Miłości polskich królowych i księżniczek. Czas Piastów i Jagiellonów

Okładka książki Miłości polskich królowych i księżniczek. Czas Piastów i Jagiellonów Iwona Kienzler
Iwona Kienzler Wydawnictwo: Bellona Cykl: Historia z alkowy (tom 2) historia
historia
Historia z alkowy (tom 2)
Bellona
2012-07-11
2012-07-11
królowe księżniczki romanse

Po 116 stronach zrobiłam DNF, bo nie byłam w stanie wierzyć już w informacje podawane przez autorkę. Stało się tak, bo podczas czytania wychwyciłam kilka przekłamań i traktowanie legend jak prawdziwych wydarzeń. Również nie spodobało mi się postrzeganie rządów danego władcy przez pryzmat relacji z żoną/żonami, zgadzam się, że zdradzanie żony jest złą rzeczą, ale zazwyczaj nie ma związku z rządami- szczególnie zdenerwowało mnie to w rozdziale z udziałem Kazimierza Wielkiego, w którym była kolejna niezbyt lotna rzecz-czyli postrzeganie wycofania się z walki o dane terytorium jako gorsze od walki, która i tak nic nie zmieni, a życie stracą niewinni żołnierze i utraci się dużo pieniędzy. Ogólnie nie polecam osobom znającym się na historii, bo można się srogo wkurzyć.

Czyta się lekko i szybko. Polecam do autobusu czy pociągu.

Czyta się lekko i szybko. Polecam do autobusu czy pociągu.

Oto jak można napisać bardzo nudną książkę na bardzo ciekawy temat. Historyczny suchar. Niestrawny.

Niezwykły obraz polskich księżniczek oraz polskich królowych, których nie znajdziemy na kartach podręczników do historii. ciekawy wybór postaci i dobrze napisana książka.

Jestem zdziwiona tak wysoką oceną tej książki tutaj. Czyżby kobiece grono czytelnicze miało tak niskie wymagania względem pozycji traktujących o historii? Niestety, wygląda na to, że tak. Odrobina intryg, skandali oraz tajemnic ubrana w historyczną otoczkę, najwyraźniej wystarcza, aby zaspokoić ciekawość dotyczącą historii Polski.

Iwona Kienzler w swojej książce próbuje pisać historię polskich królowych i księżniczek. Trzeba zaznaczyć, że do ich alkowy niekoniecznie zagląda. Autorka bardzo często odchodzi od tematu bohaterek swoich rozdziałów, chętniej poświęcając czas ich ojcom, mężom i synom. Pani Iwona zaznacza, że chciałaby napisać o władczyniach kobiecym okiem, natomiast właściwie tego nie robi, ciągle zbaczając z głównego tematu. Bardzo nie lubię takiej niesłowności oraz niekonsekwencji względem czytelnika.

Warsztat pisarski autorki pozostawia również wiele do życzenia. Znajdziemy mnóstwo przypuszczeń, gdybań oraz nietrafnych wniosków i tez. Możliwe, że jest to spowodowane ubogą wiedzą historyczną pani Kienzler, bardzo słabym zaznajomieniem się z tematem - wystarczy spojrzeć na załączoną biografię, gdzie pełno jest opracowań, zamiast źródeł. Liczne przeinaczenia, literówki, mylenie person, a także prosty, bardzo ubogi styl pisarski działają na niekorzyść tej pozycji.

Właściwie, nie wiem dla kogo autorka napisała tą książkę. Jako wprowadzenie do historii kompletnie się nie nadaje - laik nie wyłapie przekłamań i przeinaczeń, dostając nieprawdziwy obraz ówczesnej rzeczywistości. Fascynaci tematu będą rozczarowani słabym rzemiosłem autorki i niemerytoryczną treścią. Podobno jest to książka dla kobiet od kobiety o wielkich kobietach. Tylko czy żeńska część czytelniczek naprawdę chce czytać takie nijakie czytadła, że tak określę harlequiny historyczne? Wydaje mi się, że nie na takich pozycjach powinniśmy opierać swoją wiedzę historyczną. Istnieje wiele lepszych pisarzy historycznych (w tym kobiet) piszących o wielkich władczyniach i monarchiniach.
Książki, niestety, nie polecam nikomu (choć miałam, co do niej wielkie nadzieje).

Iwona Kienzler w swojej książce próbuje...

Książka bardzo słaba, zawiera błędy logiczne we wnioskowaniach, liczne powtórzenia, prawie dosłowne zdania z Wikipedii, słabe źródła, tendencyjne opinie, zaprzeczenia i wiele innych błędów. Słabo się czyta, lektura Wikipedii zapewni niemal identyczną ilość informacji

Sporo ciekawych informacji, niestety styl pisania nieciekawy. Chaos, niepotrzebne poboczne wątki, suche fakty bez komentarza. Barwniej pisane są nawet podręczniki do historii.

Zawiodłam się, książka dużo powtarza z tomu 1 serii a po za tym, czytając kolejne rozdziały powtarza wiadomości z poprzednich. Można zauważyć, że autorka napisała ją na siłę. Nie polecam dla tych co już czytali Tom 1, ale polecam tym którzy nie czytali, bo napisana jest w sposób ciekawy.

Muszę przyznać, że ta pozycja mnie trochę rozczarowała. Spodziewałam się po niej czegoś innego. Mam na swoim koncie przeczytanych wiele książek w tym stylu, (dworskie intrygi, miłości itp.) ale ta jest po prostu trochę nudnawa. Do 40 strony bardzo ją chciałam odstawić, potem się trochę rozkręciło, aczkolwiek nastawiłam się niepotrzebnie na to, że dowiem się jakiś pikantnych faktów, poczytam o tragicznych miłościach. Niby wszystko to w tej książce było, a jednak podane w tak suchy sposób, jak pisane są tylko nudne podręczniki szkolne, z których niby dowiemy się wszystkiego, ale jest to tak nudnie napisane, że nie zapamiętujemy nic. Autorce niestety wyszedł taki szkolny podręcznik, z masą faktów - czasem nawet niepotrzebnych - bo tak bardzo odbiegających od wątków miłosnych, że po jakimś czasie orientujemy się, że przecież to nie sedno tej sprawy. Poza tym, pozycja w mojej opinii, powinna nazywać się raczej Miłości polskich władców. Przez cały czas miałam wrażenie, że autorka sama zapomniała, że chciała się skupić na kobietach.
W książce jest też kilka błędnych dat - autorka opisuje choroby w latach, w których te postacie się dopiero urodziły itp. Takie rzeczy w książkach historycznych nie powinny mieć miejsca. Można pomylić rok, dwa, końcówkę, ale pomylić się o 20 lat?

Smaczek dla każdej osoby interesującą się historią a w szczególności historią obyczajową. Jeśli myślisz, że znasz historię naszych wielkich władców to się grubo mylisz. Dzięki tej książce jesteś w stanie poznać ich życie ze strony ich kobiet - naszych księżniczek i królowych. Od razu można powiedzieć, że nie wszystkie miały łatwo. Niektóre dzięki inteligencji i mocnemu charakterowi były wstanie udźwignąć rolę żony, często zdradzanej bądź niekochanej, lub matki. Autorka w sposób prosty i przejrzysty wplata w dzieje naszej ojczyzny smaczki życia na dworach królewsich. Tak naprawdę nie znamy własnego podwórka a powinnyśmy.

• Biografie
  • Historyczne
  • Historia Polski
  • Z historią w tle

Dodaj cytat z książki Miłości polskich królowych i księżniczek. Czas Piastów i Jagiellonów