Korona śniegu i krwi

Okładka książki Korona śniegu i krwi
Elżbieta Cherezińska Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Odrodzone królestwo (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Odrodzone królestwo (tom 1)
Zysk i S-ka

Oficjalne recenzje i

Historia jak żywa

Link do recenzji

1562 52 39

Korona śniegu i krwi to naprawdę spora objętościowa książka. Niestety nie do końca dla mnie, gdyż w fantastyce nie gustuję. Oczekiwałam powieści historycznej, a nie polskiej got, mimo wszystko nie skreślam.

Nie moje klimaty.

Nie moje klimaty.

Książka bardzo dobra, jednak nie wybitna. Ma swoje dobre i złe strony, które postaram się wam pokazać w poniższym zestawieniu. Generalnie miałam w stosunku do niej bardzo wysokie wymagania. Nasłuchałam się pochlebnych opinii. Dostałam książkę w większości spełniającej me pragnienia, pod kilkoma jednak względami nieco psującą cały obraz. Stąd nie mogę dać jej oceny 10/10. Wady nie były na tyle wyraziste lub irytujące by denerwować się w trakcie czytania, stąd mimo wszystko bardzo pozytywna ocena.

Zalety:
-Niesamowity klimat powieści. Tutaj po prostu czuć średniowiecze i Polskę, pojedynki rycerskie, ważny udział kościoła w polityce, szlacheckie rodziny, swawola seksualna, słowiańskość w różnym zabarwieniu. Zdecydowanie jest to książka jedna z niewielu tak wspaniale opisująca tamte czasy w naszym kraju.
- Bardzo dobre odwzorowanie historyczne. Właśnie po to ją sięgnęłam. Uwielbiam książki z dobrze zbudowanym tłem historycznym. O rozbiciu dzielnicowym słyszałam jedynie na lekcji historii w szkole, takie odświeżenie tematu było bardzo satysfakcjonujące, tym bardziej że tak szczegółowe opisy wszelkich intryg i zawiłości politycznych, sprawiają że w końcu naprawdę rozumiemy całą problematykę tego okresu.
- Bohaterowie byli zbudowani godnie. Jakby nie patrzeć to ludzie żyjący ponad 800 lat temu, więc nie można oczekiwać od nich że będą tacy jak my, niemniej myślę że autorka dość trafnie pokazała obraz społeczeństwa. Różne charaktery i temperamenty, pod tym względem duży plus.
- Różnorodność i mnogość wątków. To powieść przez duże ,,P". Trudno się nudzić, bo cały czas zasypywani jesteśmy ciekawymi wydarzeniami.
- Autorka potrafiła wzbudzić uczucia. Z większością bohaterów mocno się zżyłam. Śmierci, problemy itd. przejmowały mnie. Losy postaci nie były mi obojętne. Nawet gdy ktoś zmieniał się na gorsze (przynajmniej obiektywnie), pamiętałam go z początków fabuły i nie byłam w stanie siać w stronę danej postaci nienawiści.
-Motywy politczne, intrygi, zażyłości między bohaterami bardzo udane. Czytało się to z zapartym tchem.

Minusy:
- Brakowało mi opisów niektórych miejsc, większej staranności w przedstawianiu świata, niby był on dla czytelnika widoczny a jednak ja bardzo lubię bogate opisy architektury czy przyrody, tutaj było tego tyle co kot napłakał, pisarka skupiła się na dialogach, co generalnie nie jest moją ulubioną formą prowadzenia książki. Nie wyszło jej to bardzo źle, ale mimo wszystko zabrakło pola do popisania się kunsztem literackim. Generalnie językowo dobrze, ale mogło być lepiej.
- Za dużo motywów fantastycznych, już nawet te zwierzęta mi nie przeszkadzały, ale pogaństwo, magia, z jednej strony nadawały książce slowiańskiego uroku, z drugiej strony moim zdaniem w pewnym momencie było tego za dużo, to był taki irytujący wątek, wplatany w genialne wydarzenia polityczne, momentami moim zdaniem się gryzł z całością fabuły. Autorka próbowała nadać zdarzeniom w książce magiczne znaczenie, przepowiednie, starzy bogowie itd. jednak w mojej ocenie to wybijało i było czasami bezsensownym zapychaczem.
- Przez pierwsze 3/4 książki za dużo scen seksu. Pojawiały się mniej więcej co kilka stron. Były krótkie, ale ileż można było tego czytać. Ostatnia ćwiartka gdzie było tego mniej, czytała się dużo przyjemniej.
- Mam wrażenie że przez dużą ilość seksualności i fantastyki, książka nabrała tak dużej objętości. Gdyby ograniczyć pogaństwo i magię, oraz powtarzalne sceny seksu, myślę że moglibyśmy skrócić książkę nawet o jakieś 150 stron, a wciąż miałaby podobny, znakomity klimat.
- Czasami na kartach powieści wkradał się chaos. Niby mamy podzielone rozdziały na kilka lat, a jednak od jednego do drugiego brak konkretnej informacji o tym ile czasu minęło do jednego do drugiego podrozdziału. Z czasem człowiek to już czuję, jednak na początku taka budowa powieści była trudna w odbiorze.

