Korona śniegu i krwi

Okładka książki Korona śniegu i krwi
Elżbieta Cherezińska Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Odrodzone królestwo (tom 1) powieść historyczna
768 str. 12 godz. 48 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Cykl:
Odrodzone królestwo (tom 1)
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2012-06-26
Data 1. wyd. pol.:
2012-06-26
Liczba stron:
768
Czas czytania
12 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375069945
Tagi:
Przemysł II Łokietek rozbicie dzielnicowe historia polski słowiańska fantasy
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (65) kwiecień 2024 Izabella Adamczewska, Anne Applebaum, Justyna Bargielska, Łukasz Barys, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Elżbieta Cherezińska, Piotr Cieśliński, Didier Eribon, Maciej Hen, Urszula Honek, Maciej Jarkowiec, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Pierre Lemaitre, Renata Lis, Zbigniew Mentzel, Weronika Murek, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Małgorzata Rejmer, Marcin Sendecki, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Andrzej Stasiuk, Maria Stiepanowa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk
Ocena 7,0
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (59) / 2023 Izabella Adamczewska, Katarzyna Boni, Małgorzata Buchalik, Martín Caparrós, Elżbieta Cherezińska, Bartosz Hlebowicz, Miłada Jędrysik, Katarzyna Kazimierowska, Marzanna Bogumiła Kielar, Anna Landau-Czajka, Renata Lis, Paulina Małochleb, Mateusz Mazzini, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Gary Shteyngart, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Dubravka Ugrešić, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Ludwig Wittgenstein, Olga Wróbel, Hanya Yanagihara
Ocena 6,2
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Ziarno granatu. Mitologia według kobiet Katarzyna Boni, Elżbieta Cherezińska, Julia Fiedorczuk, Agnieszka Jelonek, Renata Lis, Weronika Murek, Grażyna Plebanek, Joanna Rudniańska, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Aleksandra Zbroja, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,0
Ziarno granatu... Katarzyna Boni, Elż...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Historia jak żywa



1720 52 39

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
4426 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
506
4

Na półkach:

