Nieletnim wstęp wzbroniony

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-00403-2
obozy
Amanda

"Nieletnim wstęp wzbroniony" to wspomnienia Andrzeja Bartoszyńskiego z lat 1939-1945.Gdy wojna wybucha autor ma 11 lat i jest wychowany w atmosferze patriotyzmu,wstępuje później do organizacji Szare szeregi za co zostaje aresztowany.Andrzej Bartoszyński zostaje osadzony na Pawiaku a następnie w obozie koncentracyjnym Gross Rosen oraz filii obozu Flossenburg koło Litomierzyc.Bartoszyński pisze wspomnienia z tych miejsc jako dorzały emocjonalnie i fizyczne człowiek, mimo to potrafi ukazać tragizm sytuacji widziany oczyma 11 letniego chłopca,jego pobyt w obozach oraz na Pawiaku oraz obraz okupacji widziany oczyma dziecka.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, Kraków 1980

facq | 2016-10-23
Przeczytana: październik 2016

Długo się zbierałem do jej przeczytania, ze względu na przesyt tematyką. Potrafi wciągnąć, mniej tematyki obozowej, więcej więziennej widzianej oczami dziecka - jednak nie jest opisana infantylnie, a z dużą ilością szczegółów. Książka raczej trudno dostępna, ja kupiłem na allegro wydanie takie, jak na zdjęciu - z 1980 roku.