Zgłosuj na książki roku 2017

Seria: Bitwy/Taktyka
Wydawnictwo: INFORTeditions
historia
Kirasjer

Czy bitwa pod Austerlitz (dziś Slavkov u Brna), zwana też bitwą trzech cesarzy, była wielkim zwycięstwem Napoleona? Czy przebiegała według z góry przewidzianego przez cesarza Francuzów planu? Gdzie tkwiły przyczyny klęski wojsk rosyjsko-austriackich? Czym różniły się wrogie armie? Odpowiedź na te i wiele innych pytań zawiera właśnie ta książka, ukazująca się akurat w 200-lecie bitwy. Jak na razie jest to najszersza praca oparta w poważnym stopniu na materiałach źródłowych, przedstawiająca szczegółowo przebieg walk, wzbogacona o fragmenty wspomnień i zapiski ich uczestników obu wrogich wojsk oraz zestaw ponad 40 mapek, ukazujących szczegóły tych walk do szczebla pułku. Książka prezentuje bitwę bez zbędnej gloryfikacji Wielkiej Armii, której ta nie potrzebuje, bo czyn żołnierza świadczy sam za siebie. Ukazuje poszczególne etapy bitwy z jej przełomowymi momentami i epizodami wartymi uwiecznienia. Zawiera szczegółową analizę sił i strat, a także specjalny akapit poświęcony polu bitwy wczoraj i dziś. Tak jak bitwa pod Austerlitz weszła do kanonów sztuki wojennej, tak i ta książka powinna znaleźć się w biblioteczce każdego zainteresowanego epoką napoleońską, a zwłaszcza wojnami tego okresu.

źródło opisu: Wydawnictwo INFORTeditions

źródło okładki: Wydawnictwo INFORTeditions