Kiedyś historia była moim ulubionym przedmiotem w szkole. W przeciwieństwie do sporej ilości uczniów uczyłam się jej z chęcią, potrafiłam z pamięci wyrecytować wiele dat związanych z ważnymi wydarzeniami i postaciami. Zawsze jednak przy pewnych tematach pojawiał się problem. Za nic nie mogłam zapamiętać, co dokładnie działo się w czasach rozbicia dzielnicowego.
Całkiem niedawno, a dokładniej w grudniu znajoma poleciła mi książkę Cherezińskiej. Na początku okazywałam sceptycyzm, gdyż byłam pewna, że nic nie pomoże mi poukładać sobie w głowie wydarzeń tego sprawiającego trudności okresu. Na szczęście, myliłam się.
Już pierwsze strony powieści przenoszą nas w magiczne realia trzynastowiecznej Polski. Kraj podzielony na wiele księstw pogrążył się w chaosie. Nie wszystko jednak stracone. Zapobiec kompletnemu upadkowi państwa może tylko Przemysł II. Młody książę Starszej Polski zdecydowanie jest postacią z rodzaju tych, którym czytelnik z zapałem kibicuje. Dobrze się składa, bo towarzyszyć mu będziemy przez większą część "Korony śniegu i krwi".
Pozostali bohaterowie są dokładnie tacy, jacy powinni być. Jedni dają się lubić, jak na przykład skromny kantor Katedry Gnieźnieńskiej, Jakub Świnka. Na widok innych natomiast zgrzytamy zębami. W całej książce nie ma jednak postaci kompletnie bezwartościowej, która nie wnosi nic do wydarzeń i służy jako zapychacz.
Czytając powieść Cherezińskiej diametralnie zmieniło się moje wyobrażenie o Piastach. Do tej pory postrzegałam ich jako zwykłych królów i książąt. Teraz natomiast jawią się w mojej głowie jako wieczni awanturnicy lubujący się w porwaniach i zabójstwach, na dodatek, najchętniej występujący przeciwko członkom swojego rodu. Doskonale podsumowuje to często powtarzający się cytat z książki: Nie daj Boże zjazd piastowski!
Kolejny plus to przedstawienie rozdziałów. Każdy z nich skupia się na konkretnej osobie, co jest niemalże konieczne przy tak dużej ilości treści i mnogości wydarzeń. W ten sposób łatwiej czytelnikowi połączyć pewne fakty.
Jeśli już jesteśmy przy stronie technicznej, powiem, że okładka mimo swojej prostoty obudziła we mnie patriotkę. Postać na niej widniejąca, otulona skrzydłami biało-czerwonego orła, prezentuje się nadzwyczaj majestatycznie. Wystarczy chwila, żeby poczuć dawną potęgę polskich władców.
Rzadko spotykam się z tekstami traktującymi o mitologii słowiańskiej, która zresztą nigdy nie wydawała mi się specjalnie interesująca. Tutaj natomiast mamy Trzygłowa, jego kapłanów, ludzi Starszej Krwi. Możemy przenieść się w świat pogańskich wierzeń, poznać dawniejszych bogów. Dla mnie było to niezmiernie ciekawe doświadczenie. Nie powiem, że zaczęłam fascynować się tamtejszą religią, ale z chęcią dowiem się czegoś więcej na jej temat.
Skoro już jesteśmy przy Starszej Krwi... jest to jeden z niewielu wątków, na których się zawiodłam. Kiedy robiło się ciekawie i z niecierpliwością czekałam jak się rozwinie, a szedł w dość obiecującym kierunku, autorka jakby o nim zapomniała. Na szczęście wydarzenia rozgrywające się wokół Przemysła okazały się wystarczająco ciekawe, by odsunąć moją uwagę od niewykorzystanego potencjału.
Gdy w pewnym momencie przeczytałam, że zwierzę herbowe ożywa i "schodzi" z tarczy, pomyślałam: "Oni sobie to tylko wyobrażają, prawda?" Nie, nie prawda. W końcu zdałam sobie sprawę, że to dzieje się naprawdę. Mimo że nie jestem zachwycona takim wyobrażeniem pisarki, muszę przyznać, że niektóre sceny z herbowymi były w pewien sposób urzekające. Potraktowałam więc te wszystkie sytuacje z przymrużeniem oka i po pewnym czasie, jakoś się do nich przyzwyczaiłam.
Z czystym sercem mogę "Koronę śniegu i krwi" nazwać polską "Grą o tron". Co prawda, trochę jej do tego brakuje, ale czyta się ją równie dobrze, co powieść Martina, a to jest chyba najważniejsze, prawda? Poza tym, myślę, że świetnie sprawdziłaby się na ekranie. Szczególnie marzy mi się serial, ale niestety na razie się na to nie zapowiada.
Jeżeli autorka chciała napisać książkę przepełnioną intrygami z akcją rozgrywającą się w mało znanym okresie historii Polski, udało jej się to w stu procentach. "Koronę śniegu i krwi" polecam wszystkim miłośnikom historii, ale nie tylko. Tak naprawdę każdy może się w niej zaczytać. Może nawet niektórzy właśnie dzięki niej polubią historię albo, tak jak ja, nareszcie uporządkują sobie w głowie cały ten misz-masz składający się na rozbicie dzielnicowe.
http://magia-malefica.blogspot.com/

Kiedyś historia była moim ulubionym przedmiotem w szkole. W przeciwieństwie do sporej ilości uczniów uczyłam się jej z chęcią, potrafiłam z pamięci wyrecytować wiele dat związanych z ważnymi wydarzeniami i postaciami. Zawsze jednak przy pewnych tematach pojawiał się problem. Za nic nie mogłam zapamiętać, co dokładnie działo się w czasach rozbicia dzielnicowego.
Całkiem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    5 258
  • Chcę przeczytać
    4 698
  • Posiadam
    1 689
  • Ulubione
    312
  • Teraz czytam
    255
  • Fantastyka
    97
  • Historyczne
    88
  • Powieść historyczna
    76
  • Chcę w prezencie
    69
  • 2018
    59

Cytaty

Więcej
Elżbieta Cherezińska Korona śniegu i krwi Zobacz więcej
Elżbieta Cherezińska Korona śniegu i krwi Zobacz więcej
Elżbieta Cherezińska Korona śniegu i krwi Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także