Znak czterech

Okładka książki Znak czterech Arthur Conan Doyle
Okładka książki Znak czterech
Arthur Conan Doyle Wydawnictwo: Algo Cykl: Sherlock Holmes (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Sherlock Holmes (tom 2)
The Sign of Four
Algo
2012-06-13
2012-06-13
Ewa Łozińska-Małkiewicz
sherlock holmes kryminał zagadka

Okładka książki Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki Moriarty: Tom 18 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: Tom 18 Arthur Conan Doyle,...

To co w Sherlocku chcemy znaleźć - tutaj znajdujemy.

To co w Sherlocku chcemy znaleźć - tutaj znajdujemy.

"Znak Czterech" Arthura Conan Doyle'a to klasyczna mieszanka tajemnicy, przygody i oczywistego geniuszu najbardziej znanego detektywa na świecie - Sherlocka Holmesa w drugim tomie jego przygód.

Tym razem na Baker Street zjawia się klientka, która prosi naszych bohaterów o pomoc w rozwiązaniu, błahej wydawałoby się sprawy.

To z początku proste zlecenie wciąga czytelnika niesamowitym klimatem Londynu z końca XIX wieku i raczy garścią opowieści z czasów kolonialnych Indii. Znajdzie się miejsce na tajemniczy skarb oraz brawurowy pościg za przestępcami łodzią parową po Tamizie. Holmes cały oddaje się śledztwu, a nasz ukochany narrator - doktor Watson - bardziej jest zainteresowany wdziękami klientki, niż rozwikłaniem tej zagadki.

Jeżeli jesteś fanem dobrego kryminału i nie przeszkadza ci lekko archaiczna otoczka, to dasz się porwać tej intrydze, zwłaszcza że jest bardzo krótka, ale wciągająca.

To z początku proste zlecenie wciąga czytelnika...

W drugiej odsłonie przygód Sherlocka Holmesa, detektywa znużonego brakiem zajęć, zaskakuje wizyta młodej kobiety z zagadką, która na początku wydaje się prosta, lecz szybko okazuje się bardziej skomplikowana.

Śledztwo stawia przed Holmesem pewne wyzwania, jednakże jego wyjątkowe umiejętności detektywistyczne, pozwalają mu jak zwykle znajdywać kolejne rozwiązania. W trakcie tego tomu mamy okazję poznać Watsona z zupełnie innej strony, bowiem wpływ wspomnianej damy pozwala mu ujawnić swoją romantyczną naturę. Chociaż rozwiązanie niekoniecznie zachwyca, książkę czyta się z podobnym zainteresowaniem co pierwszy tom. Każda strona wciąż wciąga, a akcja utrzymuje swoje tempo.

Po raz kolejny spotkanie z zagadką kryminalną w klasycznej odsłonie. Mamy tu wszystko, co charakterystyczne dla dochodzenia prowadzonego przez Sherlocka Holmesa. Interesująca lektura.

„Sherlock Holmes – Znak czterech”
🕵️
„Sherlock Holmes zdjął buteleczkę z gzymsu nad kominkiem i wyjął strzykawkę ze schludnie wyglądającego oprawionego w skórę pudełeczka. Długimi nerwowymi palcami zamontował cienką igłę i odwinął mankiet koszuli. Jego oczy patrzyły z zastanowieniem na pokryte siniakami przedramię i nadgarstek, całe w kropkach i szramach po niezliczonych ukłuciach. Wreszcie zdecydował się, wkłuł się ostrym końcem igły, lekko wcisnął malutki tłoczek i zanurzył się głęboko w oparcie fotela z długim westchnieniem zadowolenia.”
🕵️
Czytając pierwsze linijki drugiej części serii o Sherlocku doznałam szoku. Niedowierzanie. Dlaczego? Czy tak tęgie „mózgi” muszą sięgać po takie czyny? Nie radzą sobie ze swoją nadzwyczajnością?! Na szczęście bardzo szybko Panowie dostają kolejne zlecenie, które jak możecie się domyślić kończy się sukcesem. Czy aby na pewno? Jedno jest pewne ta przygoda zakończyła się „happy endem” dla doktora Watsona. Jak mylicie co się wydarzyło?

