Ocalone z Titanica

Prószyński i S-ka
2012-08-28
2012-08-28
Edyta Jaczewska
Titanic katastrofa ofiara przeżycie życie śmierć

Ciekawa książka, bo na faktach. Cały czas fascynuje temat Titanica. Może trochę "rozciągliwa " i w pewnym momencie miałam ochotę przerwać czytanie, ale dobrnęłam do końca.

Titanic od ponad stu lat wzbudza niezwykłe emocje. Z pewnością trudno spotkać kogoś, kto nie wie, co się stało z niezatapialnym cudem... W powieści ,,Ocalone z Titanica" autorka niewiele uwagi poświęca samemu momentowi katastrofy, ale skupia się bardziej na tym, co działo się później. Przedstawia wydarzenia z punktu widzenia ambitnej dziewczyny, która potrafi łamać konwenanse i walczyć o siebie, swoje marzenia... Podróż marzeń stała się koszmarem, ale otworzyła drzwi do innego życia... Jakim kosztem? Czy wszystko było tak, jak powinno? Czy nie można było ocalić więcej osób? Pojawia się mnóstwo pytań. Czy na wszystkie znajdą się odpowiedzi?

7 gwiazdek

7 gwiazdek

Książka wciąga od pierwszej strony. Historia opowiada o losach młodej angielskiej szwaczki, która stawia wszystko na jedną kartę, aby zrealizować swoje życiowe plany. Postanawia wyruszyć do Ameryki, do kraju większych możliwości i lepszych perspektyw. Krok po kroku osiąga swoje cele, napotykając jednak po drodze sporo trudności, wynikających z pozycji społecznej. Snobizm i pretensjonalne zadęcie klas wyższych widoczne jest w każdym momencie akcji. Nie wszyscy przedstawiciele tej warstwy społecznej są tacy sami, ale łączy ich wiele. Nie wszyscy pogardzają biedniejszymi od siebie, ale w ich zachowaniu i sposobie mówienia widać, że uważają się za lepszych w każdej kwestii.

Dobra książka, która zachęciła mnie to drążenia tematu ludzi którzy przeżyli katastrofę Titanica.

Ciekawa, w części oparta na faktach historia.

Ciekawa, w części oparta na faktach historia.

Na końcu recenzji ciekawostka - zachęcam do przeczytania ;)

Nie oczekujcie zbyt wiele od "Ocalonych z Titanica" (nawiasem mówiąc tytuł oryginalny - moim zdaniem lepszy i w swej prostocie bardziej intrygujący - to "The dressmaker", czyli po prostu "Krawcowa"; pasjami fascynuje mnie daleko posunięta fantazja tłumaczy - wydawnictw? - w przekładaniu tytułów). Powieść miała potencjał, ale nie został on nawet w połowie wykorzystany.
Autorka zbudowała fabułę wokół losów dwóch ocalałych z katastrofy osób: Lucy Duff-Gordon i jej męża Cosmo. Są to postacie autentyczne, podobnie jak siostra Lucy, Elinor. Natomiast postacią fikcyjną jest główna bohaterka książki, Tess - tytułowa krawcowa, a zarazem służąca czy też asystentka Lucy. (Duff-Gordonom faktycznie towarzyszyła asystentka, która również ocalała, nazywała się jednak Laura Mabel Francatelli.) W dużej mierze prawdziwe są także przedstawione w książce zeznania świadków przed komisją senacką, powołaną po katastrofie Titanica - autorka korzystała ze stenogramów przesłuchań.
I to by było na tyle, jeśli chodzi o autentyczność. Bohaterowie powieści są mało wiarygodni, jednowymiarowi, sztuczni, zachowują się nienaturalnie. Wątek Jacka Bremertona zupełnie mnie nie przekonał. Narracja jest słaba i tak naprawdę mało interesująca. Sam moment katastrofy przedstawiony - mówiąc kolokwialnie - beznadziejnie. Żadnych emocji, ot, kwadrans i statek zatonął. Dalej jest troszkę może lepiej, ale i tak zupełnie nie satysfakcjonująco.
Jedyne za co jestem wdzięczna autorce, to fakt, że zrobiłam rozeznanie w lekturach traktujących o Titanicu i teraz przeczytam coś, co na pewno będzie lepsze od tego ;)

