inne wydania

Palące karaibskie słońce, piasek i szum morza? Tę sielankę przerywa śmierć emerytowanego wojskowego nudziarza. Czy przyczyną zgonu jest nadciśnienie i zbyt wesoła zabawa? Gdy giną kolejne osoby, staje się jasne, że wśród hotelowych gości jest pozbawiony skrupułów morderca. Tym razem panna Marple musi sobie radzić bez swoich wypróbowanych sojuszników, inspektorów Scotland Yardu. Jedna z...

Jedna z najbardziej wciągających powieści Christie, obalająca stereotypy na temat sprawności intelektualnej ludzi starszych.

źródło opisu: http://publicat.pl/dolnoslaskie/oferta/kryminaly/k...(?)

źródło okładki: http://publicat.pl/dolnoslaskie/oferta/kryminaly/k...»

Piękne Karaiby, wspaniały hotel i przyjaźnie nastawieni ludzie. Więc czemu dochodzi do zabicia nudnego, ale gadatliwego mężczyzny, który lubił opowiadać o swoich niezwykłych przygodach? Czy historia z posiadaniem zdjęcia pewnego mordercy - jak sam mówił - skazała go na taki los? Jeśli tak, to zabójca musi być na wyspie i zamierza dokonać kolejnych zbrodni...

Wciągająca historia z panną Marple, która wraz z jednym z gości hotelowych próbuje rozwikłać tajemniczą śmierć majora Palgrave'a. Czasem mogę zarzucić Agathcie Christie, że nie podaje wszystkich wskazówek, które pomogłyby czytelnikowi rozwikłać zagadkę. Jednak w przypadku tej opowieści wszystko było podane na tacy, ale w tak nierzucający się w oczy sposób, że nie przywiązywałam do tego uwagi! Naprawdę genialna zbrodnia, która rozwinęła interesującą serię dalszych konsekwencji. Ale panna Marple była niezawodna - podobało mi się, że praktycznie sama prowadziła to śledztwo i udało jej się złapać mordercę w ostatniej chwili!

Kalissa | 2015-01-01
Na półkach: Detektywi i Policjanci
Przeczytana: styczeń 2015

„ – O czym pani tak rozmyśla? – zawołał.
Panna Marple uśmiechnęła się łagodnie. Ciekawe jak by zareagował, gdyby odrzekła: Zastanawiałam się czy jest pan mordercą.”

Czytałam tę powieść bardzo szybko, bo jest genialna. Obecnie, to mój ulubiony kryminał Agathy Christie. Klimat powieści był cudowny. Jasne i słoneczne Karaiby, niczym rajski ogród, w pewnej chwili zamieniły się w ponurą krainę zbrodni. Roześmiani i szczęśliwi ludzie, niemal przeistoczyli się w odrażające bestie. A lekka atmosfera z początku powieści, na końcu dosłownie zgęstniała od podejrzeń, kłamstw i okrucieństwa.

Panna Marple była w samym centrum wydarzeń, jej myśli, jej uczucia i jej decyzje były najważniejsze. Rozbroiła mnie całkowicie i przyjemnością przyglądałam się jej ocenom ludzi i miejsca. NEMEZIS – prawdziwa Nemezis, prawdziwa mścicielka zbrodni:). Uwielbiam u Agathy Christie te nawiązania i te nieco ironiczne, ale świadome spojrzenie na tworzone przez siebie charaktery ludzkie:)

Nie przeczytałam...

Anna | 2017-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2017

No i znowu nie zgadłam!
Już myślałam, że odkryłam patent na Agathę Christie, ale niestety znowu poległam.
Zaczyna mnie to fascynować. Historyjki są krótkie, zaledwie na jedno popołudnie, wydają się proste, a mimo to nie udaje mi się odgadnąć kto jest mordercą. Traktuję to jak wyzwanie. Nie może być, że Agatha Christie napisała tyle książek, a ja nie daję rady. W końcu dam!
Nie umiem ukryć podziwu dla Autorki.

