Zacząć jeszcze raz

Novae Res
2012-01-01
2012-01-01
miłość indywidualizm

Fantastyczny debiut literacki. Historia porzuconej kobiety która próbuje zacząć jeszcze raz. Książki M Dziuma przeczytałam jednym tchem, w zasadzie jedna po drugiej. Polecam!

Małgorzata Posieszna-Zienkiewicz użyła w stosunku do tej powieści pewnego określenia, które wydaje się oddawać w całości jej treść - anatomia zdrady. Nic dodać, nic ująć. Nie ma tutaj wartkiej akcji, ani porywającej fabuły - są emocje. Te najprawdziwsze, najgłębsze. Są ludzie z krwi i kości, nie wyróżniający się pozornie niczym spośród reszty. Żyją, kochają się i wydawać by się mogło, że do szczęścia - takiego zwykłego, ludzkiego - niczego więcej im nie potrzeba. Niespodziewana perspektywa możliwości poprawienia bytu zmienia ich codzienność w koszmar i niszczy to, co przez lata pielęgnowali i o co dbali.

Polecam. Jako ostrzeżenie, jako studium psychologiczne, jako lekcję empatii. Nie jest to książka łatwa, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Traktuje o sprawach trudnych, nieraz nie do przeskoczenia. Trzeba z pewnością nad nią pomyśleć. Oswoić. Spędzić z nią trochę czasu. Ale naprawdę warto przeczytać - i każdy, niezależnie od płci czy wieku powinien to zrobić. Bo życie bywa naprawdę przewrotne, i czasem pod pokusą czegoś cudownego potrafi "wyciąć" niezły numer i zabrać to, co najcenniejsze.

Na półkach: , , , , , ,

Na wstępie pragnę podziękować autorce, Pani Magdalenie Dziumie, za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

W książce tej poznajemy losy Justyny i jej zdawało by się idealnego pod każdym względem męża Roberta... Małżeństwo stanowi małą, dwuosobową rodzinę, w której sielanka trwa do momentu kiedy Robert zmienia pracę na lepiej płatną i zarazem coraz bardziej pochłaniającą... Mało tego nowa posada bardzo mocno wypływa na jego ambicję...

Początkowo Justyna godzi się z tym, aby praca Roberta i wszystko, co z nią związane wiodło prym w ich domu... Łudzi się, iż jest to wyłącznie tymczasowa sytuacja, gdyż mąż dzięki nowej pracy ma szansę realizować się zawodowo i jak to często w nowej pracy bywa na początku musi się wykazać...

Niestety z biegiem czasu sytuacja tylko się pogarsza, nasza bohaterka czuje się coraz bardziej zepchnięta na margines życia męża, a co za tym idzie coraz bardziej samotna...

Jeśli chcecie dowiedzieć się jak potoczą się losy Justyny i Roberta? Jaki scenariusz napisze im życie? Sięgnijcie po tę, aż kipiącą od emocji historię, dzięki której przyjrzeć można się "anatomii" związku dwojga ludzi... Autorka w sposób bardzo interesujący tworzy portrety psychologiczne wykreowanych przez siebie postaci... Lektura ta jest według mnie warta uwagi.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Ciekawe studium zdrady.

Ciekawe studium zdrady.

Decydując się na związek z ukochaną osobą mocno wierzymy, że od teraz cały świat leży u naszych stóp. Życie jednak bardzo często pisze własne scenariusze zaskakując w najmniej spodziewanym momencie. Na początku jest pięknie, uroczo i namiętnie, lecz z czasem uczucie stygnie zdominowane przez codzienne mniej lub większe problemy. Co zrobić, gdy pojawi się pierwszy małżeński kryzys? Starać się walczyć z przeciwnościami losu, czy może uciec od wszelkich kłopotów jak najdalej? Przed takim dylematem stoi Justyna Koralska, główna bohaterka książki ,,Zacząć jeszcze raz'' Magdaleny Dziuma.