Na koniec obiecana ciekawostka: w książce opisana jest historia pewnej tancerki i jej męża, który uratował się dzięki przyobleczeniu się w... obrus i udawaniu kobiety. Z tym obrusem to lekka przesada ;) Ale podobno faktem jest, że jeden z pasażerów Titanica rzeczywiście przebrał się w damską suknię, co umożliwiło mu dostanie się do szalupy i ocalenie życia. I tak się złożyło, że był to nasz rodak, Polak pochodzący z Białegostoku, nazwiskiem Grudzik.
W maju 1912 rozpisywała się o tym wydarzeniu polska prasa: "Kurjer Warszawski", krakowski "Czas" i "Gazeta Toruńska". Co ciekawe, nazwiska Grudzik nie ma na listach pasażerów Titanica zamieszczonych na stronie www.encyclopedia-titanica.org... Pojawia się za to w publikacji Stanisława Łempickiego "Tragedia oceanu. Strzaskanie i zatonięcie okrętu Titanic (...)", którą wydano w roku 1912. Jak więc było naprawdę z tym Grudzikiem? Chyba się nie dowiemy. Ale rzecz warta wzmianki :)

Na końcu recenzji ciekawostka - zachęcam do przeczytania ;)

Nie będę się wypowiadać na temat stylu pisania, bohaterów i ogólnie całej oprawy tej książki, bo mnie wystarczył sam tytuł żeby z wielką radością porwać ją z półki w bibliotece Odkąd w wieku 12 lat po raz pierwszy obejrzałam "Titanica" jestem jego wielką fanką, od tamtej pory widziałam go już kilkanaście razy:) Czytałam przeróżne opisy katastrofy, zdjęcia i żałuję ogromnie że za późno się dowiedziałam o wystawie w Warszawie:( Co do książki to z ogromnym zainteresowaniem czytałam o przesłuchaniach świadków na komisji bo od zawsze byłam ciekawa jak to wyglądało z punktu widzenia pasażerów. Wolałabym chyba jednak tę książkę nie jako obyczajówkę a jako reportaż.

Czy na katastrofę najsłynniejszego statku na świecie, legendarnego Titanica można spojrzeć inaczej? Wydawać by się mogło, że popkultura wykreowała jednoznaczny obraz tragedii. Ale sama katastrofa to był moment, dla wielu osób prawdziwy dramat zaczął się później, już na lądzie. Wtedy to nadszedł czas podsumowań, rozliczeń i odkrywania przyczyn. Tym tropem poszła w swojej powieści Kate Alcott. Dla niej podróż najsłynniejszym liniowcem i moment zatonięcia to zaledwie wstęp.

Fabuła powieści koncentruje się wokół dwóch kobiet: młodziutkiej Tess, która ucieka od życia służącej, mając nadzieję na rozpoczęcie nowego życia w Ameryce oraz Lucille - sławnej projektantce mody. Ich losy splotą się tuż przed wypłynięciem statku. Obie kobiety wyjdą cało ale jakże różna będzie ich postawa w obliczu dramatu.

,,Ocalone z Titanica" to opowieść o odwadze i cichym bohaterstwie. Perfekcyjnie prezentuje całą gamę różnych ludzkich zachowań: tych, którzy wspierali,pomagali a także tych, którzy odznaczyli się egoizmem, tchórzostwem oraz kłamstwem. Pokazuje, że nawet jeśli można okłamać wszystkich na około, samego siebie nie da się oszukać, a ciężar winy może okazać się zbyt przytłaczający. Gdzieś w tle głównego wątku pojawia się delikatna opowieść o miłości oraz jest kreślony ciekawy obraz emancypacji kobiet na początku XX wieku.

,,Ocalone z Titanica" nie ustrzegły się kilku potknięć fabularnych ale to z pewnością ciekawa i wciągająca opowieść mocno osadzona w historii. Dobrze oddaje klimat oraz specyfikę tego okresu pozwalając na chwilę oderwać się od rzeczywistości XXI wieku. Zachęcam!

Bardzo dobra książka, pierwsza powieść autorki. Znakomicie sie czyta nie nudzi, nie wprowadza nadmiernych ozdobnikow. Książka ukazuje nam tragedie od strony kilku postaci, daje do myślenia jakbys my sie zachowali. Trudno tu okreslac co do lubienia postaci, poniewaz ksiazka jest poparta prawdziwymi osobami, jednak jedno mozna wyrazic im wyżej w drabinie spolecznej tym ludzie glupieja i zatracaja prawdziwe zycie

• Literatura amerykańska

Dodaj cytat z książki Ocalone z Titanica