Myślę że znakomicie oddaje tej pozycji wyrażenie ,,Polska Gra o Tron". Dużo intryg, polityki, seksu i fantastyki, z czego tego ostatniego mam wrażenie że więcej jest nawet u Cherezińskiej, co w zasadzie jest największym minusem tej książki. W szczególności denerwujące były motywy pogaństwa. Za dużo, autorka próbowała wpleść je w politykę co było jeszcze gorsze, bo gdyby nie to, być może byłyby łatwiejsze do zrozumienia.
Mimo wszystko wspaniała książka, na pewno wezmę się za drugą część :)

Trafiłem na tę książkę przypadkiem, na Targach Książek, gdy miałem dwanaście lat. Zacząłem ją ponad pół roku później i długo jej nie zapomnę. Najlepsza, jaką kiedykolwiek czytałem, ,,polska Gra o Tron'', jak to mówią niektórzy. Wszyscy bohaterowie są ludzcy i wiarygodni, jak np. nasz Przemysł II i Bolesław Pobożny, jego stryj. Książka posiada wiele atutów, przystępny język i ciekawą fabułę, wciągającą i nie dającą o sobie zapomnieć. Obecnie kończę serie na ,,Odrodzonym Królestwie''. Naprawdę, czytajcie.

Pierwsze wrażenie po przeczytaniu 20-30 stron, to książka "słaba i przereklamowana", ale przez następne strony powieść wciąga jak przysłowiowe bagno. Książka pomimo opisywania zamierzchłej przeszłości jest atrakcyjna dla współczesnego czytelnika. Brak stylizowanego języka i liczne wątki fantastyczne są jej atutem. Natomiast czasami sama opowieść jest trochę niespójna, niektóre wątki nie są kontynuowane, bardzo dużo barwnych postaci powoduje też wrażenie braku głównego bohatera. Jest to prawdopodobnie spowodowane trzymaniem się faktów historycznych przez autorkę i próbami ich wyjaśnienia w kontekście fabuły powieści. Mimo tego książka jest warta przeczytania, a dla miłośników fabularyzowanej historii wręcz obowiązowa.

Czasy rozbicia dzielnicowego. Czas, w którym można się zagubić ze względu na liczbę książąt, księstewek, powiazań. Tym większy szacunek dla autorki, że stworzyła z tego intrygującą, przejrzystą historię.
Na czele Przemysł II. Faktycznie przyznaję, sama nie pamiętałam, że był taki król, a Korona śniegu i krwi prowadzi nas do odrodzenia królestwa z rozbitych na kawałki ziem Polski.
Tu historia przeplata się też, fantastyką i dawnymi wierzeniami. Opisana tak, że aż tęsknota do tych czasów ogarnia czytelników. Magia Herezińskiej.

Ku mojemu zaskoczeniu książka okazała się rewelacyjna. Praca jaką wykonała autorka oddając realia historyczne jest po prostu niesamowita (oczywiście nie jest to dokument, ale też nie taka tu jest konwencja). Poza tym, wciągająca akcja i naprawdę pełnokrwiści bohaterowie.

Jedyną wadą zdaje się być to, że ogólnodostępne źródła spoilerują fabułę i aż prosi się rzucić sucharem: "Do samego końca liczyłem, że X jednak przeżyje".

A tak już serio - można się przyczepić do dwóch pierwszych rozdziałów wprowadzających, które zdawały mi się nieco zbyt chaotyczne (choć może był to celowy zabieg).

Pierwszy tom i wciągnęłam się w całość, chociaż w bibliotece kolejki i trzeba było długo czekać.
Warto jednak czytać jedną po drugiej. Wtedy całość planu historycznego jest dobrze widoczna. Niektórzy narzekają w komentarzach, że dużo wątków i się pogubili. W końcu to powieść, więc czemu się dziwią. Sam pomysł na takie pokazanie zamierzchłej polskiej historii świetny, a motywy fantasy zabawne i zaskakujące.
Nocy nie zarywałam, ale każda wolna chwila poświęcona była Koronom.
Warto. Nie mamy na rynku zbyt wielu autorek dobrze piszących o polskiej historii.

Tą książkę czyta się bardzo dobrze. Historia Polski przedstawiona w bardzo dostępny sposób, przeplatana wątkami fantastycznymi co w ogóle nie przeszkadza. Z przyjemnością sięgnę po kolejny tom.

Powieść niezwykle popularna, w związku z czym oczekiwania ogromne. Zderzają się jednak z rzeczywistością. Elementy fantastyki przelały czarę goryczy...