Justyna od roku jest szczęśliwą mężatką. Mieszka z Robertem w podwarszawskiej miejscowości Miszewo Wielkie. Na co dzień uczy dzieci w szkole, zaś mąż, ( mimo, iż ma tytuł magistra międzynarodowych stosunków gospodarczych) pracuje fizycznie w warsztacie. Choć Koralscy nie mają jeszcze własnego potomstwa, to jednak ledwo wiążą koniec z końcem. Pewnego dnia sytuacja ulega zmianie. Robert przynosi swojej żonie radosne wieści. Wreszcie udaje mu się znaleźć pracę na miarę jego możliwości, jako prezes w firmie GLOBAL, dzięki czemu status finansowy także ulegnie znacznej poprawie. Justyna cieszy się szczęściem ukochanego, ale z każdym mijającym tygodniem czuje, że ich wspólne drogi coraz bardziej się rozchodzą. Mężczyzna nieustannie wyjeżdża w kilkudniowe delegacje, przykłada większą wagę do swojego wizerunku i cały czas z kimś smsuje. Intuicja podpowiada Koralskiej, iż małżonek prawdopodobnie ją zdradza. Zbliża się pierwsza rocznica ślubu. Justyna stawia wszystko na jedną kartę i szczerze rozmawia z Robertem o swoich wątpliwościach. Już wkrótce dziewczyna usłyszy prawdę, która mocno ją zaskoczy.

Nie powinno się oceniać książki po okładce, ale szata graficzna ,,Zacząć jeszcze raz'' w wykonaniu Izy Szewczyk, tak bardzo mnie urzekła swą subtelnością obrazu i głębią koloru, iż niemal natychmiast zapragnęłam bliżej poznać jej treść. Muszę przyznać, że fabuła powieści także spełniła moje literackie oczekiwania. Magdalena Dziuma stworzyła niezwykle prawdziwą, emocjonalną historię, w którą zaangażowałam się całym sercem. Perypetie Justyny zakorzeniły się w moim umyśle bardzo głęboko. Początkowo w jej związku panowała pełnia szczęścia i nic nie zwiastowało nadchodzących ciemnych chmur. Wspólnie z Robertem żyli na średnim poziomie, ale małżonek usilnie pragnął wybić się ponad przeciętność. Niestety nowa praca pochłonęła go tak bardzo, że wiele spraw zabrnęło za daleko. Los zakpił sobie z ich małżeńskiej stabilności. Kiedy Koralski spełniał się zawodowo, Justyna coraz częściej zmagała sie z pustką i samotnością, która tylko utwierdziła ją w przekonaniu, że pieniądze szczęścia nie dają. Dalsze wydarzenia są niczym sztylet w sercu dla młodej dziewczyny. Na szczęście autorka na przykładzie głównej bohaterki pokazała nam, jak mimo przeciwności losu godnie walczyć o własne szczęście.

,,Zacząć jeszcze raz'', to bardzo poruszająca i emocjonująca powieść. Magdalena Dziuma z niebywałą subtelnością i wrażliwością nakreśliła portret młodej kobiety, która choć znalazła się na życiowym zakręcie, to jednak dzięki pomocy przyjaciół i rodziny nie załamała się, tylko odważnie zaczęła szukać innej drogi do duchowego spełnienia. Cała historia nie byłaby tak autentyczna i prawdziwa, gdyby nie lekki, swobodny i współczesny styl narracji połączony z plastycznymi opisami uczuć. Akcja płynie swoim naturalnym rytmem, lecz spontaniczne epizody dają lawinę różnorodnych emocji. Osobiście nie mam żadnych zastrzeżeń i moim zdaniem wszystko idealnie ze sobą harmonizuje tworząc poruszającą opowieść, która daje nadzieję na lepsze jutro.

Szczerze polecam przeczytać ,,Zacząć jeszcze raz''. To nie jest zwyczajna lekka, niezobowiązująca powieść. To literatura pełna finezji poruszająca ważne tematy, jakie mogą dotknąć każdego z nas. Wejdź w sam środek małżeńskich problemów Justyny i Roberta i poczuj, co to miłość, niepewność, strach i nadzieja. Serdecznie zapraszam.

• Polskie
  • 2015
  • Literatura obyczajowa i romans
  • Na mojej półce
  • Przeczytane w 2014
  • Mój

Dodaj cytat z książki Zacząć jeszcze raz