SzkockaKrata | 2015-09-18
Na półkach: W oryginale

Ach, Karaiby… prawdziwa idylla.…złoty piasek, szum fal, rozłożyste palmy i turyści smażący się na słońcu… toż to idealna sceneria do relaksu i wypoczynku. To właśnie na jedną z wysp Morza Karaibskiego udaje się na jakże zasłużone wakacje Panna Marple, która dochodzi do siebie po ciężkiej chorobie przebytej w Indiach Zachodnich. Towarzystwa dotrzymuje jej cała plejada dziwaków. Jednym z nich jest gburowaty milioner Pan Rafiel, który co prawda wytyka Jane jej podeszły wiek, ale docenia też jej zdolność obserwacji i umiejętność wyciągania wniosków. Czas upływa leniwie, aż pewnego pięknego dnia życie traci major Palgrave. Staruszek miał zwyczaj zanudzać wszystkich dookoła swoimi wspomnieniami i zasłyszanymi opowieściami. Czyżby powiedział o słowo za dużo? Chociaż od robiącej na drutach Panny Marple większą sympatią darzyłam zawsze Herkulesa Poirot to muszę przyznać, że „Karaibska tajemnica” to jeden z lepszych kryminałów Agaty Christie. Książka ma dobre tempo, bohaterowie przykuwają...

Pinacolada | 2015-01-30
Na półkach: Audiobook

kolejny raz nie domyśliłam się kto jest mordercą. Świetna staruszka detektyw bardzo dobrze rozgryzła zagadkę:)

Nicość | 2016-08-08

Oprócz kryminalnej zagadki i wciągającej fabuły dostajemy również świetny karaibski klimat, polecam :)

Monika | 2012-10-13
Na półkach: 2012
Przeczytana: 13 października 2012

Kolejny ciekawy kryminał pani Agathy. Chyba nie muszę dodawać, że jak zwykle nie domyśliłam się, kto jest mordercą.
Fajnie ukazany wątek plotki i tego, jaką rolę odgrywa ona w naszym życiu.

Koronczarka | 2013-08-08
Na półkach: Kryminał sensacja
Przeczytana: 08 sierpnia 2013

Na tak potworne upały dobra jest Agata Chrystie. Choć akcja tej powieści toczy się na Karaibach, gdzie też pewno było gorąco, co jakoś nie przeszkadzało pannie Marple. Agata Chrystie kojarzy mi się z upałami, ze względu na pewne zdanie, które mnie rozczuliło: "Żar lał się z nieba, termometr wskazywał 22 stopnie". Pochodzi ono zdaje się z "I nie było już nikogo". Kryminały tej autorki nieodmiennie się czyta z przyjemnością. Zlewają mi się potem w pamięci w jeden misz-masz. Kilka z nich się wybija i zostaje mi w pamięci na dłużej. Ale nie ten.

Amel V | 2016-01-07
Na półkach: Wypożyczyłem
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Powieść kryminalna. Bohaterką jest Panna Marple, która spędza wakacje w hotelu Złota Palma na St. Honoré na Morzu Karaibskim. Wczasy są prezentem od siostrzeńca Raymonda Westa. Staruszka nudzi się strasznie, aż do chwili, gdy w hotelu zostaje popełnione morderstwo. Zabity został nudny major Palgrave. Władze uznały, że śmierć nastąpiła z powodu nadciśnienia. Panna Marple podejrzewa jednak, że nudny staruszek mógł zostać otruty z powodu fotografii, którą chciał jej pokazać, a która podobno przedstawiała sprawcę morderstwa sprzed lat. Major nie był zbyt wiarygodnym człowiekiem i lubił zmyślać, ale znudzona wczasami Panna Marple zaczyna dokładniej obserwować mieszkańców hotelu. Rewelacyjny kryminał.
Cytat:„Niektórzy z gawędziarzy, wciąż przystojni, zachowali coś ze swej żołnierskiej sprawności, inni natomiast byli żałośnie nieatrakcyjni. Major Palgrave, ze swoją zaczerwienioną twarzą, szklanym okiem i sylwetką przypominającą wypchaną żabę, należał niestety do tej drugiej kategorii”.

Renax | 2013-03-22
Na półkach: 2013
Przeczytana: 22 marca 2013

Bardzo dobry, kolejny z listy, kryminał Królowej Kryminału.
Cieszę się, że w tym powojennym okresie pisarstwa Pani Agatha powróciła do bliskowschodniej scenerii.
Bardzo miło spędziłam ten wieczór.