„Sherlock Holmes – Znak czterech”

7/10
Druga książka o przygodach słynnego detektywa z Baker Street. Dla wszystkich fanów Sherlocka Holmesa mało zaskakująca. Wszystko jak w powieściach Doyle’a. Jedno to lubią, inni wręcz przeciwnie. Tym razem Sherlock Holmes musi zmierzyć się z kolejnymi zabójstwami i utratą wielkiego skarbu swojej klientki. Ciekawostką jest wątek miłosny, wpleciony w postać Watsona. Jak zawsze wszystko udaje się pięknie rozwiązać.

Jak ktoś lubi Sherlocka Holmesa - nie będzie zawiedziony.

7/10

Podsumowując historia mocno odtwórcza (oczywiście w porównaniu do "Studium w szkarłacie"),ale bardzo przyjemna. Mała zaskakująca, Sherlok ten sam, Watson trochę mniej głupi. Wahałem się nad 7, ale przez zbyt duże podobieństwo do pierwszego tomu dałem 6.

Mało zaskakująca historia, konstrukcja podobna do "Studium w szkarłacie". cały czas miałem wrażenie, że sir A. C. Doyle wziął to co sprawdziło się w pierwszym tomie pozmieniał lekko postacie i gotowe. Na dobitkę dostajemy spowiedź głównego złoczyńcy zaskakująco podobną do tego co serwuje nam "Ojciec Mateusz" - dobrze wiedzieć, że scenarzyści przynajmniej mają dobry wzór :)...

Do Sherlocka Holmesa przybywa Mary Morstan z nietypowym zleceniem. Jej ojciec zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach a kobieta co roku otrzymuje w prezencie drogocenną perłę. Nadawca zapragnął się z nią spotkać a na te spotkanie może zabrać swoje ludzi ,postanawia zabrać obu panów. I tu rozpoczyna się historia która wyciąga detektywa z marazmu. Poznajemy bowiem historię skarbu którego właścicielka ma pozostać Mary...

Książka jest świetną lekturą do poczytania sobie ,bez nadmiernych ekscesów i głowienka się nad rozwiązaniem ,lubię przygody Holmesa,klimat Londynu z końca XIX wieku ,opowieść o koloniach Indyjskich ,tajemniczy skarb i pościg za przestępcami łodzią parową po wodach Tamizy było dla mnie przyjemnością.

Klasyczny kryminał o przygodach Sherlocka Holmesa i … doktora Watsona, tradycyjnie będącego narratorem utworu. Schemat konstrukcyjny powieści jest typowy – w spokojne popołudnie pojawia się klientka ze zleceniem, które stopniowo rozwija się i przekształca w dużą awanturę, o niemal międzykontynentalnym (w retrospekcjach) zasięgu. Pojawiają się nowe postacie, żywe i martwe (kolejne zgody w wyniku przestępstw),tajemnica z przeszłości, skarb, ucieczki i pogonie oraz finał z wyjaśnieniem całej historii.
Pewną ciekawostką są ówczesne metody poruszania się po Londynie i okolicach oraz kulisy pracy miejscowej policji. Dziś wyglądające archaicznie, ale w chwili powstania powieści nie zwracające pewnie niczyjej uwagi.
Jest też niejaki wątek edukacyjny – w celu zlokalizowania uciekiniera Holmes nie waha się korzystać z pomocy chłopców - łobuziaków. No i co nietypowe dla cyklu o londyńskim detektywie – jest i wątek romansowy. Bardzo niewinny, prawdziwie wiktoriański i pasujący do czasów powstania powieści.
Typowa pozycja z cyklu o Sherlocku Holmesie, plasująca się wśród tych, które mimo wszystko lepiej się zestarzały.

Sherlock ćpający z nudów rozłożył mnie na łopatki 😂

Sherlock ćpający z nudów rozłożył mnie na łopatki 😂